sreda, 15. 4. 2015

Vse najboljše, Hala Tivoli

Legendarna Hala Tivoli je praznovala 50. rojstni dan. Zasnovala sta jo arhitekta Marjan Božič in Stanko Bloudek, zgradili pa so jo med novembrom 1963 in marcem 1965.

Hala Tivoli je v pol stoletja gostila mnoge glasbene in športne legende, bila je tudi prizorišče pomembnih trenutkov v slovenski (in pred tem jugoslovanski) zgodovini.

Nekoč je Hala Tivoli veljala za najsodobnejšo dvorano v tem delu Evrope. Prvi gost takrat novo zgrajene dvorane je bil legendarni ameriški jazz glasbenik Louis Armstrong, ki je 4. aprila 1965 dvorano napolnil do zadnjega kotička. Koncert si je po razpoložljivih podatkih ogledalo okoli 6000 ljudi. Impresivno številko je dobri dve desetletji pozneje presegla rock skupina Dire Straits, ki je leta 1986 podrla rekord obiskanosti koncertov in privabila kar 8000 poslušalcev. O tem, kateri glasbeni izvajalec je imel v tivolski dvorani največje občinstvo, so mnenja različna, saj nekateri trdijo, da je bilo na koncertu skupine Boney M leta 1978 še več obiskovalcev. Vstopnic za nazaj žal ni več mogoče prešteti, takrat pa ni bilo navade, da bi se tovrstne podatke posebej hranilo oziroma arhiviralo. Od svetovno znanih glasbenih imen so v Hali Tivoli nastopili denimo še B. B. King, Ike & Tina Turner, Joe Cocker, Bob Dylan, David Bowie, Bryan Adams, Sting, The Cure, Iron Maiden, Ray Charles, Deep Purple in pa Nirvana, ki je leta 1994 prav v Hali Tivoli odigrala svoj zadnji koncert nasploh.

V osnovi pa je Hala Tivoli namenjena športnim prireditvam, zato tudi vsebuje dve dvorani, hokejsko in košarkarsko, in tam je bilo že leta 1965 svetovno prvenstvo v namiznem tenisu, leto kasneje svetovno prvenstvo v hokeju na ledu skupine A, ki se je v kasnejših letih ponovilo še petkrat, in nepozabno svetovno prvenstvo v košarki leta 1970, ko je Jugoslavija z legendarnim zadnjim metom Iva Daneva osvojila naslov svetovnega prvaka. Tekmo med Jugoslavijo in ZDA si je v dvorani Tivoli 23. maja tistega leta ogledalo rekordnih 14.000 ljudi. Isto leto sta tam potekali tudi svetovni prvenstvi v umetnostnem drsanju in gimnastiki, na katerem je Miro Cerar na konju z ročaji osvojil zlato medaljo. Svetovna prvenstva so se nato kar vrstila – leta 1982 v dvigovanju uteži, dve leti pozneje v kegljanju, leta 1993 in 2010 pa ponovno v hokeju na ledu – prvič skupine C, drugič skupine B.

Skupaj je v 50 letih Hala Tivoli gostila več kot 30 milijonov obiskovalcev.