petek, 6. 10. 2023

6. oktober je evropski dan družinskih oskrbovalcev

6. oktobra obeležujemo dan družinskih in drugih neformalnih oskrbovalcev. V Sloveniji doma nekoga oskrbuje vsak peti do deseti državljan, skupaj torej skoraj 400.000 ljudi.

Družinski in drugi neformalni oskrbovalci so družinski člani, prijatelji in znanci (v Sloveniji pogosto tudi sosedje), ki dlje časa oskrbujejo svojega kronično bolnega, starostno onemoglega ali invalidnega bližnjega. To delo opravljajo od nekaj ur tedensko do 24 ur na dan vse dni v tednu, se pa količina in teža dela lahko s časom spreminjata.

Tema letošnjega evropskega dneva družinskih oskrbovalcev je usklajevanje poklicnega življenja, zasebnega življenja in oskrbovanja bližnjega. Zaradi trendov, kot so podaljševanje delovne dobe in naraščanje števila starejših ljudi, več zaposlenih svoje službene obveznosti usklajuje z družinsko oskrbo staršev, starih staršev ter drugih družinskih članov, kar je običajno fizično in psihično precej obremenjujoče. Zato je zelo pomembno, da družinske oskrbovalce prepoznamo (na delovnem mestu, v skupnosti) in jim z ustrezno podporo pomagamo usklajevati službo in oskrbo družinskih članov.

Implementacija zakona o dolgotrajni oskrbi bo ena največjih prelomnic doslej

V Zakonu o dolgotrajni oskrbi je med drugim predviden ukrep plačila oskrbovalcem družinskega člana. Dejstva kažejo, da se takrat, ko oskrba postane intenzivnejša marsikdo v Sloveniji in Evropi odloči, da bo dal prednost oskrbi svojca, pri čemer se sprijazni s slabšim delovnim razmerjem ali ga celo prekine. Plačilo družinskim oskrbovalcem, katerih svojci potrebujejo že veliko oskrbe omogoča, da jim ne bo potrebno izbirati med plačo in oskrbovanjem bližnjega. Slovenski zakon na tem področju sledi tujim praksam in sodobnim trendom, ključno pa bo, kakšna bo njegova implementacija, ki naj bi se za oskrbovalce družinskega člana začela že z letom 2024.
Pri implementaciji bo odločilna kakovost usposabljanja in spremljanja oskrbovalcev družinskega člana, ki ga zakon predvideva.

Na Inštitutu Antona Trstenjaka že od leta 2005 izvajajo program usposabljanja za družinske in druge neformalne oskrbovalce, ki ga preko javnih razpisov sofinancira tudi Mestna občina Ljubljana. Pod okriljem inštituta pa deluje tudi Slovensko združenje neformalnih oskrbovalcev, ki povezuje družinske in druge neformalne oskrbovalce iz vse Slovenije, kjer vam lahko pomagajo tudi s praktičnimi nasveti in različnimi gradivi za lažjo oskrbo:
E: oskrbovalci@iat.si 
T: 064 299 599

Razširimo glas o družinskih oskrbovalcih in podpori, ki jo potrebujejo in si jo zaslužijo. Skupaj smo močnejši!

Pomoč družini na domu

V skladu z Zakonom o socialnem varstvu smo občine sicer dolžne zagotavljati mrežo javne službe za pomoč družini na domu. Ta predstavlja eno od oblik pomoči v okviru socialnovarstvene storitve pomoč družini in obsega »socialno oskrbo upravičenca v primeru invalidnosti, starosti ter v drugih primerih, ko ta lahko nadomesti institucionalno varstvo« (npr. v primeru kronične, dolgotrajne bolezni). Na območju Mestne občine Ljubljana pomoč družini na domu izvajata javni zavod Zavod za oskrbo na domu Ljubljana (ZOD) in zasebni izvajalec Zavod za socialno oskrbo Pristan, ki mu je MOL podelila koncesijo. Več o tem lahko preberete tukaj 

Preberite tudi: