Društvo Center za pomoč mladim - CPM
Na Društvu CPM podpirajo mlade na poti odraščanja. Preko različnih inovativnih izkustvenih programov jim omogočajo odkrivanje in krepitev potencialov, širjenje socialnih mrež ter učinkovito spoprijemanje z izzivi.
Njihove dejavnosti so namenjene mladim in tistim, ki so z njimi povezani. Posebno pozornost namenjajo mladim, ki so se znašli v stiski. Nudijo jim celostno obravnavo.
Izvajajo javni verificirani socialno varstveni program, so humanitarna organizacija, imajo status NVO v javnem interesu na področju socialnega varstva ter status organizacije v javnem interesu v mladinskem sektorju. So valilnica bodočih strokovnih delavk in delavcev.
-
Pozitiv(n)a zadeva
Projekt poteka v obliki kontinuiranih srečanj s ciljem vzpostavitve spletne platforme, ki bo postala platforma mladih za mlade. Oblikovali so skupino mladih, ki bo sodelovala pri ustvarjanju spletnih vsebin za svoje vrstnike. Namen platforme bo promocija duševnega zdravja, dobrega počutja in naslavljanja ostalih mladim pomembnih tem. Želijo ustvariti kvalitetno in zabavno platformo, ki se bo osredotočala na pozitivne vsebine (na duševno zdravje) in odmaknila od izpostavljanja težav v duševnem zdravju. Od tod tudi ime projekta. Skupina se srečuje na delavnicah socialnih veščin, varne rabe interneta, spletnega nasilja, ustvarjanja spletnih vsebin, grafičnega oblikovanja objav, kritičnega razmišljanja pri uporabi socialnih omrežij itd. ter svoje delo (pridobivanje materiala za objavo) opravlja na akcijah po različnih četrtnih skupnostih v Ljubljani. Produkt pa bo platforma, ki jo bodo neposredno ustvarjali prav mladi in bo zato sledila njihovim željam in potrebam. Na njej bodo dobili priložnost, da spregovorijo.
V sklopu projekta Pozitiv(n)a zadeva izvajajo srečanja v obliki delavnic na teme: socialne veščine, duševno zdravje in skrb zase, varna raba interneta, spleto nasilja, ustvarjanje spletnih vsebin, grafično oblikovanje objav, kritično razmišljanje pri uporabi socialnih omrežij itd. S tem bodo mladi dobili veščine kritične uporabe spleta, upravljanja socialnih omrežij ter vsebinskega in grafičnega oblikovanja objav. Vse to so znanja in veščine, ki so v sodobnem svetu izrednega pomena. To so tudi veščine, ki so nujno potrebne za novodobne poklice in jih mnogi mladi glede na njihove zaznave ne obvladajo. S pridobitvijo le-teh bodo mladi, ki bodo v projekt aktivno vključeni, dobili veščine za življenje, lažje dostopali do trga delovne sile in si povečali zaposlitvene možnosti.
Ker bo spletna platforma Pozitiv(n)a zadeva naslavljala teme, povezane s duševnim zdravjem in splošno skrbjo zase, bodo vsi mladi, ki bodo v projekt aktivno vključeni, in tudi mladi, ki bodo na spletu deležni vsebin njihove platforme, krepili poznavanje pomembnosti skrbi za svoje dobro počutje in pridobili veščine, kako poskrbeti za svoje zdravje (predvsem duševno). Hkrati bo spletna platforma odpirala prostor za deljenje ostalih mladim pomembnih vsebin in jim nudila kanal, da se sprostijo, odmaknejo od težav in svoje misli usmerijo v pozitivne zadeve. S tem bo projekt krepil zdrav in aktiven način življenja mladih s poudarkom na duševnem zdravju mladih.
- Ciljna skupina: 15 - 30
- Trajanje projekta: februar 2024 - januar 2025
- Spletna stran projekta: https://www.cpm-drustvo.si/projektno-delo/
- Trajanje aktivnosti: Kadarkoli
- Lokacija izvajanja projekta: Trg Prekomorskih brigad 1, 1000 Ljubljana
- Četrtna skupnost: ŠiškaCenterSplet
- Strošek: Brezplačno
-
Poziv na izziv
Projekt Poziv na izziv bo potekal v obliki igre izzivov in kontinuiranih srečanj. Igra izzivov bo enoletni poligon za dobra dela v korist posameznikov in skupnosti. Izzivi bodo spodbujali ustvarjalnost, iznajdljivost, kritično razmišljanje, skrb za lastno dobro počutje in duševno zdravje ter medsebojno pomoč in skrb za skupnost. Platforma, na kateri bo živela skupnost in kjer se bo izvajala igra izzivov, bo Discord, projekt pa bodo sestavljala tudi tematska srečanja v živo. Opravljene izzive bodo udeleženci igre dokumentirali in jih objavili na spletno platformo. Tako bodo prispevali v spletno skupnost in k opravljanju izzivov spodbujali ostale igralce. Udeleženci igre, ki bodo pri opravljanju izzivov še posebej uspešni, bodo nagrajeni. Igra bo spodbujala sodelovanje in ne tekmovanja.
Igra izzivov Poziv na izziv bo enoletni poligon za dobra dela v korist posameznikov in skupnosti. Izzivi bodo spodbujali ustvarjalnost, iznajdljivost, kritično razmišljanje, skrb za lastno dobro počutje in duševno zdravje ter medsebojno pomoč in skrb za skupnost. Izzivi bodo torej spodbujali zdrav in aktiven način življenja posameznikov s poudarkom na duševnem zdravju. Z izvajanjem izzivov bodo udeleženci projekta krepili poznavanje pomembnosti skrbi za svoje dobro počutje in pridobili veščine, kako poskrbeti za svoje zdravje (predvsem duševno). Spletna platforma Discord bo tudi na spletu odpirala prostor, na katerem se bodo udeleženci spodbujali pri zdravem in aktivnem načinu življenja in skrbi za dobro počutje. Te tematike bodo naslavljali tudi na tematskih srečanjih.
