petek, 26. 4. 2024

Zakaj se cepiti proti ošpicam, mumpsu in rdečkam?

Ob svetovnem in evropskem tednu cepljenja, ki poteka med 24. in 30. aprilom 2024, govorimo o nevarnih boleznih kot so med drugim ošpice, mumps in rdečke, ki jih lahko preprečimo s pravočasnim ukrepanjem.

Ošpice so zelo nalezljiva bolezen. Skoraj vsak, ki se okuži z virusom ošpic, zboli s povišano telesno temperaturo, izpuščajem in slabim počutjem. Otroci bolezen navadno prebolijo v petih do desetih dneh. Zapletov, kot so pljučnica, vročinski krči in encefalitis (vnetje možganov), ni mogoče napovedati v naprej, vendar prizadenejo vsakega petnajstega otroka. V zelo resnih primerih lahko ošpice povzročijo tudi smrt. Ošpice se z obolelih hitro širijo s kašljanjem ali kihanjem. Zaradi visoke nalezljivosti je verjetnost bolezni pri necepljenem otroku, ki je bil v stiku z bolnikom, zelo velika. Bolezen pri odraslih lahko traja dlje kot pri otrocih.

Okužba z virusom mumpsa lahko vodi v povišano telesno temperaturo, glavobol ter otečene obušesne in ostale žleze slinavke ter traja sedem do deset dni. Lahko povzroči trajno izgubo sluha, meningitis (vnetje možganskih ovojnic) in encefalitis (vnetje možganov). Redkeje povzroči bolečo oteklino mod in neplodnost pri moških.

Pri otrocih imajo rdečke običajno blag potek in lahko minejo neopaženo. Okužba z virusom rdečk povzroča kratkotrajen izpuščaj, otekle bezgavke in boleče žrelo. Okužba nosečnice z rdečkami ima lahko hude bolezenske posledice za še nerojenega otroka. Okužba v prvih treh mesecih nosečnosti povzroča prirojene okvare vida, sluha, srca in možganov novorojenčka kar pri devetih od desetih okuženih nosečnic. Nosečnice lahko dobijo rdečke od svojih in drugih otrok.

Ljubljana pod povprečjem

Po podatkih Centra za nalezljive bolezni o precepljenosti predšolskih otrok je delež večine cepljenj v Ljubljani v obdobju od 2014 do 2023 pod slovenskim povprečjem. Precepljenost proti ošpicam, mumpsu in rdečkam s 1. odmerkom cepiva je v Ljubljani 90,9 %, v Sloveniji pa 93,7 %.

Preberite tudi: