torek, 20. 2. 2024

Strokovne službe soglasne o nujnih ukrepih za zaključek del na območju Podrožniške poti

Po ponovnem terenskem ogledu sečišča ob Podrožniški poti v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib (KP TRŠh) skupaj s predstavnicami in predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN), JP Voka Snaga – Službe KP TRŠh, podjetja Tisa d.o.o. in Mestne občine Ljubljana (MOL) je bila sprejeta soglasna odločitev o nujnih ukrepih za dokončanje sečišča na območju, kjer so se na podlagi odločbe ZGS izvajala dela od decembra 2022 do marca 2023. Navedene strokovne službe so ocenile, da je treba zaradi zagotavljanja varnosti obiskovalcev z območja odstraniti 21 oslabljenih, nevarnih, bolnih in suhih dreves na način, ki bo najbolj skladen z varstvenimi cilji krajinskega parka in razvoja številnih funkcij gozda. Dela se bodo izvajala predvidoma od 21. februarja do začetka marca 2024, odvisno od vremenskih razmer.

Večinoma gre za posek dreves, nekaj pa jih bo znižanih do višine, ki ne bo predstavljala nevarnosti za obiskovalce, bodo pa omogočala več ekoloških procesov. Tako bodo hkrati zagotavljala naravovarstveno vrednost v smislu potencialnega habitata ali prehranskega vira za različne vrste organizmov. Dodatne ukrepe, kot so odstranitev suhih in odmirajočih vej na vsaj še petih drugih drevesih ob poti, se bo izvedlo spomladi.
Pristojni strokovnjaki iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije in službe TRŠh so zaradi morebitnih gnezd ptic, ki jih obravnava Pravilnik o varstvu gozdov, pri čemer se upošteva tudi določila Zakona o ohranjanju narave glede preprečevanja nepotrebnega vznemirjanja živali, znova pregledali celotno območje, kjer bodo potekala dela. Aktivnih gnezd na tem območju ni, tako da na gnezdenje ptic predvidena dela ne bodo imela vpliva.

Soglasna skupna odločitev strokovnjakov

Na omenjenem terenskem ogledu konec januarja 2024 so predstavnice in predstavniki zgoraj navedenih strokovnih institucij ponovno pregledali in ocenili vsako izmed za posek označenih ter nevarnih dreves ob Podrožniški poti. Po posvetu so se skupaj odločili, v kolikšni meri in kako se dokonča sečnjo, da bodo obiskovalci krajinskega parka varni, da bo vpliv na naravo čim manjši, razvoj gozda pa bo skladen s številnimi drugimi funkcijami tega gozda.

terenski ogled2

Na podlagi ugotovljenega so bili udeleženci soglasni, da obstaja dovolj strokovnih podlag za ostranitev še 21 dreves. Več kot enkrat toliko dreves, ki so bila odkazana zaradi pomladitve in nege gozda, se bo pustilo rasti še nekaj let. Stanje gozda se bo spremljalo, izvajalo redne terenske oglede in sproti strokovno odločalo o potrebnih nadaljnjih ukrepih.
Obiskovalcem gozda svetujemo, naj se v času sečnje in spravila zaradi lastne varnosti izogibajo delovnemu območju, upoštevajo opozorila in navodila izvajalcev del ter Zavoda za gozdove Slovenije. Če se bodo kljub temu odpravili na to območje, naj ne nosijo slušalk, ki bi preprečile zaznavo dogajanja na delovišču. Lastniki psov naj imajo pse na vrvici.

Dodatni ukrepi za še prijetnejši obisk gozda

Ob nadaljnjih ogledih in posvetih s strokovnimi službami se bomo dogovorili tudi o drugih ukrepih, ki bodo prispevali k še bolj kakovostnemu razvoju gozda ter krajinskega parka širše. Pri tem zasledujemo tudi varstvene cilje zavarovanega območja narave in cilje Strategije razvoja mestnih gozdov, ki smo jo izoblikovali skupaj z uporabniki gozda in drugimi zainteresiranimi skupinami.
Z dodatnimi ukrepi, ki poleg gozdnogojitvenih del vključujejo tudi možnost zasaditev dreves in ureditev območja, bomo dosegli, da bo obisk gozda še prijetnejši in da bo območje videti še bolj urejeno ter privlačno. Ponovno izpostavljamo, da je naše vodilo pri urejanju mestnih gozdov skrb za varnost obiskovalcev in kakovosten razvoj gozdov.

Preberite tudi: