Samostalnik - zavod za razvoj dejavnosti v izobraževanju in kulturi
SAMOSTALNIK, zavod za razvoj dejavnosti v izobraževanju in kulturi, Ljubljana je bil ustanovljen kot socialno podjetje junija l. 2013. Namen ustanovitve je razvoj in delovanje neformalnih izobraževalnih programov za motiviran kader, ki s pomočjo pridobljenih znanj in z ustvarjeno mrežo sodelavcev realizira svoj zaposlitveni/samozaposlitveni (tržni) potencial na področju inovativnih zaposlitev, zlasti v kreativnem sektorju, na področju socialnega varstva ter v turizmu in kmetijstvu. Socialno podjetje je ustanovljeno tudi za opravljanje dejavnosti socialnega podjetništva kot socialno podjetja tipa A. Skladno z namenom ustanovitve dejavnosti organizacije obsegajo izvajanje različnih oblik izobraževanja, socialno podjetniških in drugih dejavnosti ter zaposlovanje ranljivih skupin na trgu, še posebej raziskovalne in razvojne dejavnosti na področju neformalnega izobraževanja, izobraževanja odraslih ter izobraževanja na posebnih strokovnih področjih. Navedena izobraževalna področja povezujemo z dejavnostmi in usposabljanjem za izvajanje dejavnosti socialnega podjetništva.
Inovativni pristopi na področju izobraževanja obsegajo projektno delo po načelu aktivne participacije, mednarodne mladinske izmenjave, uporabo medijev in socialno-podjetniške dejavnosti. V okviru učnih projektov nastajajo kakovostni izdelki, ki jih je mogoče tudi tržiti. Zlasti za boljše vključevanje uporabnikov v okolje, obenem je to del izobraževalnega procesa ter dodatni vir financiranja, namenjen nadgradnji programov in izboljševanju materialnih pogojev za organizacijo in izvajanje dejavnosti.
V okviru SAMOSTALNIKA so bili v okviru sofinanciranja MOL - Urad za mladino izvedeni projekti:
- PRiKAZ, Program za razvoj kompetenc za avtonomne zaposlitve, v katerem udeležencem nudimo mentorsko, logistično in administrativno podporo pri realizaciji projektnih idej na njihovi poti k (samo)zaposlitvi.
- PREOBRAT, ki je razvojno predhodnik programa PRiKAZ in je mladim iz ranljivih ciljnih skupin omogočal pogoje za: a) delovno (projektno) aktivacijo; b) izboljšanje kompetenc na zaposlitvenem trgu (dvig zaposlitvene perspektive in ustvarjanje zaposlitev, ki so neodvisne od trga dela), c) dvig zavesti o pomenu družbene aktivacije in d) povezovanje osebnega poslanstva s poklicno potjo.
- LOGOTRIP, zasnovan kot projektno učenje za skupine mladih udeležencev. V okviru Logotripa so udeleženci pridobivali kompetence za idejno pripravo (snovanje), opredelitev in promocijo vizualne podobe – znaka (simbola) njihove projektne ideje.
- Vzpostavitev delovanja mobilne prodajne enote (tricikel, ki ima na sprednjem delu skrinjo z izdelki), s pomočjo katere udeleženci programov na ulicah v središču mesta Ljubljana promovirajo in na trgu preizkušajo produkte, nastale v produkcijskih in drugih kreativnih procesih.
V času od ustanovitve je Zavod Samostalnik kot tehnična in vsebinska podpora sodeloval tudi v številnih aktivnostih v projektih in programih v sodelovanju z Zavodom Bob in Inštitutom Komunikum, in sicer: Projektno učenje za mlajše odrasle, Mladi hišni prijatelji, Mreža Mlada ulica, Bob geto, Nextival, Livada Lab idr..