Projekt MARGIN

Opis projekta

Podnebne spremembe in urbanizacija posredno vplivajo na količino, intenzivnost in razporeditev padavin; te pa imajo velik vpliv na pogoje podzemne vode. Urbana območja so deležna teh sprememb skupaj z drugimi antropogenimi učinki (povečano zatesnjevanje površine, naraščajoča infrastruktura, zgradbe pod zemljo, raznolika uporaba podzemne vode). Uporaba podzemne vode kot obnovljivi vir energije se pojavlja na račun povečanega povpraševanja po ogrevanju in hlajenju v mestih. Ne glede na vse pa preobremenjenost podtalnice povzroča, da so urbana območja bolj ranljiva za spremembe, ki jih prinašajo podnebne spremembe in urbanizacija. To se kaže v manjši zalogi podzemne vode kot pitne vode, neuporabi toplotnih črpalk iz podzemne vode, ki bi služile kot obnovljivi vir energije in občutljive stavbne infrastrukture v primeru obilnejšega deževja, ko prihaja do hitrih sprememb podtalnih nivojev. Prav zaradi teh dejavnikov morajo mesta in občine upravljati z zadostno količino informacij, da bodo lahko trajnostno upravljali in načrtovali področje podzemne vode tudi v prihodnosti.
Projekt MARGIN – »Upravljanje za trajnost podzemne vode v urbanih področjih – kvantificiranje ranljivosti kakovosti in količine podzemne vode za podnebne spremembe in urbanizacijo ter razvoj prilagoditvenih ukrepov za mesta«, ki je del programa Interreg Območje Alp, identificira ranljiva območja v mestih glede na spremembi v kakovosti in količini podtalnice zaradi podnebnih sprememb in urbanizacije. Gre za razvoj strategije in orodij, ki bi se prilagajali spreminjajočim se pogojem podzemne vode ter ekstremnimi nivojem z namenom zagotavljanjem trajnostnega razvoja infrastrukture in upravljanjem podzemne vode kot vir pitne vode in oblikovanja ekosistema v mestih.
V ospredju je tudi uresničevanje Agende 2030 za trajnostni razvoj, ki jo je sprejel vrh Organizacije Združenih narodov. V okviru te agende je bilo oblikovanih 17 ciljev trajnostnega razvoja, katerih izpolnitev si projekt prizadeva doseči, in sicer na naslednjih področjih:

  • čista voda in sanitarna ureditev,
  • cenovno dostopna in čista energija,
  • trajnostna mesta in skupnosti,
  • podnebni ukrepi,
  • življenje v vodi,
  • življenje na kopnem in
  • partnerstva za doseganje ciljev.

Glavnina projekta bo slonela na analiziranju zahtev in upoštevanja trenutnega statusa različnih evropskih mest glede upravljanja podtalnice v alpski regiji. Pri tem bo v ospredju zbiranje in analiza relevantnih podatkov iz mestnih in regijskih uprav z namenom identificiranja in ovrednotenja ranljivih območij glede sprememb v količini in kakovosti podtalnice. MARGIN bo podatke zbiral v štirih mestih lociranih v alpski regiji, kateri se razlikujejo v podnebnih in socio-ekonomskih pogojih, v upravnih postopkih ter v stopnji urbanizacije: Linz, Ljubljana, Milan in München.

MOL bo vodila prvo fazo projekta, v kateri bodo potekale dejavnosti, ki so povezane z zbiranjem in vrednotenjem obstoječe podzemne vode ter pregledom strategij in predpisov v pilotnih mestih. V nadaljnjih fazah bo nudila podporo ostalim partnerjem in skrbela za širitev rezultatov projekta. Po pridobljenih podatkih se bodo razvile uporabnikom prijazne strategije ukrepov in tudi prilagajanja mestnega načrtovanja ter lokalnega upravljanja z vodnimi viri.