Vaja vodnikov reševalnih psov
Na širšem območju Ljubljane je od petka do nedelje, 23. do 25. maja 2014, potekala 16. mednarodna vaja vodnikov reševalnih psov "Ljubljana 2014".
Vajo sta organizirali Mestna občina Ljubljana (Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo) in Društvo vodnikov reševalnih psov Slovenije (DVRPS). Na njej so preverili sprejem, namestitev in uporabo tuje reševalne pomoči, reševalne sposobnosti vodnikov in psov v ruševini in pri iskanju pogrešanih oseb v naravi ter posamezne elemente organizacije reševanja ter vodenja zaščite in reševanja v skladu z načrti MOL za zaščito in reševanje. Sodelovali so: del štabov CZ MOL, ekipa za podporo vodenju, enota za logistiko sil ZR, ekipa za namestitev prebivalcev, ekipe za osvetljevanje, sodelavci evropskega projekta GEN6 in Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne uprave MOL.
Na vaji je sodelovalo več kot 200 udeležencev iz tujine in Slovenije.
O 16. vaji Ljubljana 2014
Na vaji vodnikov reševalnih psov je sodelovalo 11 ekip vodnikov reševalnih psov iz Avstrije, Hrvaške, Nemčije, Srbije in Slovenije, skupaj 39 tekmovalcev. Vaja je zastavljena tako, da okoliščine, v katerih poteka delo ekip vodnikov reševalnih psov, čim bolj natančno posnemajo realne okoliščine.
Prvi del vaje se je začel v petek s postavitvijo baznega tabora z vsemi elementi logistike in vodenja in nadaljeval s prihodom, sprejemom in namestitvijo ekip v baznem taboru – vaja sprejema tuje reševalne pomoči. Drugi, reševalni del vaje se je začel v soboto ob 5. uri zjutraj, zaključil pa se je ob 23.30 uri. Tretji del vaje – logistika, vodenje, organiziranje – pa je potekal ves čas od petka do nedelje.
Ekipe vodnikov reševalnih psov (sestavljene so iz treh vodnikov in treh psov) so morale v devetnajstih urah opraviti 11 nalog na različnih delovnih točkah:
5 x iskati pogrešane osebe v ruševinah,
3 x iskati pogrešane osebe v naravi,
1 x premagati ovire s pomočjo vrvne tehnike,
1 x nuditi prvo pomoč,
1 x opraviti orientacijski pohod.
Lokacije vaje
Pogrešane v ruševinah so iskali na območju Litostroja, Stanežič, Parmove ulice in Logatca; pogrešane v naravi na območju Kureščka, Tomačevskega proda in Gont. Prvo pomoč so nudili na lokaciji za iskanje pogrešanih v naravi (območje Kureščka).
Vrvno tehniko so uporabljali na območju ene od ruševin v Logatcu.
Orientacijski pohod je bil predviden med Gontami in Katarino.
Bazni tabor ter vodstvo vaje sta bila na poligonu DVRPS na starem delu deponije Barje, blizu avtosejma.
Prijavljena društva vodnikov reševalnih psov:
- Malteser Hilfsdienst Rottenburg, Nemčija
- Mestna občina Ljubljana, Slovenija
- Gorska reševalna služba Hrvaške (HGSS), Hrvaška
- CRDA Zagreb, Hrvaška
- Mestna občina Celje, Slovenija
- Gruppo cinofilo sportivo il Gelso (2 ekipi), Italija
- Enota reševalnih psov Slovenije (2 ekipi), Slovenija
- Društvo vodnikov reševalnih psov Slovenije, Slovenija
- ÖRV, Avstrija
Logistika:
Za vajo so potrebne obsežne in zahtevne vsebinske in organizacijske priprave. Sodelovalo je veliko število ljudi iz različnih organizacij in ena od pomembnih nalog je bilo usklajevanje njihovega dela. Tudi ta del vaje je bil zastavljen tako, da je posnemal organizacijo in vodenje ob nesrečah. Pri organizaciji in izvedbi vaje so sodelovale tiste organizacije in njihovi člani, ki tudi sicer sodelujejo v sistemu zaščite in reševanja Mestne občine Ljubljana. To so Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne uprave Mestne občine Ljubljana (6 oseb za organizacijo, administrativne zadeve, zveze, odnose z javnostjo, prevoze, zagotavljanje prehrane in druge operativne naloge), člani štabov CZ MOL in enote za podporo vodenju (16 oseb za zveze, organizacijo, načrtovanje, administrativne zadeve), enota za logistiko sil ZR s 15 osebami, ekipa za namestitev prebivalcev (taborniške in skavtske organizacije), ekipe za osvetljevanje (9 oseb), prostovoljna gasilska društva Gasilske zveze Ljubljana (30 voznikov in vozil za prevoz ekip), člani Zveze slovenskih katoliških skavtinj in skavtov ter Mestna zveza tabornikov (50 oseb), gasilci Gasilske brigade Ljubljana (4 osebe za zagotavljanje logistike) in 27 ocenjevalcev in vodij delovišč (Društvo vodnikov reševalnih psov Slovenije in zunanji strokovnjaki), 6 članov Gorske reševalne službe - Društvo Ljubljana, strokovnjaki iz evropskega projekta GEN6 (4 osebe s Fakultete za elektrotehniko). Stroški vaje so pokriti s sredstvi proračuna Mestne občine Ljubljana (7.000 EUR), s kotizacijo udeležencev (200 EUR/ekipo vodnikov reševalnih psov) in s približno 2.500 urami prostovoljnega dela.