petek, 12. 5. 2017

19. mednarodna vaja vodnikov reševalnih psov

Na širšem območju Ljubljane bo od 12. do 14. maja 2017 potekala 19. mednarodna vaja vodnikov reševalnih psov Ljubljana 2017.

19. mednarodno vajo vodnikov reševalnih psov »Ljubljana 2017« prirejata Mestna občina Ljubljana - Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo in Društvo vodnikov reševalnih psov Slovenije (DVRPS). Preverili bodo sprejem, namestitev in uporabo tuje reševalne pomoči, reševalne sposobnosti vodnikov in psov v ruševini in pri iskanju pogrešanih oseb v naravi ter posamezne elemente organizacije reševanja ter vodenja zaščite in reševanja v skladu z načrti MOL za zaščito in reševanje. Na vaji bodo sodelovali tudi: Ekipa za podporo vodenju, Enota za logistiko sil ZR, prostovoljna gasilska društva, Mestna zveza tabornikov, Zveza slovenskih katoliških skavtinj in skavtov in Gorska reševalna služba-Društvo Ljubljana.

IMG 1670
Vodnica reševalnega psa s pomočjo vrvne tehnike prečka reko

Na vaji bo sodelovalo 250 domačih in tujih udeležencev.

 

Opis vaje

Prvi del predstavlja vaja sprejema tuje reševalne pomoči in se bo pričel v petek s postavitvijo baznega tabora z vsemi elementi logistike (terenska oskrba z elektriko, vodo, sanitarijami, kuhinjo, jedilnico) in vodenja (vodstvo reševanja in Enota za podporo vodenja) ter nadaljeval s prihodom, sprejemom in namestitvijo ekip v baznem taboru, zaključil pa z igro vlog – seznanitev s posledicami potresa in nalogami ekip, ki so prišle na pomoč v Ljubljano.
Drugi, reševalni del vaje, kjer bo svoje sposobnosti pokazalo 19 ekip vodnikov reševalnih psov iz tujine in Slovenije, se bo začel v soboto ob 6. uri zjutraj, zaključil pa ob polnoči.
Tretji del vaje – izvajanje logistike in vodenja – pa bo potekal ves čas od petka do nedelje.

IMG 5995
Iskanje v ruševini

Kje bo vaja potekala

Pogrešane v ruševinah bodo iskali na območju Železniškega muzeja v Ljubljani in na območju nekdanjega podjetja KLI v Logatcu.
Iskanje pogrešanih v naravi in nudenje prve pomoči poškodovanim bo potekalo na območjih Škrilja in Javorja.
Vrvno tehniko bodo uporabljali na delovišču Trnovski pristan – Grudnovo nabrežje za prečkanje Ljubljanice.
Orientacijski pohod bo potekal skozi center Ljubljane.
Bazni tabor bo na poligonu DVRPS na starem delu deponije Barje, blizu avto sejma.
Vodstvo vaje bo na poligonu DVRPS na starem delu deponije Barje, blizu avto sejma.

Ekipe vodnikov reševalnih psov

Letos bo na vaji vodnikov reševalnih psov sodelovalo 19 ekip iz Avstrije, Hrvaške, Italije, Nemčije in Slovenije, skupaj 57 vodnikov. Vaja je zastavljena tako, da okoliščine v katerih poteka delo ekip vodnikov reševalnih psov čim bolj verodostojno posnemajo realne okoliščine.

Ekipe vodnikov reševalnih psov (sestavljene so iz treh vodnikov in treh psov) bodo morale v 18 urah neprekinjenih aktivnosti opraviti 10 nalog na različnih delovnih točkah:

  • 4 x iskati pogrešane osebe v ruševinah,
  • 3 x iskati pogrešane osebe v naravi,
  • 1 x premagati ovire s pomočjo vrvne tehnike,
  • 1 x nuditi prvo pomoč,
  • 1 x opraviti orientacijski pohod.

 IMG 8039

Za vajo so potrebne obsežne in zahtevne vsebinske in organizacijske priprave. Sodelovalo bo veliko število ljudi iz različnih organizacij in ena od pomembnih nalog bo usklajevanje njihovega dela. Tudi ta del vaje je zastavljen tako, da posnema organizacijo in vodenje ob nesrečah. Pri organizaciji in izvedbi vaje sodelujejo tiste organizacije in njihovi člani, ki tudi sicer sodelujejo v sistemu zaščite in reševanja Mestne občine Ljubljana. To so: Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne uprave Mestne občine Ljubljana (9 oseb za organizacijo, administrativne zadeve, zveze, odnose z javnostjo, prevoze, zagotavljanje prehrane in druge operativne naloge), in Enote za podporo vodenju (16 oseb za zveze, organizacijo, načrtovanje, administrativne zadeve), Enota za logistiko sil ZR s 15 osebami, prostovoljna gasilska društva Gasilske zveze Ljubljana (30 voznikov in vozil za prevoz ekip), člani Zveze slovenskih katoliških skavtinj in skavtov ter Mestna zveza tabornikov (50 oseb), gasilci Gasilske brigade Ljubljana (4 osebe za zagotavljanje logistike) in 27 ocenjevalcev in vodij delovišč (Društvo vodnikov reševalnih psov Slovenije in zunanji strokovnjaki), 6 članov Gorske reševalne službe - Društvo Ljubljana, 2 osebi s Fakultete za elektrotehniko. Skupaj z opazovalci in tekmovalci nas bo približno 250. Stroški vaje bodo pokriti s sredstvi proračuna Mestne občine Ljubljana (6500 EUR), s kotizacijo udeležencev (230 EUR/ekipo vodnikov reševalnih psov) in s približno 2.500 urami prostovoljnega dela.

Vodja vaje: mag. Robert KUS, vodja OZRCO MOL
Namestnika vodje vaje: Dušan Weber, DVRPS
Člani organizacijskega odbora: Matjaž ŠUŠTERŠIČ, Roman LAVRAČ, OZRCO MOL

Urnik:

Petek, 12. maj 2017

11:00 – pričetek vaje z vzpostavitvijo logistike in vodenja

17.00 – prihod ekip v bazni tabor

17:00 – 19:00 – veterinarski pregled in test agresivnosti psov

19:00 – 20:00 – sestanek vodij ekip

20:00 – 21:00 – namestitev v baznem taboru

Sobota, 13. maj 2017

06:00 do 24:00 delo na vseh deloviščih

Nedelja, 14. maj 2017

09:00 - analiza vaje, podelitev priznanj ter malica (bazni tabor)

15:00 - zaključek dela logistike in vodenja