torek, 18. 5. 2021

Širimo mrežo prejemnikov certifikata LGBT prijazno

Ob 17. maju, mednarodnemu dnevu boja proti homofobiji, transfobiji in bifobiji, smo v Mestni hiši podelili štiri certifikate LGBT prijazno. Omenjeni certifikat je zdaj prejelo že 44 organizacij.

Certifikat LGBT so prejeli: Fakulteta za socialno delo Univerze v Ljubljani, JT International Ljubljana, Lek ter Novartis Pharma Slovenia.

Že 44 prejemnikov certifikata

foto
Letošnji prejemniki certifikata LGBT prijazno

Od leta 2014, ko smo v sodelovanju z nevladnimi organizacijami vzpostavili certifikat LGBT prijazno, ga je prejelo že 44 organizacij, tako javnih kot tudi zasebnih. Seznam vseh prejemnikov najdete tukaj

Certifikat LGBT prijazno je namenjen predvsem ozaveščanju. LGBT-osebe se namreč soočajo z zadregami, problemi in diskriminacijo, ki je heteroseksualne osebe včasih niti ne opazijo, saj izhajajo iz svojega stališča in jim je tak pogled samoumeven (npr. pogovor o partnerju oziroma partnerici, pogovor o otrocih). Cilj je, da se znotraj delovnega okolja in navzven do strank ustvari klima, ki bo pozitivna za vse.
S pridobitvijo certifikata se prejemniki zavežejo, da v svoji organizaciji zagotavljajo:

  • boljše razumevanje temeljnih človekovih pravic LGBT-oseb
  • vključujoče okolje za LGBT-sodelavce in sodelavke
  • dvig osveščenosti zaposlenih pri zagotavljanju ponudbe in storitev za LGBT- uporabnice in uporabnike
  • povečanje občutljivosti za zaznavanje kršitev pravic LGBT-oseb v delovnem in uporabniškem okolju

Okrogla miza

Ob podelitvi certifikatov smo pripravili tudi okroglo mizo Vključevanje raznolikosti na delovnem mestu, na kateri je Eva Gračanin (Društvo informacijski center Legebitra) z govorkami in govorci predstavila izvajanje vključevanja raznolikosti na delovnem mestu v praksi, ki temelji na potrebah delovnega okolja, na stopnji ozaveščenosti vodstva in ostalih zaposlenih o pomembnosti vključevanja raznolikosti ter tudi na drugih spremenljivkah. Strinjali so se, da je uporabna vrednost certifikata LGBT prijazno v tem, da organizacijam na spoštljiv način omogoča tudi navzven pokazati njihovo podporo vključevanju LGBT oseb. Simbolična dejanja, kot je npr. izobešanje mavrične zastave, predstavljajo pomembno gesto LGBT osebam v delovnem okolju in širšem lokalnem okolju. Hkrati so tudi priložnost za medsebojno komunikacijo o namenu izobešanja mavrične zastave tako v samem delovnem kolektivu kot tudi navzven.
Udeleženci okrogle mize omenjeni certifikat vidijo kot eno izmed pobud, ki jo vključujejo v svoje sicer širše udejstvovanje na področju vključevanja raznolikosti v delovno okolje. Med drugim so izpostavili, da so temelji vključevanja raznolikosti vsakršno izobraževanje, ki lahko da nov uvid, samorefleksija in seveda sprejemanje dejstva, da je vključevanje raznolikosti proces, ki se nenehno razvija in nadgrajuje.

Preberite tudi: