Nisem večna, sem pa zato manj tečna. Sem biološko razgradljiva vrečka.
Kampanjo "Nisem večna, sem pa zato manj tečna. Sem biološko razgradljiva vrečka." smo zasnovali leta 2016 v okviru naziva Ljubljana, Zelena prestolnica Evrope 2016, z njo pa osveščamo o škodljivem vplivu plastičnih vrečk na okolje – te za razgradnjo v naravi potrebujejo kar do 100 let. Biološko razgradljive vrečke pa skupaj z vsebino razpadejo v kompost, ki je osnova za rast novih rastlin, s tem pa se zaključi naravni ciklus, kar pomeni, da ne predstavljajo dodatne obremenitve za okolje.
V okviru uvodnega dogodka na Centralni tržnici je javno podjetje LPT najemnikom stojnic na tržnicah po Ljubljani začelo deliti biološko razgradljive vrečke. Brezplačno bodo razdelili 127 tisoč kosov biorazgradljivih vrečk iz koruznega škroba ter 600 vrečk iz japonskega dresnika, izdelanih v okviru pilotnega projekta izdelave papirja iz japonskega dresnika, ki ga je vodil Oddelek za varstvo okolja MU MOL.
Tudi v letu 2018 smo ob zaključku akcije Za lepšo Ljubljano želimo s kampanjo zmanjšati uporabo plastičnih vrečk na ljubljanskih tržnicah, ki močno obremenjujejo naše okolje. Veseli nas, da se meščanke in meščani zavedajo negativnih učinkov plastičnih vrečk na okolje, saj je nedavna anketa pokazala, da je večina naklonjena ukinitvi plastičnih vrečk in nadomestitvi z okolju prijaznimi vrstami embalaže (biološko razgradljive ali papirne vrečke, torbe, cekarji,…). Kar 86% anketiranih je namreč podprlo odločitev o uvedbi biološko razgradljivih vrečk na ljubljanskih tržnicah.
Najemnikom na osrednji tržnici smo v sklopu različnih akcij razdelili brezplačne biorazgradljive vrečke, prejeli so jih tudi obiskovalci tržnice. S kampanjo spodbujamo, da za svoje nakupe uporabljajo biološko razgradljive vrečke in le-te zahtevajo tudi od prodajalcev, oziroma da uporabljajo lastne torbe ali košare, s katerimi bodo še zmanjšali uporabo različnih vrst embalaže.
V sklopu kampanje smo pripravili tudi ozaveščevalne filmčke.