sreda, 25. 3. 2020

Krožni tudi v izolaciji

Zala Strojin Božič je sodelavka, ki v mestni upravi zaseda delovno mesto menedžerke prehoda v krožno gospodarstvo.

Rada dela z ljudmi in za ljudi. Verjame, da bomo s pozitivnim pristopom in upoštevanjem pravil premagali tudi koronavirus. Zato ostanite doma, da se bomo lahko kmalu ponovno družili. V tem času pa lahko osvojite tudi kakšno novo krožno navado. 

Tokrat je za MESTnice zapisala:

---

Verjetno ni človeka med nami, ki ga ne bi vsaj malo iz tira vrglo trenutno dogajanje. Ustaljeni življenjski vzorci se rušijo, socialni stiki v fizični obliki postajajo vedno bolj okrnjeni, navodil in vprašanj imamo vedno več. Vendar je za vsemi trenutnimi omejitvami dober namen in prav je, da v tem času izkazujemo solidarnost z drugimi in rešimo čim več življenj.

Čas, ko se vsakodnevno sprejemajo ukrepi, ki vplivajo na naše javno in privatno življenje, pa lahko izkoristimo tudi za uvedbo novih krožnih navad.

Dandanes, še posebej pa v situaciji izolacije, ostajata naša najpogostejša spremljevalca telefon in računalnik. Naši zasloni so vedno bolj polni različnih ikon, uporaba različnih aplikacij pa nam bolj ali manj kroji dneve od jutra do večera. V času izolacije lahko del časa namenimo tudi za pregled in očiščenje telefonov ter računalnikov vseh odvečnih aplikacij in ikon, ki nam po nepotrebnem upočasnjujejo delovanje naprav in obremenjujejo omrežja. S temeljito očiščevalno kuro lahko podaljšamo tudi čas delovanja baterij in zmanjšamo število polnitev ter s tem zmanjšamo porabo elektrike ter potrebo po nakupu novih.
Kljub temu, da obstaja prepoved druženja in potovanj ni razloga, da ne bi končno uredili svojega foto materiala, ki se je nabiral na naših telefonih in računalnikih že dlje časa ter zavzemal dragocen e-prostor.

V delu stanovanja lahko vzpostavimo trajen ali začasen prostor za fotografije naših bližnjih, fotografije pa so lahko dobra priložnost za razmišljanje ali pripovedovanje anekdot in različnih običajev. Otroci lahko iz različnih materialov tudi izdelajo okvirje za fotografije. Morda skupaj z otroki skuhate tudi kakšno jed, ki ste jo nekdaj uživali pri svoji mami ali babici. Svojih bližnjih pa se lahko spomnimo tudi z izpostavljanjem predmetov, npr. prtov in knjig ali poslušanjem glasbe, ki v nas prebuja pozitivne občutke.

Pomlad nas že tradicionalno vabi k čiščenju, zato razmislimo, katere predmete na vrtu ali v stanovanju bi lahko popravili ali ponovno uporabili. Dandanes na spletnih straneh lahko najdemo mnogo nasvetov, kako to narediti pravilno in poceni. Morda tokrat končno najdemo čas tudi za prišitje odpadlega gumba ali zašitje odparanega roba oblačil. Naše mame in babice so znale zamenjati tudi elastiko in zakrpati nogavice. Tekstilna industrija predstavlja drugega največjega onesnaževalca na svetu, zato dobro premislimo o ponovni uporabi že kupljenega tekstila. Česar ne moremo pokloniti sorodnikom in prijateljem, shranimo v vrečko in ko se bodo zadeve ponovno normalizirale, odnesimo v Center ponovne uporabe. V Ljubljani se nahaja na Povšetovi ulici 4.

Slovenski ljudski pregovor pravi: Dejanja so glasnejša od besed. Besed je te dni kar veliko, potrebujemo še več dejanj. Izkažimo solidarnost in če je le mogoče ostanimo doma.

---

Ostale zgodbe sodelavk in sodelavcev preberite v MESTnicah. 

Preberite tudi: