petek, 2. 4. 2021

Vrtci in šole v Ljubljani so dostopni vsem

V Ljubljani si s številnimi programi, storitvami in aktivnostmi prizadevamo za družbeno enakost, solidarnost in odprtost, pri tem še posebno pozornost namenjamo ranljivim skupinam.

Inkluzivna vzgojno-izobraževalna praksa je temeljna usmeritev Mestne občine Ljubljana in pomemben del strategije razvoja vzgoje in izobraževanja, zato krepimo inkluzivne programe za otroke s posebnimi potrebami in skrbimo za opolnomočenje vzgojiteljev, učiteljev in staršev.

Kdo skrbi za otroke s posebnimi potrebami

  • Center za usposabljanje, vzgojo in izobraževanje Janeza Levca Ljubljana izvaja program osnovne šole s prilagojenim programom. Podpira tudi redni program vzgojno-izobraževalnih ustanov, zagotavlja specialno pedagoško podporo učencem ter nudi svetovanja in izobraževanja za strokovne delavce in starše. Več dejavnosti namenja tudi kasnejšemu zaposlovanju in socialnemu vključevanju otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami.
    Kontakti: 01 24 18 100, zavod.zujlevec@guest.arnes.si, www.centerjanezalevca.si
  • Izobraževalni center PIKA je po svojem konceptu delovanja edinstven v Evropi in deluje na petih programih: programu strokovnega izpopolnjevanja specialnih in socialnih pedagogov; programu individualnega svetovanja; programu telefonskega in e-svetovanja vzgojiteljem, učiteljem in družinam; programu predavanj in seminarjev za vzgojitelje, učitelje in družine ter programu šole za starše/družine.
    Kontakti: 01 43 42 360, pika@centerjanezalevca.si, www.icpika.si
  • Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Ljubljana pri razreševanju učnih, čustvenih, vzgojnih, vedenjskih, psihosocialnih in psihiatričnih motenj in težav s strokovnim delom podpira tako delo v šolah kot družinah. V Svetovalnem centru na letni ravni pomagajo približno 2.400 otrokom in mladostnikom ter njihovim staršem z diagnostičnimi in terapevtskimi obravnavami, ki so v večji meri individualne, lahko pa so otroci in mladostniki vključeni tudi v skupinske terapevtske obravnave. Ob tem izvajajo tudi skupinske oblike izobraževanja in delavnic za starše ter izobraževanje za pedagoške delavce, v Svetovalnem centru poteka tudi skupina za starše v programu Neverjetna leta.
    Kontakti: 01 583 75 00, info@scoms-lj.si, www.scoms-lj.si

Inkluzivni programi in projekti za otroke s posebnimi potrebami

  • Razvojni oddelki za otroke z avtističnimi motnjami v Vrtcu Pedenjped, Vrtcu Vodmat in Vrtcu Miškolin. Strokovni delavci skupaj s starši za vsakega otroka v tem oddelku pripravijo individualni program, ki upošteva posebnosti, težave, močna in šibka področja ter njegov razvoj. S programom se otroka usposobi za samostojno življenje in opremi z veščinami in spretnostmi, ki mu bodo zagotovile nadaljnjo uspešnost v ustreznem šolskem programu.
  • Festivalsko leto Igraj se z mano v Ljubljani poteka pod okriljem Centra Janeza Levca Ljubljana in predstavlja sistem kontinuiranih izobraževalnih, kulturnih, umetniških, športnih in drugih družbenih dogodkov. Glavni ideji tega projekta sta odpravljanje stereotipov ter aktivno vključevanja predvsem otrok s posebnimi potrebami v širšo družbo.

foto
Spomin na festival Igraj se z mano leta 2019 na Kongresnem trgu

  • Projekt inkluzivnega izobraževanja učencev je Center Janeza Levca Ljubljana razvil v iskanju raznolikih priložnosti za socialno vključevanje učencev z motnjo v duševnem razvoju (predvsem s pridruženimi motnjami avtističnega spektra) med vrstnike. Od leta 2018 na OŠ Vide Pregarc omogočajo kar največje prehajanje gostujočih učencev v razširjen program osnovne šole. Učencem tako nudijo nove učne priložnosti za razvoj različnih prilagoditvenih spretnosti, njihovim vrstnikom iz večinske šole pa nudijo nove izkušnje s spoznavanjem družbene raznolikosti, učenje strpnosti in medosebnega spoštovanja.
  • Treningi starševstva – program, ki ga v okviru programa Neverjetna leta izvaja Javni zavod Mala ulica – Center za otroke in družine v Ljubljani. Treningi starševstva so namenjeni staršem otrok od 3. do 8. leta starosti, ki se srečujejo s težavnim vedenjem svojih otrok. Treningi na enostaven, razumljiv in prijazen način staršem predstavljajo veščine pozitivnega starševstva, kar spodbuja otrokov kognitivni, socialni in čustveni razvoj, boljše učne dosežke ter omogoča bolj varno in zdravo odraščanje.
    Kontakti: 01 306 27 00, neverjetnaleta@malaulica.si, www.malaulica.si

