petek, 20. 2. 2015

Svetovni dan socialne pravičnosti

20. februar je svetovni dan socialne pravičnosti, s katerim želi Generalna skupščina Združenih narodov povečati zavedanje o problemih revščine, neenakosti med spoloma in socialne izključenosti.

Socialna država temelji na treh temeljnih načelih – enakosti, socialni pravičnosti in solidarnosti. Enakost je ključna demokratična vrednota, ki jo lahko razumemo kot izenačevanje možnosti za vertikalno in horizontalno mobilnost. Socialna pravičnost se nanaša na spoznanje, da so družbene neenakosti posledica strukturnih značilnosti in ne individualnih izbir, zato je potrebno ljudem iz socialno šibkejših okolij omogočiti dostojno življenje. Solidarnost pa odraža medsebojno soodvisnost in odgovornost, ki je postavljena pred individualne, predvsem materialne potrebe in ambicije.

Tudi cilji Strategije razvoja socialnega varstva v MOL od 2013 do 2020 izhajajo iz temeljnih načel socialne države. MOL tako izvaja socialno politiko, ki je naravnana k zmanjševanju tveganja revščine, k povečanju socialne vključenosti ogroženih in ranljivih skupin prebivalstva ter k izboljšanju razpoložljivosti, pestrosti, dostopnosti in dosegljivosti storitev, programov in drugih oblik pomoči.

Prispevki o socialni državi, o ukrepih MOL na področju socialnega varstva, o razmerah na trgu dela in spodbudah za okrepitev zaposlovanja ter o možnostih za nastanitve in stanovanja v Ljubljani so zbrani v knjižici Socialna Ljubljana. Prispevki so pospremljeni z osebnimi razmišljanji in zgodbami portretirank in portretirancev, v zadnjem delu knjižice pa so zbrane tudi koristne informacije ter naslovi in kontaktni podatki organizacij s programi pomoči v socialni stiski.

Podrobnosti o programih in aktivnostih MOL na področju socialnega varstva so objavljene tukaj.