sreda, 3. 12. 2014

Uničeni parkomati v Rožni dolini

Na območju Rožne doline so neznanci uničili tri parkomate, ki jih je MOL po dogovoru s tamkajšnjimi stanovalci poskusno postavila na t. i. območju RD 3.

Neznanci so uničili parkomate na Cesti v Rožno dolino V, na Cesti X in na Levčevi cesti.
Posledice vandalizma na dveh parkomatih, ki so bili s 1. decembrom 2014 po dogovoru s tamkajšnjimi stanovalci poskusno postavljeni, so že isti dan zjutraj opazili terenski delavci JP LPT d.o.o. v času rednega oskrbovanja parkomatov, poškodbo tretjega pa zvečer. O dogodku je MOL obvestila policijo, ki zbira dodatne informacije, na podlagi katerih bo iskala storilce. V prihodnjih dneh bomo na območju poostrili nadzor, prav tako pa vse, ki bi karkoli vedeli o dogodku, prosimo, naj to sporočijo policiji.

Glede postavitve parkomatov v Rožni dolini se je te dni veliko razpravljalo, predvsem skozi pritožbe nekaterih posameznikov ali skupin. Kljub temu, da se glede uvedenih sprememb pojavljajo nasprotna stališča, je takšno početje neupravičeno in skrajno neodgovorno. Tudi tokrat so bili z razstrelivom poškodovani prav parkomati na lokacijah, ki so bile tarča nepridipravov že aprila letos. Žalostno je, da nasprotniki uvedenih sprememb parkirnega režima izbirajo nasilen način, da sporočijo svoje nestrinjanje. S tem dejanjem so povzročili za približno 12.000 evrov škode.

V Mestni občini Ljubljana se zavedamo problematike mirujočega prometa na celotnem območju mesta, zato želimo nanj vplivati tudi s spremembami prometnega režima in spodbujanjem uporabe trajnostno naravnanih načinov mobilnosti, skladno s sprejeto Prometno politiko MOL – predvsem pa to počnemo zaradi potreb prebivalcev. Pri prometnih ureditvah in sooblikovanju urbanega javnega prostora na svojem območju sodelujejo tudi četrtne skupnosti in številni drugi deležniki, tako smo tudi nove prometne ureditve v Rožni dolini ves čas usklajevali s pristojno četrtno skupnostjo.

V letu 2012 smo na območju Rožne doline začeli z urejanjem mirujočega prometa z ureditvijo enosmernega prometa s parkomati. Namen ureditve je bil, da se z novo prometno ureditvijo prične reševati dolgoletni problem parkiranja v Rožni dolini, na katerega so prebivalci Rožne doline stalno opozarjali. S predlaganimi ukrepi so stanovalci območja pridobili urejene parkirne površine z možnostjo parkirnega mesta na podlagi izdane dovolilnice. Izkušnje iz drugih območij v Ljubljani, kjer je enosmerni promet že uveden in se parkiranje plačuje na parkomatih, namreč kažejo, da sistem bistveno zmanjša število parkiranih vozil ter uvede red, ki je dobrodošel za vse uporabnike, predvsem za prebivalce teh ulic.

Ko se je v letu 2014 pričelo s pripravami na uvedbo parkomatov tudi na območju RD 3, so predstavniki Civilne iniciative Rožna dolina, g. Jernej Logar, g. Uroš Logar, g. Stane Dougan in ga. Živa Vidmar, želeli, da se parkomatov ne vključi, z osnovno zahtevo, da je prva dovolilnica, ki sicer stane 60 evrov letno, brezplačna, ker so leta 1985 urejali cesto s samoprispevkom. Župan Zoran Janković je v razgovoru s predstavniki civilne iniciative meščanom ponudil možnost, da posredujejo svojo odločitev glede odstranitve parkomatov, kot tudi enosmernih oziroma dvosmernih ulic.

Civilna iniciativa je 29. septembra 2014 sporočila, da je izvedla anketo med meščani, ki je zajela celotno območje Rožne doline (547 hiš oz. razdeljenih 700 glasovnic) ter da se je na anketo odzvalo 93 meščanov, ki so izrazili strinjanje z uvedbo parkomatov. Ocenili so, da je anketa pokazala odklonilni interes meščanov do uvedbe parkomatov. Anketa, ki jo je izvedla Civilna iniciativa Rožne doline, je bila zavajajoča in ni bila korektna, saj so meščanom razdelili anketne lističe z navodilom, naj jih oddajo le tisti, ki so za parkomate. Anketa bi morala spraševati ljudi, ali so ZA ali PROTI, ne pa ponujati le ene možnosti.

Nad izvedeno anketo in proti ukinitvi parkomatov na območju Rožne doline in za uvedbo cone 30 km/h so se pisno in v osebnih razgovorih z županom odzvali številni prebivalci Rožne doline. Zaradi nasprotujočih si mnenj se je župan oktobra 2014 ponovno srečal s predstavniki civilnih iniciativ in meščani, ki so izrazili strinjanje ali nasprotovanje uvedbi parkomatov.

Na srečanju župana z stanovalci Rožne doline 18. oktobra 2014 so bili sprejeti naslednji dogovori:
• po celotni Rožni dolini z izjemo glavnih cest bo do konca leta 2014 zaradi večje varnosti
uvedena cona 30 km/h;
• poskusno bodo do konca leta 2014 delovali parkomati;
• v poskusnem obdobju do 31. 12. 2014 bodo meščani lahko prevzeli brezplačne parkirne dovolilnice, tako da dovolilnica, ki jih kupijo za leto 2015, velja tudi za december 2014.

Znova poudarjamo, da nasilno vedenje ni pravi odgovor, in pozivamo, da skupaj najdemo najustreznejšo pot, ki bo zadostila večini in ne le peščici nestrpnih posameznikov. V iskanje najustreznejše rešitve se bo aktivno kot koordinator vključil tudi novoizvoljeni svet ČS Rožnik.