ponedeljek, 4. 12. 2023

Ljubljana je še naprej branju prijazna občina

Mestna občina Ljubljana je Branju prijazna občina že od leta 2017 in tako bo vsaj še naslednja tri leta. Naziv, ki ga podeljujejo Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo, prejmejo občine, ki posebno pozornost posvečajo knjigi in branju.

Naziv Branju prijazna občina je namenjen spodbujanju aktivnosti lokalne skupnosti za izboljšanje bralne pismenosti in kulture.

Sofinanciranje programov spodbujanja branja in bralne pismenosti

V Ljubljani strateško podpiramo in sofinanciramo projekte in programe spodbujanja branja in bralne pismenosti, še posebej na področju kulture in izobraževanja. Področje bralne kulture je opredeljeno v vseh dosedanjih Strategijah razvoja kulture v Mestni občini Ljubljana (2008-2011, 2012-2015, 2016-2019, 2023-2023 z usmeritvami do leta 2027) in Strategiji Mestne občine Ljubljana za mlade 2016-2026. Tako se prav letos izteka prvo štiriletno sofinanciranje kulturnih programov na področju spodbujanja bralne kulture, ki se je izkazalo za izjemno uspešno.

Od leta 2021 do 2023 smo preko javnih razpisov podprli 29 kulturnih projektov s področja spodbujanja branja ter jih sofinancirali v višini 68.000,00 EUR. Vsa ta leta podpiramo tudi literarni festival Fabula, ki gosti uveljavljene svetovne avtorje, ob njihovih obiskih pa izidejo tudi prevodi njihovih del po dostopnih cenah. Festival smo v obdobju od leta 2020 do 2023 sofinancirali v skupni višini 226.000,00 EUR.

V letu 2020 smo v okviru Javnega razpisa za izbor javnih kulturnih programov, ki jih bo v letih 2020 -2023 sofinancirala MOL prvič podprli tudi dva programa spodbujanja bralne kulture – zavod Divja misel in Društvo slovenskih pisateljev, in njune programe sofinancirali v tem obdobju sofinancirali v višini 158.300,00 EUR. S tem sledimo ciljem iz strateških dokumentov, in sicer trajno zagotavljanje in široka dostopnost do kakovostnih vsebin s področja knjige in branja.

Fabula, Pisarna Unescovega mesta literature, literarni zajtrki in še kaj

Banner Ljubljana Unescovo mesto literature
Foto: mestoliterature.si

   

Veliko zanimanja in občinstva je še vedno deležen festival Fabula, ki ga prav tako programsko sofinanciramo od leta 2011. Ohranjamo podporo kulturnim projektom, ki branje povezujejo z drugimi področji kulture in se odvijajo na javnih površinah. Pisarna Unescovega mesta literature, ki deluje v okviru Vodnikove domačije Šiška, opravlja poslanstvo povezovanja in združevanja vseh členov knjižne verige, skrbi za promocijo literarnih dogodkov in Ljubljano kot mesto literature predstavlja tudi v tujini. V okviru pisarne deluje spletna stran mestoliterature.si, na kateri so predstavljeni tako akterji s področja knjige kot literarna prizorišče in dogodki. V okviru pisarne Unescovega mesta literature vsako leto potekajo t.i. Sejmi na zraku, ki so se po epidemiji COVID 19 izkazali kot izjemno uspešen način predstavitev in prodaje knjig. Pomembno mesto razprave so postali literarni zajtrki v mestu literature (običajno potekajo 2x letno), na katerih obravnavamo teme, pomembne za knjižni trg.

Ljubljana bere za osnovnošolce

Ljubljana bere 2023 - fotografija knjig. Foto: arhiv MOL
Foto: arhiv MOL

   

Ohranjamo tudi projekt Ljubljana bere, v okviru katerega vsako leto obdarimo triletnike, prvošolce in četrtošolce z izvirno slovensko slikanico, ki jo izberemo na javnem razpisu. Pri izvajanju tega projekta aktivno sodelujemo z ljubljanskimi osnovnimi šolami in pediatri.

Potujoča knjižnica Mestne knjižnice Ljubljana 

Novi bibliobus. Foto: N. Rovan
Foto: N. Rovan

    

Avgusta 2023 smo v Ljubljani predstavili novo vozilo Potujoče knjižnice Mestne knjižnice Ljubljana. Dejavnost potujočega knjižničarstva ima v Ljubljani s širšo okolico že dolgo zgodovino, saj bo prihodnje leto praznovala 50. obletnico delovanja (prvič je knjižnica šla pot že leta 1974). V notranjosti novega vozila bodo uporabniki lahko izbirali med 7.500 enotami gradiva, sodobna informacijsko komunikacijska oprema pa bo zagotavljala tudi dostop do elektronskega gradiva knjižnice. Bibliobus ima vgrajeno dvigalo in popolnoma ravno površino v notranjosti in je tako dostopen tudi gibalno oviranim in starejšim osebam.

