Gospodarjenje z mestnim gozdom

Mestni gozd potrebuje skrbnega gospodarja. V Sloveniji imamo dolgo tradicijo sonaravnega, trajnostnega in mnogonamenskega gospodarjenja z gozdovi, ki je v svetu poznana kot »Slovenska gozdarska šola«. Del te šole je tudi gospodarjenje z mestnimi gozdovi, ki zahteva posebna znanja. Gospodarjenje z mestnimi gozdovi je bolj kot na proizvodnjo lesa osredotočeno na zagotavljanje zdravja, rekreacije in sprostitve za vse obiskovalce gozda ter na ohranjanje biotske pestrosti in blaženje podnebnih sprememb.

Lokacija totema: pri klopi družbe Slovenski državni gozdovi z veduto na Ljubljansko barje

Mestni gozd ima skrbnega gospodarja

V Sloveniji imamo dolgo tradicijo sonaravnega, trajnostnega in mnogonamenskega gospodarjenja z gozdovi, ki je v svetu poznana kot »Slovenska gozdarska šola«. Del te šole je tudi gospodarjenje z mestnimi gozdovi, ki zahteva posebna znanja. Gospodarjenje z mestnimi gozdovi je namreč bolj kot na proizvodnjo lesa osredotočeno na zagotavljanje zdravja, rekreacije in sprostitve za vse obiskovalce gozda ter na ohranjanje biotske pestrosti in blaženje podnebnih sprememb.

foto
Foto: Nik Rovan

Naloge javne gozdarske službe v Mestni občini Ljubljana opravlja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). ZGS je javni zavod, ki ga je ustanovila Republika Slovenija z Zakonom o gozdovih (1993) in opravlja javno gozdarsko službo v vseh gozdovih Slovenije, ne glede na lastništvo.

ZGS ne izvaja sečnje, spravila, transporta in prodaje lesa ter prometa z gozdovi, je pa ena izmed njegovih nalog priprava gozdnogospodarskih načrtov. Ogledamo si jih lahko na javno dostopnem pregledovalniku, kjer lahko vsak lastnik gozda poišče ustrezen načrt za gozd po katastrskih občinah in parcelnih številkah. ZGS sodeluje kot edini slovenski partner pri projektu URBforDAN, ki ga vodi Mestna občina Ljubljana.

Največ je gozdov v zasebni lasti

V Sloveniji prevladujejo gozdovi v zasebni lasti. Okoli 461.000 zasebnih lastnikov in solastnikov ima v lasti 77 % vseh gozdov, 20 % gozdov je v lasti države in 3 % v lasti lokalnih skupnosti.  Povprečna velikost gozdne posesti je 2,5 ha in se običajno deli na več med seboj ločenih parcel.

foto
Foto: Arhiv MOL

Tudi na Golovcu prevladujejo gozdovi v zasebni lasti. Približno 500 zasebnih lastnikov in solastnikov ima v lasti 87 % vseh gozdov, 6 % gozdov je v lasti države, 7 % pa v lasti Mestne občine Ljubljana. V mestnem gozdu Golovec prevladujejo parcele, velike od 1 do 5 ha.

Z gozdovi v lasti Republike Slovenije gospodari družba Slovenski državni gozdovi d.o.o..

foto
Slika: Prikaz območja Golovca in lastništva posameznih zemljišč.

Kaj zajema gospodarjenje z gozdovi?

foto
Foto: Nik Rovan

Gospodarjenje z gozdovi obsega opravljanje varstvenih in gojitvenih ter vseh drugih del, ki so potrebna za zagotavljanje ekoloških in socialnih funkcij gozdov, gradnjo in vzdrževanje gozdnih cest in vlak, izkoriščanje in rabo gozdov ter razpolaganje z gozdovi.

Lastninska pravica na gozdovih se izvršuje tako, da je zagotovljena njihova ekološka, socialna in proizvodna funkcija. V skladu z Zakonom o gozdovih mora lastnik gozda zato:

  • gospodariti z gozdovi v skladu s predpisi, z načrti za gospodarjenje in upravnimi akti, izdanimi po tem Zakonu;
  • dopustiti v svojem gozdu prost dostop, razen za primere pridobitne turistične oziroma pridobitne rekreativne dejavnosti;
  • dopustiti v svojem gozdu čebelarjenje ter lov in rekreativno nabiranje plodov, zelnatih rastlin, gob in prosto živečih živali v skladu s predpisi.

Izvedba gozdnih del

Lastnik se z revirnim gozdarjem ZGS dogovori za potrebno gozdno delo. Slednji za dogovorjeno gozdno delo izda odločbo, praviloma pred izvedbo del. Samo v primerih, ko je nujno, da se dela izvedejo čim prej, se lahko odločba izda med opravljanjem del ali po njihovi izvedbi. To je predvsem v primerih naravnih ujm (vetrolomi, snegolomi, žledolomi in napad podlubnikov). Odločba je osnova, na podlagi katere lahko lastnik gozda dela izvede.

Kontakt Območne enote ZGS Ljubljana, ki skrbi za mestni gozd Golovec: Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Ljubljana, Tržaška 2, 1000 Ljubljana; e-naslov: OELjubljana@zgs.si, tel. št. 01 24 10 624. Ostali kontakti so na voljo tukaj

Za radovedne

Vabljeni k ogledu nekaterih zanimivih vsebin

RTV Slovenija. Zgodbe iz gozda: Sonaravno gozdarjenje v Sloveniji. Dokumentarni filmi in oddaje – izobraževalni program. 

Prikaz gozdarskih del na varen način: KGZ Zavod Gorica: Za večjo varnost pri delu na kmetiji. 

Podiranje dreves

 

Zaščitna in varovalna oprema gozdnih delavcev, SiDG zgodba #25.  

Gozdne vlake