ponedeljek, 22. 1. 2024

Začenja se evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu

Na Mestni občini Ljubljana se pridružujemo evropskemu tednu preprečevanja raka materničnega vratu, ki poteka od 22. do 28. januarja 2024.

Rak materničnega vratu je ena redkih rakavih bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb. Redni preventivni ginekološki pregledi so zato izjemnega pomena. Za ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede velja, da imajo kar do 80 % manj možnosti, da bodo kadarkoli zbolele za rakom materničnega vratu. Rak materničnega vratu je v 99 % vzročno povezan z okužbo s humanim papilomskim virusom (HPV), ki jo lahko prenašajo tako moški kot ženske. Tako je tudi cepljenje dečkov kot deklic proti virusu HPV izjemnega pomena.

Skupaj do končnega cilja

Za odpravo raka materničnega vratu je izjemno pomembno proaktivno delovanje in sodelovanje vseh v lokalni skupnosti – zdravstvenega doma in drugih zdravstvenih in javnozdravstvenih ustanov, osnovnih in srednjih šol, občine, nevladnih organizacij, drugih lokalnih ustanov in organizacij ter posameznic in posameznikov. Le na ta način se bo med prebivalkami in prebivalci razširilo znanje tako o raku materničnega vratu kot o tem, kaj lahko storimo, da ne zbolimo. In le tako se bo med prebivalkami in prebivalci ustvarilo in ohranilo zaupanje, ki je ključ do visoke udeležbe žensk v programu ZORA in visoke precepljenosti proti HPV.

Odzovite se vabilu v program ZORA

V zadnjih letih se rak materničnega vratu najpogosteje pojavlja pri ženskah po 50. letu, ki se ne udeležujejo redno presejalnih pregledov ZORA. Zato pozivamo ženske, da se tudi po koncu rodne dobe redno, na tri leta, udeležujete presejalnih pregledov pri ginekologu. Če so presejalni izvidi do 64. leta starosti negativni, potem je verjetnost, da boste zboleli za rakom materničnega vratu zelo majhna in lahko s pregledi prenehate.

V Mestni občini Ljubljana se je vabilu ZORA na pregled v zadnjih treh letih odzvalo 72,2 % deklet in žensk, starih od 20 do 64 let. Precepljenost deklic in dečkov rojenih leta 2011 z vsaj enim odmerkom proti HPV pa je 35,9 %.

Da bo Slovenija ena prvih evropskih držav, kjer prebivalke in prebivalci ne bodo več umirali za raki, ki jih povzročajo okužbe s HPV, je potrebno doseči 90 % precepljenost deklic in dečkov proti HPV in ohraniti vsaj 70 % udeležbo žensk v programu ZORA.
Vabimo vas, da se udeležujete presejalnih pregledov in se odločite za cepljenje proti HPV.

Preberite tudi: