Gozdni velikani: hrast

Stari hrast je dom za številne prebivalce gozda. Ali poznaš katerega?

Lokacija totema: izjemno drevo (hrast) pri vstopni točki »Oražnov dom«

Izjemna drevesa v mestnem gozdu Golovec

V mestnem gozdu Golovec je ohranjenih več izjemnih dreves, ki dosegajo nadpovprečne višine in debeline. Nudijo življenjski prostor številnim mahovom, lišajem, glivam, žuželkam, pticam, glodalcem, netopirjem in drugim bitjem, ki za svoj obstoj potrebujejo prav razkrajajoč les in korenine.

foto
informacijska točka hrošč veliki rogač  foto: Vita Bezjak Kontić 

Eden takih je hrošč veliki rogač (znanstveno ime Lucanus cervus). Najpogosteje prebiva v starih, debelih drevesih hrasta, kostanja, jesena in drugih listavcev. Ker je starih debelih dreves v evropskih gozdovih, parkih in vrtovih vedno manj, spada med ogrožene vrste. Mesto Ljubljana je ena redkih Evropskih prestolnic, kjer najde dovolj starih debelih dreves, da lahko z družino živi v njih. Zato so stara drevesa izrednega pomena za ohranjanje biotske pestrosti gozdov.
Stara debla dreves počasi prhnijo in se spreminjajo v humus – postali bodo del gozdnih tal. Hkrati ta drevesa proizvajajo ogromne količine semen, ki zagotavljajo naravno pomlajevanje gozda, brez vnašanja sadik iz drevesnic.

Hrast graden

foto

Hrast graden (Quercus petrea (Matuschka) Liebl.) je med bolj pogostimi drevesnimi vrstami na Golovcu. Zraste do 40 m visoko ter doseže do 3 m premera debla. Uspeva na nekoliko toplejših in sušnejših rastiščih v primerjavi z dobom. Godijo mu sveža tla, ne prenaša pa zastajajoče vode. Potrebuje veliko svetlobe.
Njegova skorja je sivorjava in plitvo razpokana, pri čemer so vzdolžne razpoke bolj izražene. Deblo je ravno in sega visoko v krošnjo. Graden ustvari močno glavno in stranske korenine. Listi so pernato krpati s pet do devet parov krp, dolgi do 12 cm in široki do 7 cm. Listi so na spodnji strani porasli s povečevalnim steklom vidnimi dlačicami, kakršnih dob nima. Je enodomna in vetrocvetna drevesna vrsta. Cveti maja hkrati z olistanjem, želod dozori oktobra.
Les je nekoliko manj cenjen kot les doba, čeprav po kakovosti ne zaostaja. Uporablja se za izdelavo pohištva, parketa in sodov. Skorja vsebuje veliko čreslovin in so jo nekoč uporabljali za strojenje kož. Želod je hrana za številne gozdne živali: polhe, divje prašiče, miši, itd. Nekoč je bil želod pomembna hrana domačih prašičev. Pražen in zmlet želod se uporablja kot kavni nadomestek.

Za radovedne

Na obisku pri hrošču rogaču