Mednarodno sodelovanje

Mreža FabCity

Na pobudo Centra Rog je Ljubljana pristopila k mreži FabCity, ki združuje mesta zavezana trajnostnemu razvoju, krožnemu gospodarstvu, izdelovalništvu in ustvarjalnosti. Mednarodna mreža je nastala leta 2014 na pobudo tedanjega župana Barcelone Xavierja Triasa, ki je mesta po svetu pozval, da v prihodnjih štiridesetih letih vse, kar porabijo, tudi sama proizvedejo.

V letu 2023 bo Ljubljana z odprtjem Centra Rog Ljubljana dobila največji javni »fablab« v Evropi, ki bo ustvarjalkam in ustvarjalcem s področij uporabnih umetnosti, obrti, oblikovanja, arhitekture, inženirstva in rokodelstva ter vsem, ki se želijo naučiti novih veščin, nudil prostor, stroje in znanje. Center Rog bo deloval kot interdisciplinarni javni izdelovalniški prostor 21. stoletja, namenjen širokemu krogu uporabnikov. Za razvojni model Centra Rog – RogLab – je mesto Ljubljana leta 2018 prejelo nagrado mreže evropskih mest Eurocities za inovativnost. RogLab je bil ob ustanovitvi leta 2012 prvi slovenski fablab in najmanjši javni »fablab« v Evropi, Ljubljana pa pionir pri uvajanju mejkerstva v Slovenijo.

Mreža EUROCITIES

Mrežo mest EUROCITIES so leta 1986 ustanovili župani Barcelone, Birminghama, Frankfurta, Lyona, Milana in Rotterdama, danes pa je vanjo vključenih več kot 200 evropskih mest v 38 državah, v katerih živi skupno 130 milijonov ljudi. Ljubljana je članica mreže od leta 1995, v dveh mandatih smo bili tudi člani Izvršnega odbora.
V Ljubljani smo leta 2017 gostili konferenco EUROCITIES na temo krožnega gospodarstva. Konference se je udeležilo več kot 600 delegatov iz 120 evropskih mest, 60 županov in podžupanov. 

Evropska deklaracija o krožnih mestih (koordinator ICLEI)

Ljubljana je septembra 2020 kot ena od ustanovnih podpisnic podpisala Evropsko deklaracijo o krožnih mestih, s katero smo se zavezali k določitvi jasnih ciljev in strategije za usklajen prehod v krožno gospodarstvo.

Izjava odraža tudi širša evropska prizadevanja za ponovni razmislek o našem gospodarstvu in družbi. Nedavni začetek evropskega zelenega dogovora prikazuje ambiciozne načrte Evropske unije, da postane "prva podnebno nevtralna celina do leta 2050" in se preoblikuje v pošteno in uspešno družbo, v kateri je gospodarska rast ločena od rabe virov in negativnih vplivov na okolje.

Mreža Circular cities (fundacija Ellen MacArthur)

Ljubljana, zelena prestolnica Evrope 2016, se je na povabilo fundacije Ellen MacArthur vključila v mrežo Circular Cities, katere cilj je širjenje dobrih praks in znanja prek posebne spletne platforme, ki bi mestom služila kot navdih za inovacije na področju gospodarstva z nič odpadki in krožnega gospodarstva.  Poleg Ljubljane si je članstvo v mreži s svojimi naprednimi dobrimi praksami prislužilo samo še enajst mest (članstvo je mogoče samo na osnovi povabila), in sicer Austin, Boulder, Copenhagen, London, New York, Peterborough, Phoenix, Rio de Janeiro, Tel Aviv, Toronto in Vancouver.

Ljubljana je marca 2019 pristopila h globalni zavezi NEW PLASTICS ECONOMY GLOBAL COMMITMENT. Namen globalne zaveze je zmanjšanje plastičnih odpadkov in onesnaženosti okolja. Združuje že več kot 500 podjetij, vlad, nevladnih organizacij, univerz in drugih organizacij iz vsega sveta.

Kampanja Waste Wise Cities (UN-Habitat)

Leta 2020 smo se na povabilo Združenih narodov priključili kampanji Waste Wise Cities Campaign. Kampanja se zavzema za preprečevanje nastajanja in boljše upravljanje z odpadki.