Pristojnosti in pooblastila

Delovno področje in naloge

Delovna področja, pooblastila in uporaba prisilnih sredstev so skladni z določili Zakona o občinskem redarstvu (ZORed), ki je temeljni zakon za ustanovitev, organizacijo in delovno področje občinskih redarstev v Republiki Sloveniji. V okviru in v skladu s predpisi iz zakona in z občinskim programom varnosti iz 6. člena ZORed, Mestno redarstvo skrbi za javno varnost in javni red na območju občine. Skladno s 3. členom ZORed je pristojno:

  • nadzorovati varen in neoviran cestni promet v naseljih,
  • varovati ceste in okolje v naseljih in na občinskih cestah zunaj naselij,
  • skrbeti za varnost na občinskih javnih poteh, rekreacijskih in drugih javnih površinah,
  • varovati javno premoženje, naravno in kulturno dediščine,
  • vzdrževati javni red in mir.

Zakon na nacionalni ravni na eni strani predpisuje pristojnosti, na drugi pa postavlja omejitve, ki se navezujejo na uporabo pooblastil in izvrševanje nalog iz stvarne pristojnosti. Poleg nadzorstvenih in represivnih nalog Mestno redarstvo Ljubljana intenzivno izvaja tudi naloge na področju preventivnega dela, ki ga je v obliki Strategije v skupnost usmerjenega dela mestnega redarstva sprejel Mestni svet MOL (MOL, 2011).

Pristojnosti mestnega redarstva

Mestno redarstvo Ljubljana je prekrškovni organ Mestne občine Ljubljana, katerega delovno področje je na podlagi ustanovitvenih aktov zelo obsežno. Mestno redarstvo deluje v največji meri po nacionalni zakonodaji v skladu s posameznim področjem dela. Na področju varnosti cestnega prometa in varstva cest izvaja naloge po zakonu o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) in Zakona o cestah (ZCes-1) ter drugih zakonih, ki se navezujejo na delovno področje (npr. Zakon o zaščiti živali – ZZZiv, Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov – ZOUTPI idr.). V okviru zakonskih pristojnosti, Mestno redarstvo izvaja tudi naloge, ki izhajajo iz Občinskega programa varnosti MOL. Zakon o prekrških (ZP-1) v 1. odstavku 3. člena določa, da se lahko prekrški določijo tudi z odlokom samoupravne lokalne skupnosti, kar razširja delovno področje in nabor nalog Mestnega redarstva. Predpisi, ki predstavljajo normativno podlago dela Mestnega redarstva, so dostopni na podstrani Zakonodaja.

Pooblastila mestnega redarja

Mestni redar ima, skladno z 10. členom ZORed, pri opravljanju nalog iz svoje pristojnosti sledeča pooblastila:

  • opozorilo,
  • ustna odredba,
  • ugotavljanje identitete,
  • varnostni pregled osebe,
  • zaseg predmetov,
  • zadržanje osebe,
  • uporaba telesne sile, sredstev za vklepanje in vezanje ter plinskega razpršilca (v nadaljnjem besedilu: prisilna sredstva).

Usposobljenost mestnih redarjev za opravljanje nalog

Redarji so za opravljanje nalog s svojega področja usposobljeni, saj že pred samostojnim nastopom opravljanja nalog mestnega redarja, opravijo strokovno usposabljanje s preizkusom znanja na Policijski akademiji v Tacnu. Predvideno pa je tudi obdobno usposabljanje s preizkusom znanja za vsako 3 letno obdobje.