Gorski javor

Gorski javor ali beli javor (Acer pseudoplatanus L.) zraste do 40 metrov visoko in doseže premer do dveh metrov. Dobro uspeva na rahlih, svežih, dobro odcednih in s humusom bogatih tleh. Ustreza mu apnenčasta podlaga. Suše in vročine ne prenaša dobro.

Mlada drevesa imajo gladko sivkasto skorjo, ki s starostjo razpoka in se lušči v obliki zaplat. Deblo je ravno in močno. Koreninski sistem je globok in močno razvejan. Listi so dlanasto krpati, špičasti ter 8–16 cm dolgi in do 20 cm široki. Listne krpe so grobo nažagane z ostrimi zarezami med njimi. Zgoraj so listi temno zelene barve, spodaj so svetlejši in po žilah dlakavi.

Gorski javor je enodomna ali poligamna in žužkocvetna vrsta. Cveti maja po olistanju. Cvetovi so združeni v grozdasta socvetja zelene barve, so zelo medeni in jih obletavajo žuželke. Plod, imenovan tudi pokovec ali samar, je sestavljen iz dveh krilatih delnih plodičev. Krilce je okrog 3 cm dolgo in mrežasto žilnato.

Les gorskega javorja je srednje trd in prožen. Uporablja se za pohištvo, parket, kuhinjske pripomočke, drobne lesene izdelke in v rezbarstvu. V nekaterih primerih tvori izjemen les, ki pri prodaji dosega zelo visoke cene: javor ikraš, javor ptičar in javor rebraš. Pri nas se najpogosteje pojavlja javor rebraš, ki se uporablja v pohištveni industriji kot furnir in za izdelavo violin. Listi vseh vrst javorjev so odlična krma za živino.