Računalniki in druga oprema

Priporočila za podaljšanje življenjske dobe računalniškim napravam

Predstavljamo vam preproste trike in navade, ki jih lahko uvedemo v svoj vsakdan in s tem podaljšamo življenjsko dobo našim namiznim, prenosnim in tabličnim računalnikom ter drugim računalniškim napravam:

  1. Osebni in prenosni računalniki, zasloni in vsa oprema naj bodo redno vzdrževani. Najboljši material za brisanje zaslonskih površin so namenski robčki ali krpe iz mikrovlaken, ki dobro absorbirajo prah, olja in maščobe in ne razijo zaslonskega stekla. Krpo lahko malo navlažite (najboljša tekočina je destilirana voda ali namensko čistilo za zaslon) in jo pred vsakim čiščenjem zamenjate.
  2. Strojna in programska oprema računalnika naj bo redno posodobljena (vklopljeno samodejno posodabljanje), saj to omogoča varno in optimalno delovanje naprave.
  3. Na napravi naj bo obvezno nameščen protivirusni program.
  4. Občasno preglejte datoteke in izbrišite tiste, ki jih ne potrebujete več (datoteke je treba izbrisati tudi iz »Koša«). Tako sprostite prostor na trdem disku, kar omogoča bolj optimalno delovanje naprave.
  5. Izogibajte se hranjenju in pitju okrog računalnika. Ostanki hrane ali razlita tekočina lahko trajno poškodujejo tipkovnico in ostale računalniške komponente.
  6. Pregrevanje naprave lahko preprečite tako, da zagotovite pravilno prezračevanje. To je še posebej pomembno za uporabnike prenosnih računalnikov.
  7. Življenjsko dobo baterije prenosnega računalnika lahko podaljšate tako, da zatemnite zaslon, spremenite napajalne nastavitve, izključite Wi-Fi povezavo, USB priključke, miške in spletne kamere, ko jih ne uporabljate. Občasno je treba baterijo tudi zamenjati. Prenosnih računalnikov ne napajajte prepogosto – idealno je, da se baterija napolni do 80 %, nato pa pusti, da se izprazni do 40 %. To lahko njeno življenjsko dobo podaljša za kar štirikrat.
  8. Za prenosne računalnike uporabljajte kakovostne in temu namenjene prenosne torbe.

Nadgrajevanje opreme starejših računalnikov:

  1. Osebne računalnike (do letnika 2016) je smiselno nadgraditi na novejši operacijski sistem (npr. Windows 10), dodati RAM (vsaj 8 GB), vgraditi nov trdi disk (npr. 250 Gb SSD) ter jih prestaviti v manj zahtevno delovno okolje, kjer so v uporabi osnovni pisarniški programi, na primer Word, Excel, SPIS ipd.
  2. Osebnim računalnikom (do letnika 2012) je smotrno formatirati trdi disk (npr. s posebnim programom DBAN, ABAN ipd.), kar zagotovi varen izbris vseh podatkov na disku, tudi morebitnih občutljivih podatkov. Teh osebnih računalnikov ni smiselno nadalje nadgrajevati, saj so za delovno okolje javne uprave neustrezni, zato se jih lahko odstopi društvu Duh časa ali pa podari kakšni šoli, organizaciji ali zavodu.
  3. Prenosne računalnike z operacijskim sistemom Windows 7 je treba pregledati in preveriti, ali jih je možno nadgraditi na novejši operacijski sistem (npr. Windows 10). V primeru, da je to možno, se nadgradijo še z dodatnim delovnim spominom RAM (vsaj 4 GB), jim zamenja trdi disk (SSD) ter jih prestavi v manj zahtevno delovno okolje.
  4. Prenosni računalniki, ki so starejši od letnika 2010 in z operacijskim sistemom Windows XP, se ne nadgrajujejo, saj za to niso več primerni. Trdi disk je treba odstraniti, preostali del prenosnega računalnika pa se lahko odstopi društvu Duh časa ali drugi podobni organizaciji.
  5. Delujoče zaslone velikosti 19 palcev ali manj je smiselno odstopiti društvu Duh časa, ali drugi podobni organizaciji, podariti v dobrodelne namene ali pa zaposlenim za domačo uporabo