Sindikat študentov, dijakov in mladih brezposelnih – Mladi Plus

Pri Sindikatu Mladi plus se zavzemajo za pravice študentov, dijakov in mladih brezposelnih, posebno pozornost pa posvečajo tudi samozaposlenim, "avtorcem" in "podjemcem" ter drugim prekarnim delavkam in delavcem. Mlade želijo povezati, jih izobraziti o njihovih pravicah ob vstopu v svet dela, jim nuditi podporo pri iskanju zaposlitve in pomagati reševati probleme, s katerimi se srečujejo.

So nacionalna organizacija, namenjena podpori, informiranju, svetovanju ter ohranjanju in krepitvi pravic mladih na področju izobraževanja, vstopa na trg dela, reševanja težav na trgu dela in raznih neformalnih aktivnosti. Trudijo se postati organizacija, ki bo na zanesljiv, praktičen in učinkovit način združevala mlade in z reševanjem njihovih problemov dejavno pripomogla k trajnemu izboljšanju socialnega in ekonomskega položaja mladih nasploh.

S svojim delovanjem tako poskušajo spodbuditi sistemsko ureditev celovitega položaja mladih. Na državni ravni se aktivno pogajajo pri reševanju problemov in opozarjajo na sproti nastajajoče težave, ki jih je še treba nasloviti. Za lažje in bolj učinkovito odkrivanje in reševanje omenjenih problemov večkrat izvajajo tudi različne ankete in samostojne raziskave.

Ker pa so v prvi vrsti sindikat, je njihov najpomembnejši cilj aktivno vključiti čim več mladih v njihovo delovanje, da bi skupaj lažje oblikovali predloge, rešitve in aktivnosti za izboljšanje položaja mladih in družbe na splošno.

  • Sindikalizirani mladi: Mladi sindikati

    Namen projekta je z izvedbo delavnic v šolah in z uporabo metod neformalnega učenja opolnomočiti mlade za vstop na trg dela in prepoznavanje kršitev. S projektom želijo doseči večje zavedanje mladih o njihovih delavskih pravicah in jih opremiti z znanjem o institucijah, na katere se lahko obrnejo v primeru kršitev, predvsem o posameznih panožnih sindikatih kot predstavnikih delavcev. Na ta način želijo mlade vzpodbuditi k aktivni participaciji v sindikalnih organizacijah. Drugi cilj projekta je z dialogom med mladimi in predstavniki sindikatov sindikatom približati izzive, s katerimi se ob vstopu na trg dela srečujejo mladi, in jih tako opremiti z vsebinami, ki bodo pritegnile mlade k aktivnemu udejstvovanju v sindikatih, ter tako okrepiti njihovo moč v socialnem dialogu.

    V sklopu projekta bodo pripravili 4 izobraževalne module za vsebine, povezane s trgom dela za srednje šole nadgradili z vsebinami o sindikatih. Nove module bodo izvedli v vsaj 8 izobraževalnih institucijah v Sloveniji, v aktivnosti pa bodo vključili 530 dijakov in študentov. S 530 mladimi udeleženci bodo izvedli posvetovanja o vlogi sindikatov pri naslavljanju izzivov mladih. Priporočila bodo skupaj z dijaki predali predstavnikom posameznih panožnih sindikatov.

    • Ciljna skupina: 15 - 29
    • Trajanje projekta: 1. 3. 2025 - 31. 3. 2026
    • Trajanje aktivnosti: Celoletno
    • Četrtna skupnost: Vse
    • Strošek: Brezplačno
  • Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih – pilotni projekt – Sindikat Mladi plus

    Na Sindikatu Mladi plus so začeli z izvajanjem novega projekta, s katerim bodo nadaljevali njihova prizadevanja za omejevanje prekarnosti med mladimi in ozaveščanje mladih o problematiki prekarnosti. V sklopu projekta bodo mlade opolnomočili s poznavanjem pasti prekarnosti, njihovimi pravicami na trgu dela, vplivu prekarnosti na duševno zdravje ipd.

    Glavni cilji projekta so ozaveščanje o problematiki prekarnega dela, pomenu delavskih in socialnih pravic, svetovalna pomoč, pravno svetovanje in nasploh podpora mladim na trgu dela.

    V projekt bo vključenih 150 mladih, starih od 15 do 29 let, ki bodo vključeni v 8-urno usposabljanje s področja prekarnega dela. Za uspešno opravljeno usposabljanje mora biti udeleženec prisoten najmanj 80 % 8-urnega usposabljanja.

    Projekt se izvaja med 1. 6. 2024 in 31. 12. 2026, v Zahodni kohezijski regiji Slovenije.

    Aktivnosti, ki se bodo izvajale v okviru operacije, so usposabljanja za mlade s področja prekarnosti, nudenje svetovalne pomoči in pravnega svetovanja mladim ter podporne aktivnosti projekta (kampanja ‘Stop Kršitvam!’, priprava brošur, ki bodo mlade ozaveščale o njihovih pravicah na trgu dela).