Strategija digitalnega razvoja Mestne občine Ljubljana

S prvo Strategijo digitalnega razvoja v Ljubljani sledimo cilju bolj enostavnega in prijaznega sodelovanja z meščankami in meščani. Procesi, v katerih meščanke in meščani vzpostavijo stik z upravljanjem mesta, bodo poenostavljeni, upravljanje mesta pa bolj učinkovito in pregledno.

Vizija

Vizija digitalnega razvoja Mestne občine Ljubljana poudarja, da bo Ljubljana za vsakdanje življenje prijetno in zeleno mesto. Razvoj po meri človeka bo s sodobnimi digitalnimi rešitvami reševal stvarne izzive meščank in meščanov, nadgrajeval obstoječe mestne storitve in pomagal upravljavcem mesta pri hitrejšem odzivu na tveganja. Bistven del mestnega življenja se bo še vedno dogajal v realnem okolju na trgih, ulicah in v soseskah. Digitalni razvoj Ljubljane ne bo prehitel ljudi in pozabil digitalno manj veščih prebivalcev. MOL bo meščankam in meščanom zagotavljal varnost in uporabo podatkov v njihovo korist. Hkrati bodo podatki o mestu na voljo kot odprti podatki podjetjem in raziskovalno-razvojnim ustanovam. Digitalne rešitve bodo združene na urbani digitalni platformi, ki bo predstavljala vozlišče procesov in podatkov, ter tako poenostavila upravljanje mesta, meščankam in meščanom pa opravljanje mestnih storitev.

Strategija

Vsako obdobje zaznamuje določena tehnologija in čas, v katerem živimo, bosta zaznamovali digitalna tehnologija in digitalizacija s vplivom na naše odnose, družbo, ekonomijo in mesta. Zaradi digitalizacije se spreminjajo tudi mesta. Zato se je Mestna občina Ljubljana (MOL) odločila, da pripravi Strategijo digitalnega razvoja Mestne občine Ljubljana, s katero bo proces digitalizacije usmerila tako, da bo ta koristil predvsem meščanom in omogočil še večjo kakovost življenja v Ljubljani.

Digitalni prehod je eden izmed ciljev Evropske unije, zato bo državam članicam pri tem prehodu pomagala in jih podpirala. Podobno razvojni potencial digitalizacije v svojih dokumentih prepoznava tudi Republika Slovenija, ki prek različnih vzvodov podpira tudi digitalni razvoj slovenskih mest in skupnosti. Namen te strategije je strateško pristopiti k digitalnemu razvoju tako, da bo digitalizacija po meri meščanov, da bo reševala resnične izzive mesta in da bodo digitalne rešitve dostopne vsem. Digitalni razvoj bo pripomogel k večji ogljični nevtralnosti mesta in njegovemu ekonomskemu napredku. Strategija se nanaša na obdobje do 2027, kar je za digitalni razvoj dolga doba. Zato pričakujemo, da se bo v času do 2027 ta strategija razvijala in spreminjala, kakor se bodo spreminjale tudi potrebe in možnosti digitalizacije.

Cilji in ukrepi

Strategija digitalnega razvoja Mestne občine Ljubljana ima pet strateških ciljev, ki predstavljajo ključne stebre digitalnega razvoja Ljubljane: mesto in skupnost, zaposlene v MOL, orodja za upravljanje mesta, ravnanje s podatki in ekonomijo digitalnega razvoja. Za strateški cilj so oblikovani specifični strateški cilji, svežnji ukrepov, s katerimi bo Mestna občina Ljubljana specifični cilj dosegla, in kazalniki uspešnosti.