Skrivnost "guliverskega" prstana

V Desnem atriju Mestne hiše bo od 9. oktobra do 5. novembra 2017 na ogled okrogla panoramska postavitev Katje Bednařik Sudec Skrivnost "guliverskega" prstana.

Deset let po realizaciji panorame Skriti vrt počasi pronica na plan to, kar bi naj predstavljal. Dr. Robert Inhof pravi, da „Bednařik Sudčeva rekonstruira Rajski vrt s svojo panoramo Skriti vrt. Gledalec pri tem vstopi v krožno obliko, ki je od znotraj poslikana s cvetličnimi motivi, od zunaj pa na njeno notranjost nakazujejo le blede transparence. Pri tem pa ne gre za dejansko rekonstrukcijo rajskega vrta. Bednařik Sudčeva namreč ne upodablja celotne flore in favne rajskega vrta in – kar je še pomembneje – ne upodobi Drevesa spoznanja, ampak se osredotoči zgolj na rože, ki pa so predstavljene kot lebdeče in v razmerju do gledalca tudi nenavadno velike. Videti je, kot da bi se obiskovalec ob vstopu v ta skriti vrt spremenil v liliputanca, cvetovi rož pa postali guliverski.

Gre za konstrukcijo, ki ima, če jo gledamo s ptičje perspektive obliko prstana, ki nakazuje na sklenjeno večnost. Vse kar se nahaja izven te nežne panoramske meje, se nahaja – simbolično gledano – vzhodno od raja.”

 

Pred to mejo, ki ponazarja osebno lastno notranjo mejo, je človek, posameznik, kateremu je ob tokratni postavitvi vrt ponujen v nadaljnjo obdelavo. Avtorica obiskovalcu dopušča možnost lastne intervencije. Delo kliče po novi dimenziji – javni in tipljivi. Zato se bodo ob razstavi zvrstile delavnice za raznoliko publiko, ki bo povabljena k dopolnitvi dela z našivavanjem besed in citatov iz knjige Ženske, ki tečejo z volkovi (Clarissa Pinkola Estes). Gre za soustvarjalni proces, ki ga avtorica pogostokrat uporablja za nastanek svojih del. Ob izvedbi bo potekal pogovor o naši osebni vlogi danes in perečih temah, ki jih bodo obiskovalci prinesli sabo.

Spremljevalni dogodki:

  • 9. oktober 2017, ob 19. uri: odprtje razstave bo razvedril plesni dogodek v stilu ATS plesa. ATS - American tribal style je zlitje folklornih plesnih stilov Bližnjega vzhoda, severne Afrike, Španije in Indije. Temelji na vodeni improvizaciji med plesalkami, ki skupno soustvarjajo ples. V tokratni predstavi se bodo plesalke prelevile v liliputanske obiskovalke Skritega vrta in razkrile nežnost guliverskih cvetov s potopitvijo v floro in favno naših/ tvojih in mojih notranjih vrtov.
  • Delavnice:
    - 17. oktober 2017, ob 17.30 uri: brezplačna delavnica za ženske v stiski in druge
    - 24. oktober 2017, ob 18. uri: brezplačna delavnica (za širšo javnost)
    - 26. oktober 2017, ob 17.30 uri: brezplačna delavnica za širšo javnost.
    Zaželena je predhodna prijava en dan pred dogodkom na: ksudec@gmail.com, a je možna udeležba tudi brez predhodne prijave.