Vrtci v šolskem letu 2020/21

  • Na območju MOL deluje 23 javnih vrtcev na 105 lokacijah, s 784 oddelki, v katere je vključeno 13.191 otrok
  • Na območju MOL deluje tudi 22 zasebnih vrtcev, ki izvajajo javno veljavni program
  • Vključenost: 95,5 % vseh otrok s stalnim prebivališčem v MOL (na državni ravni 81,2 %)
  • V 13 razvojnih oddelkih v vrtcih se izvaja prilagojen predšolski program
  • V vrtce je vključenih 646 otrok, ki imajo prilagoditve na podlagi odločbe o usmeritvi

foto

 

Nadstandard v vrtcih MOL

  • nudimo tudi dodatne ugodnosti staršem pri plačilu programa za vrtce (»mestni popust« za plačilo vrtca, popust za stanovanjski kredit ter možnost koriščenja zdravstvene in počitniške rezervacije med poletnimi počitnicami)
  • financiramo spremljevalce in specialne pedagoge za otroke s posebnimi potrebami na podlagi odločbe oz. zapisnika
  • v višini 75 EUR na otroka v zadnjem letu pred všolanjem financiramo krajše tabore, zimovanje oz. letovanje
  • v višini 2,5 EUR/nočitev otrokom s stalnim prebivališčem v MOL sofinanciramo zimovanje oz. letovanje v 7 počitniških domovih, ki so v lasti MOL
  • financiramo obogatitvene dejavnosti v vrtcih
  • financiramo stroške dela strokovnih delavcev vrtca za bivanje v naravi in druge vsebine

Osnovne šole v šolskem letu 2020/21

  • Na območju MOL deluje 47 javnih osnovnih šol, vključno s Centrom Janeza Levca Ljubljana, in 4 zasebne osnovne šole. V njih se izobražuje 26.369 osnovnošolcev v 1.154 oddelkih
  • V osnovnošolski program je vključenih 1.813 učencev, ki imajo prilagoditve na podlagi odločbe o usmeritvi
  • V 5 ljubljanskih šolah v okviru programa javnih del v letu 2021 izvajajo program »pomoč pri učenju in druga pomoč otrokom«

foto
Foto: Nada Žgank

Nadstandard v osnovnih šolah MOL

  • sofinanciramo stroške izvedbe organiziranega jutranjega varstva učencev 2. in 3. razreda (od 2. do 9. razreda za učence Centra Janeza Levca Ljubljana), ki prihajajo v šolo pred začetkom pouka
  • možnost sofinanciranja drugega učitelja v 1. razredu devetletke, svetovalnih delavcev, knjižničarjev, učiteljev v oddelkih podaljšanega bivanja in spremljevalcev gibalno oviranih in dolgotrajno bolnih otrok, ki so zaradi neustreznih meril izpadli iz finančnih programov MIZŠ, so pa nujno potrebni na šolah, med drugim tudi zaradi posebnosti, ki jih prinaša mestno okolje
  • zaradi neizpolnjevanja pogojev za delo (premajhne učilnice, ki vodijo do delitve razredov na več skupin in do povečanja učne obveznosti učiteljev) nekaterim šolam sofinanciramo učitelje tehnike in športne vzgoje

Sofinanciramo programe nevladnih organizacij 

  • počitniško varstvo, ki je za otroke iz socialno šibkih družin brezplačno
  • dodatne prostočasne aktivnosti za otroke
  • dopolnilne programe v osnovnih šolah in vrtcih, ki sledijo načelu enakih možnosti
  • programe s ciljem preprečevanja različnih vrst zasvojenosti, namenjenih otrokom in mladostnikom, kot tudi njihovim staršem, vzgojiteljem in učiteljem

Preberite tudi: