sreda, 30. 4. 2025

Tudi junakinje in junaki si dovolijo biti ranljivi

Na Mestni občini Ljubljana posebno pozornost namenjamo ozaveščanju o težavah v duševnem zdravju, s čimer želimo prispevati k zmanjšanju stigmatizacije na tem področju. V okviru kampanje Tudi junakinje in junaki si dovolijo biti ranljivi vas vabimo k poslušanju podkasta AIDEA, ki bo objavljen v četrtek, 1. maja 2025, in v katerem bo Klemen Selakovič gostil psihoterapevta dr. Klemna Rebolja.

Na Mestni občini Ljubljana smo leta 2023 zasnovali kampanjo Tudi junakinje in junaki včasih poiščejo pomoč, s katero sporočamo, da v stiski nihče ne sme ostati sam ter da so na voljo različne oblike pomoči. Nekatere izmed njih s pomočjo Mestne občine Ljubljana izvajajo nevladne organizacije v Ljubljani. Kampanjo smo v lanskem letu nadgradili še s kampanjo Tudi junakinje in junaki si dovolijo

Podkasti o duševnem zdravju

S kampanjo Tudi junakinje in junaki včasih potrebujejo pomoč, ki smo jo zasnovali leta 2023, smo želeli doseči predvsem mlade, zato smo v središče postavili podkaste, k sodelovanju pa povabili posameznike, ki jim področje duševnega zdravja ni tuje, ki imajo izkušnje in se zavedajo, kako je v stiski pomemben klic na pomoč.
Prvo serijo oddaj o duševnem zdravju je v okviru podkasta Lovim ravnotežje pripravila Nina Gaspari. Pogovarjala se je z »junakinjami in junaki« ter s strokovnjaki, ki se na različne načine ukvarjajo s področjem duševnega zdravja.
Lani je sledila nova serija oddaj, ki so jih pripravili Vida Igličar (Vse je v redu), David Zupančič (Umetnost lenarjenja), Kaja Strniša (Brstologija) in Nina Gaspari (Lovim ravnotežje).
V letošnjem letu smo kampanjo nadgradili s sloganom Tudi junakinje in junaki si dovolijo biti ranljivi, s čimer sporočamo, da s tem, ko odložimo masko in si dovolimo pokazati tudi svojo ranljivejšo plat, drugim dajemo priložnost, da nas sprejmejo takšne, kot smo. Dovolimo si biti ranljivi, saj se prav v ranljivosti skriva naša največja moč.
V okviru letošnje kampanje je že objavljen podkast Ines Pusovnik (Svoja srečka), ki se je pogovarjala z dr. Lucijo Čevnik. V četrtek, 1. maja, pa bo objavljen še podkast AIDEA, kjer bo Klemen Selakovič gostil psihoterapevta dr. Klemna Rebolja.
Vse podkaste si lahko ogledate tudi na naši spletni strani.

Na Mestni občini Ljubljana podpiramo in sofinanciramo različne programe nevladnih organizacij, ki ljudem v duševni stiski nudijo pomoč (dnevni centri, svetovalnice, skupine za samopomoč, psihosocialno svetovanje itd.), v Zdravstvenem domu Ljubljana pa deluje Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov, v katerem pomoč nudijo strokovnjakinje in strokovnjaki z različnih področij.
Tudi v prihodnje nameravamo v Ljubljani z različnimi akcijami osveščanja spodbujati enakopravnost v družbi, saj verjamemo, da lahko le na ta način preprečujemo socialno izključenost oseb, ki se soočajo s težavami v duševnem zdravju.

Preberite tudi: