ponedeljek, 2. 8. 2004

Županja MOL Danica Simšič na obeležitvi praznovanj ob 60. obletnici varšavske vstaje

 Županja Mestne občine Ljubljana Danica Simšič se je na povabilo župana Varšave Lecha Kaczynskega v času od 30. julija do 1. avgusta 2004 udeležila praznovanj ob 60. obletnici vstaje prebivalcev Varšave proti nacizmu.Osrednji dogodek obeležitve praznovanja je bil v soboto, 31. julija otvoritev Muzeja Varšavske vstaje s svečano mašo, ki jo je vodil kardinal poljske nadškofije v Parku svobode pred muzejem.

Ljubljanska županja Danica Simšič je ob tej priložnosti povedala, da imajo slovesnosti izjemen simbolni in politični pomen, saj gre po eni strani za svojevrstno nemško-poljsko spravo, po drugi pa za zelo pomembno notranjepolitično vprašanje, saj so bili pogledi na varšavsko vstajo med Poljaki dolga leta zelo različni. Sobotno odprtje Muzeja Varšavske vstaje je županja MOL razumela kot preseganje delitev med poljskimi državljani, ki izvirajo še iz časa sovjetske nadvlade. Županja je še poudarila, da je udeležba na slovesnostih ob obletnici izjemna, ne le prebivalcev Varšave, ampak so se v poljsko prestolnico ob tej priložnosti zgrnile množice ljudi iz drugih delov Poljske in zavezniških držav. Po besedah županje MOL so letošnje slovesnosti uvod v slovesnosti, ki bodo potekale prihodnje leto ob 60. obletnici zmage nad fašizmom in nacizmom, ki jo bodo obeležili tudi v Ljubljani.

Ljubljana in Varšava sodelujeta v okviru Konference županov glavnih mest držav kandidatk za EU in Zveze prestolnic držav Evropske unije. Leta 2002 pa so se predstavniki Varšave udeležili tudi ustanovnega srečanja Zveze prestolnic srednje in JV Evrope v Ljubljani, na katerem sta obe strani izrazili interes za tesnejše sodelovanje med obema prestolnicama, predvsem na področju projektnega sodelovanja med mestoma v okviru programov Evropske unije.

Županja MOL se je v soboto, 31. julija 2004 udeležila otvoritve Muzeja Varšavske vstaje (več informacij o muzeju lahko dobite na http://www.1944.pl. Leta 1939 so Nemci ob napadu na Poljsko strahovito bombardirali njeno prestolnico. Nemci so leta 1943 med uporom Judov varšavski geto zravnali z zemljo. Leta 1944 je tako izbruhnila velika varšavska vstaja, ki jo je sprožila poljska vojska v domovini Armia Kraiowa proti nemškim zasedbenim silam. Nemci so jo po trimesečnem bojevanju surovo zatrli. V spomin na omenjeni dogodek bodo muzej Varšavske vstaje odprli v zgodovinski zgradbi "električne napajalne postaje", predstavljal pa bo enega najbolj modernih muzejev v Evropi, kjer bodo prikazani vsi dosežki multi-medijske umetnosti. Zaradi političnih razlogov se je otvoritev Muzeja Varšavske vstaje dolgo prelagala, saj je Varšava čakala na ta trenutek vse od leta 1981, ko je bil ustanovljen Social Museum Building Committee". Slovesnosti v Varšavi se je v luči sprave med Poljsko in Nemčijo kot prvi predstavnik nemške vlade udeležil tudi kancler Gerhard Schröder.

Županja Danica Simšič se je med obiskom v Varšavi srečala z vrsto županov in ostalih visokih predstavnikov drugih evropskih mest, med drugim tudi z županom Varšave Lechom Kaczynskim, ki jo je povabil na obisk v prihodnjem letu. Tako županja MOL kot tudi župan Varšave sta zainteresirana za nadaljnje sodelovanje med obema mestoma.