Projekt bo vseboval tudi izzive, ki bodo spodbujali dostop mladih do kulturnih dobrin in spodbujali njihovo ustvarjalnost. Nekateri izzivi bodo spodbude k obisku brezplačnih kulurnih vsebin v Ljubljani (muzeji in galerije prvo nedeljo v mesecu, festivali uličnih umetnosti, gledališke predstave, koncerti, filmske projekcije, delavnice idr. mladim primerne kulturne vsebine). Za izpolnitev skoraj vsakega izziva bo potrebno uporabiti tudi ustvarjalnost (tako pri izvedbi kot tudi pri dokumentaciji in predstavitvi opravljenega izziva na spletni platformi). Neizbežna bo tudi krepitev njihovih socialnih veščin. Pri opravljanju izzivov v korist skupnosti jih bodo krepili neposredno, na tematskih srečanjih pa se bodo srečevali v živo, kar bo spodbujalo njihovo komunikacijo, sodelovanje in dogovarjanje.
V oktobru v okviru projekta načrtujejo tudi povezovalni vikend, ki bo vključeval elemente treninga socialnih veščin, neformalnega druženja med udeleženci ter snovanju ideje za novo projektno delo v letu 2026 (na CPM so mnenja, da morajo biti mladi vključeni v vse faze projekta in da so ravno oni glavni akterji, oni pa jih pri njihovem udejstvovanju podpirajo in usmerjajo).
Posebno pozornost bodo namenili mladim z manj priložnostim in kot glavne akterje, ambasadorje projekta Poziv na izziv, povabili ravno njih. Udeležba na projektu bo povsem prostovoljna, neobvezujoča in brezplačna.
- Ciljna skupina: 15 - 30
- Trajanje projekta: marec 2025 - december 2025
- Spletna stran projekta: https://www.cpm-drustvo.si/projektno-delo/
- Trajanje aktivnosti: Kadarkoli
- Lokacija izvajanja projekta: Trg Prekomorskih brigad 1, 1000 Ljubljana
- Četrtna skupnost: ŠiškaCenterSplet
- Strošek: Brezplačno
-
Strokovoljci
Program Strokovoljci je namenjen mladim med 18. in 29. letom. Program bo mladim omogočal organizirano neformalno izobraževanje, preko katerega se bodo povečale njihove kompetence za delo z mladimi. Preko aktivnosti programa se bo krepil osebni razvoj mladih, s poudarkom na krepitvi njihovih socialnih veščin, duševnega zdravja, spodbujanju kritičnega razmišljanja in kreativnosti. Udeleženci programa bodo vključeni v načrtovanje, izvedbo in evalvacijo posameznih aktivnosti (npr. delavnice za srednje šole, treningi socialnih veščin, mentorska srečanja, aktivnosti znotraj projektnega dela ...) in faz znotraj programa (promocija, izobraževanja, intervizije, mednarodne aktivnosti, povezovanje in sodelovanje z drugimi vladnimi in nevladnimi organizacijami … ). Tako bodo udeleženci preko osebne izkušnje krepili svoje socialne veščine, se izobraževali in usposobili za načrtovanje aktivnosti za mlade in kasneje tudi vodenje aktivnosti, ki naslavljajo tovrstne teme. S tem bodo postali pomemben sogovornik mladih in podpornik pri njihovem reševanju stisk.
Teme in vsebina, ki jih bodo znotraj programa nagovarjali so: osebna rast, asertivnost, konstruktivno soočanje z izzivi, duševno zdravje, samorefleksija, ustvarjalnost, kritično razmišljanje, mednarodna mobilnost, aktivno državljanstvo, odgovorno sprejemanje odločitev, preizkušanje znanj v praksi in prenosu na druge, mlajše generacije ter delo z mladimi z manj priložnostmi.
S projektom želijo naslavljati tudi priložnosti, ki jih vidijo v mreženju formalnega in neformalnega sektorja in v povezovanju s fakultetami, saj opažajo, da imajo študentje veliko usmerjenega znanja, pogosto pa jim primanjkuje izkušenj dela s ciljno populacijo in ljudmi na splošno, pogosto se ne znajdejo v timih, ne uporabljajo asertivne komunikacije in ob težavah na delovnem mestu doživljajo stisko. Teme bodo naslavljali na predstavitvenih delavnicah in spletno promocijo prostovoljstva z željo, da študentje vidijo potencial, ki jim ga prinaša neformalno izobraževanje in aktivnosti mladinskih organizacij.
Motivirani mladi, ki se bodo priključili programu, bodo s kakovostno preživetim prostim časom pridobili več znanja, izkušenj in kompetenc, širšo socialno mrežo, postali bodo bolj samozavesti, kar bo prispevalo k njihovi večji zaposljivosti ter krepitvi duševnega zdravja in socialnih veščin.
- Ciljna skupina: 18 - 29
- Trajanje projekta: marec 2025 - december 2027
- Spletna stran projekta: https://www.cpm-drustvo.si/prostovoljstvo/
- Trajanje aktivnosti: Kadarkoli
- Lokacija izvajanja projekta: Trg Prekomorskih brigad 1, 1000 Ljubljana
- Četrtna skupnost: BežigradMoste-PoljeVseVič - RudnikŠiškaCenterSplet
- Strošek: Brezplačno