sreda, 23. 9. 2015

Zasedanje skupščine JHL in sveta ustanoviteljev

23. septembra 2015 so se sešli družbeniki Javnega holdinga Ljubljana, ki so sprejeli poročilo o polletnem poslovanju Javnega holdinga Ljubljana in družb v skupini ter se seznanili z analizo učinkov reorganizacije družbe Javni holding Ljubljana. V nadaljevanju je zasedal tudi Svet ustanoviteljev.

Javni holding Ljubljana in družbe v skupini Javnega holdinga, z izjemo LPP, so v prvem polletju 2015 poslovale pozitivno. Izrazito bolje kot načrtovano in kot v enakem obdobju leta 2014 je poslovala Energetika Ljubljana. Javni holding Ljubljana je prvo polletje zaključil s čistim dobičkom v višini 873.180 EUR. Povezana javna podjetja so obdobje prvih šestih mesecev zaključila z naslednjimi rezultati: JP Vodovod-Kanalizacija je zabeležila pozitivni rezultat v višini 953.849 EUR, Energetika Ljubljana v višini 6.663.372 EUR, Snaga v višini 616.102 EUR, LPP pa je zabeležil izgubo v višini 917.657 EUR.

Družba LPP je v zadnjih letih veliko storila za izboljšanje kakovosti storitve javnega prevoza. Vzpostavila je integriran javni prevoz, enotno vozovnico na mestnih in medkrajevnih linijah, podaljšala nekatere linije in izboljšala informiranost potnikov s postavitvijo voznih redov na vseh postajališčih ter vzdrževanjem in upravljanjem napovednikov. Poleg tega družba skrbi za obnovo voznega parka z nakupom avtobusov na metan, kar pomeni velik prispevek za čisto okolje. Kljub temu pa vsi ti ukrepi niso bistveno povečali prihodkov od prodaje vozovnic, tako da je bilo poslovanje LPP do leta 2013 negativno. Za zagotovitev kapitalske ustreznosti družbe, so družbeniki potrdili predlagano dokapitalizacijo LPP v višini 2 mio EUR s strani Javnega holdinga kot edinega družbenika, in hkratno zmanjšanje osnovnega kapitala z namenom pokrivanja izgube preteklih let.

Družbeniki so se v nadaljevanju seje seznanili z Analizo učinkov reorganizacije Javnega holdinga Ljubljana in družb v skupini, ki izkazuje preseganje z reorganizacijo zastavljenih ciljev racionalizacije poslovanja celotne skupine. V letih 2009 in 2010 začeta reorganizacija Javnega holdinga, ki je obsegala prenos podpornih dejavnosti in zaposlenih iz povezanih javnih podjetij Energetika Ljubljana, Vodovod-Kanalizacija, Snaga in LPP ter vzpostavitev strateškega holdinga in implementacijo enotnega poslovno-informacijskega sistema SAP, se je nadaljevala tudi v naslednjih letih. Na Javni holding Ljubljana so bile prenesene še podporne dejavnosti skupaj z zaposlenimi iz družbe TE-TOL ter javnih podjetij LPT in Žale, vzporedno pa je bil tudi v navedenih družbah vzpostavljen enoten poslovno-informacijski sistem SAP, deloma tudi na temeljnih procesih. Ob vseh organizacijskih in tehnoloških spremembah je Javni holding Ljubljana vseskozi zagotavljal visoko raven učinkovitosti, tako na stroškovni kot organizacijski ravni, in izpolnjeval z reorganizacijo zastavljene cilje. V okviru vseh izvedenih faz reorganizacije je na Javni holding Ljubljana skupaj prešlo 228 zaposlenih, upoštevaje mehke metode zmanjševanja števila zaposlenih pa se je število zaposlenih postopoma zmanjšalo za 8,3 %. Javni holding Ljubljana je realiziral tudi zastavljeni cilj zmanjševanja stroškov podpornih dejavnosti za naročnike. Prihranek iz tega naslova v obdobju 2010 – 2014 presega 5,7 mio EUR. Vse podporne službe Javnega holdinga izkazujejo višjo produktivnost od predvidene, z vidika informacijske podpore poslovnih procesov pa je Javni holding Ljubljana postal eno od naprednejših podjetij v Sloveniji.

V nadaljevanju je potekala seja Sveta ustanoviteljev, na kateri so člani potrdili predlog Pravilnika o spremembah Pravilnika o pogojih in postopkih zadolževanja javnih podjetij, ki bo objavljen v Uradnem listu, in sprejeli Poročilo o delu Sveta ustanoviteljev v enajstem letu delovanja. V obdobju od septembra 2014 do avgusta 2015 se je Svet ustanoviteljev sestal na šestih rednih sejah in sprejel 57 sklepov, vse soglasno.