Novi bibliobus so sofinancirale Mestna občina Ljubljana ter občine Brezovica, Dol pri Ljubljani, Dobrova-Polhov Gradec, Horjul, Ig, Medvode, Škofljica, Velike Lašče in Vodice (v katerih se skupno nahaja kar 47 postajališč bibliobusa) ter Ministrstvo za kulturo RS. Novo vozilo je na osnovi avtobusa Iveco Crossway izdelalo podjetje AS Domžale d.o.o., zunanjo podobo pa je oblikovala ilustratorka Anni Sangawa Hmeljak.

Nova knjižnica v Centru Rog

Knjiznica Rog Foto: arhiv MKLJ
Foto: arhiv MKLJ

    

V Centru Rog smo odprli novo enoto Mestne knjižnice Ljubljana, ki na skoraj 300 kvadratnih metrih ponuja 18.000 enot knjižničnega gradiva. Na voljo je leposlovje za vse starostne skupine ter strokovno gradivo in serijske publikacije s področja ustvarjanja ter kreativnih industrij. Prostorna knjižnica je dostopna za gibalno ovirane in osebe z vozički. Del je namenjen najmlajšim, knjižnica pa ima tudi časopisno čitalnico, učilnico in javno dostopne računalnike. Knjižnica Rog predstavlja priložnost za aktivno preživljanje prostega časa ter delitev znanj, tudi v povezavi z družabnim in kreativnim središčem Center Rog.

Za bralno kulturo tudi v Centru ilustracije in v Pravljičnem studiu 

Decembrski sejem ilustracije foto: Domen Pal
Decembrski sejem ilustracije, foto: Domen Pal

      

Branje in zavedanje o pomenu knjige spodbujamo tudi na mnogo drugih načinov. Tako je v okviru zavoda Divja misel zaživel Center ilustracije, ki predstavlja, povezuje in izobražuje domače ustvarjalke in ustvarjalce s področja ilustracije. Splošno in strokovno javnost doma in v tujini seznanja s širokim in raznolikim poljem slovenske ilustracije, predstavlja njene aktivne ustvarjalce, ob tem pa obvešča o aktualnih dogodkih, povezuje prostore in organizacije ter skrbi za profesionalizacijo področja. Center ilustracije izvaja odmevne projekte, kot so razstave ilustratorjev v galeriji Vodnikove domačije Šiška, še posebej priljubljen pa je Decembrski sejem ilustracije. Z vsakoletnim raznolikim izborom na ogled in v nakup ponuja ilustracije najvidnejših domačih avtoric in avtorjev vseh generacij, tako originale kot odtise. Prijave za sodelovanje na sejmu potekajo preko vsakoletnega jesenskega javnega poziva. K sodelovanju spodbujajo avtorje različnih profilov, tako starejše kot mlajše, uveljavljene in tiste, ki se še uveljavljajo. Tovrstno povezovanje mlajših generacij z najstarejšimi, nekateri med njimi so nenazadnje vzpostavljali slovensko ilustracijo, je ključnega pomena. Gre za medgeneracijsko prodajno razstavo, ki je tudi družabni dogodek, na katerem se avtorji srečujejo, spoznavajo ter si izmenjujejo znanja in razmišljanja.

Pravljicni studio foto Tina Lagler
Pravljični studio, foto: Tina Lagler

   

Ponosni smo tudi na Pravljični studio, laboratorijski projekt Vodnikove domačije Šiška, ki je namenjen spodbujanju pripovedovalskih kompetenc pri otrocih. Ekipa sodelujočih pripovedovalk, pedagoginj in strokovnjakov s področja psihologije in pedagogike se usmerja v razvoj kontekstov, pripovedovalskih elementov in metodologije za delo z otroki na področju besednega izražanja. Projekt uspešno vodi Špela Frlic, letošnja prejemnica večernice za knjigo Bleščivka.

Mednarodna sodelovanja

V zavedanju o pomenu stripovske umetnosti smo v sodelovanju z JAK RS in Francoskim kulturnim inštitutom Charles Nodier podpisali sporazum o sodelovanju z mestom Angoulême s ciljem izmenjave gostujočih avtorjev, razstav in izvedbo izobraževanj, ki bo zaradi epidemije v celoti zaživelo konec tega leta. Poleg redne prisotnosti na Slovenskem knjižnem sejmu, smo prisotni tudi na sejmu v Pulju, letos pa bomo sodelovali tudi na Frankfurtskem knjižnem sejmu v okviru predstavitve Slovenije kot častne gostje sejma.

Najvišje nagrade na področju kulture in umetnosti nosijo ime pesnika 

Mestna občina Ljubljana letno podeljuje Župančičeve nagrade, najvišje nagrade mesta na področju kulture in umetnosti. Že to, da nagrade nosijo ime po velikem pesniku in mislecu, izpričuje odnos mesta do knjige, prav tako pa o tem priča izbor nagrajencev, saj so v zadnjih treh letih nagrado prejeli tudi literarni ustvarjalci Dušan Šarotar, Saša Pavček in Nina Dragičević.

Preberite tudi: