sreda, 12. 10. 2016

Moja dežela – lepa in gostoljubna

Ljubljana je na prireditvi Moja dežela – lepa in gostoljubna 2016 prejela dve nagradi: prvo mesto v kategoriji večjih mest in prvo mesto v kategoriji mestnih jeder.

Ljubljano so v sredini avgusta obiskali člani strokovne komisije za mestna jedra, ki so ocenjevali projekt Ekološka cona v Ljubljani, in člani turistične komisije, ki so ocenjevali Ljubljano v kategoriji večjih mest. Na tekmovalnem situ je bila turistična ponudba in urejenost kraja kot celote, pa tudi posameznih okolij in objektov, kakovost turistične ponudbe, kakovost življenja v kraju za prebivalce in goste, varovanje naravne in kulturne dediščine, varovanje okolja in gostoljubnost. Komisija je ocenjevala tudi ulice in trge, objekte različnih dejavnosti, hortikulturo, skrb za dediščino, komunalno in turistično infrastrukturo.

Strokovna komisija za mestna jedra je v svoji razlagi zapisala, da Ljubljana z eno največjih prenov javnih površin v Sloveniji nakazuje, da postaja vedno bolj mesto po meri njenih prebivalcev in narave. Gre za okoli 950 metrov Slovenske ceste, vse od Aškerčeve ulice do Ajdovščine, ki poteka po nekdanji arheološko zelo bogati glavni trasi rimske Emone. Prenova je zajela preureditev komunalne infrastrukture, prometnega režima in javnih površin z opremo, ki je podrejena pešcem, kolesarjem in potrebam javnega in urgentnega prometa. Veliko prostora je namenjenega gostinski ponudbi na prostem, obstoječi lokali in trgovine delujejo še naprej, med njimi je hvalevredno ostalo tudi nekaj tradicionalnih, med drugim tudi prva kafeterija v Ljubljani. 
 
Turistična komisija, ki je Ljubljano uvrstila na prvo mesto v kategoriji večjih mest, meni, da je prednost prestolnice tesno sodelovanje Mestne občine in Turizma Ljubljana, ter zavedanje o nujnosti povezovanja z okoliškimi občinami, kar je Ljubljani prineslo še dodatne goste. Vedno izrazitejša je kulinarična identiteta mesta z močnimi kuharskimi mojstri. Živahnost mesta se kaže v vrsti prireditev, vsako leto se jih zvrsti preko 10 tisoč. Obnovljeni center in stari del mesta gradita utrip, ki domačine povezuje s turizmom. Naziv Zelena prestolnica Evrope 2016 kaže na visoke okoljske standarde, ki izboljšujejo mestno okolje, gospodarstvo in kakovost življenja, obnavlja pa se tudi predele izven centra. Ljubljana je dobila svoj prvi javni sadovnjak, na grajskem hribu pa je zasajen mestni vinograd. Oživela je tudi Ljubljanica, saj ponuja urbani ribolov, z barjanskim zaledjem pa jo povezuje vožnja s turistično ladjico, kanujem, čolnom na vesla in supom.
 
Za nagrado v kategoriji mest z več kot 20.000 prebivalci so se potegovali še Velenje, Koper, Celje, Kranj, Maribor in Novo mesto. Najbolje ocenjeni kraji dobijo pravico, da predstavljajo Slovenijo na mednarodnem tekmovanju Entente Florale Europe.
 
Tekmovanje Moja dežela – lepa in gostoljubna že 25 let organizira Turistična zveza Slovenije in poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja. Projekt spodbuja sodelovanje in povezovanje prebivalstva pri varovanju, ohranjanju in urejanju naravnih vrednot in kulturne dediščine s turizmom. S tekmovanjem želijo organizatorji izboljšati kakovost življenja prebivalcev Slovenije in turistov, prispevati k trajnostnemu razvoju v urejenem in zdravem okolju ter večji turistični privlačnosti mest in vasi, spodbuditi učinkovitejšo promocijo države in turizma ter prispevati k razvoju turistične in ekološke zavesti ljudi.