Zavod MEPI - Mednarodno priznanje za mlade

Zavod MEPI - Zavod za razvoj in vsestransko podporo mladim, se v večjem obsegu ukvarja z razvojem in širitvijo programa MEPI - Mednarodno priznanje za mlade. MEPI je slovenska različica mednarodnega programa The Duke of Edinburghs International Award for Young People, ki združuje praktične izkušnje in spretnosti z namenom oblikovanja ter opremljanja mlade osebe s potrebnimi življenjskimi veščinami, znanji in spretnostmi.

Program MEPI mlade spodbuja k ustvarjalnemu in ciljno naravnanemu preživljanju prostega časa, s poudarkom na odkrivanju in usmerjanju potenciala. Program temelji na dejstvu, da imajo vsi ljudje skrite talente, ki jih lahko razvijejo šele, ko jih spoznajo. Zasnovna programa temelji na osebnem (individualnem cilju) in na sistemu načrtuj-izvedi-evalviraj. Mladim predstavlja uravnotežen, ne-tekmovalen program prostovoljnih, športnih, kulturnih, intelektualnih in avanturističnih dejavnosti, ki spodbujajo osebno odkrivanje in rast, samozaupanje, vztrajnost, odgovornost do samega sebe in drugih, ter prispevanje lastni skupnosti.

Program uporablja orodje za spremljanje pridobljenih veščin, znanj in kompetenc. Posamezna dejavnost je zabeležena v t.i. Spletnem indeksu dosežkov (ORB - Online record book), ki ga lahko uporabljajo kot referenco pri nadaljnjem šolanju oz. iskanju zaposlitve. Ob izpolnitvi vseh zahtev in doseganju osebnih ciljev, se mladi osebi podeli priznanje in značka. Na letni ravni v program vključujejo 1500 mladih, katerim nudijo širok nabor aktivnosti, mentorstvo in področno inštruktorstvo za vsa področja programa (šport, veščine, prostovoljstvo in pustolovske odprave) na vseh stopnjah (bronasta, srebrna in zlata).

  • Karierni inkubator

    Program se vsebinsko popolnoma ujema s področjem usposabljanja ter večanja kompetenc mladih ter krepitev njihovih socialnih veščin ter področjem dostopa mladih do trga delovne sile in povečevanje zaposljivosti mladih.

    Program je vsebinsko zasnovan z glavnim ciljem izgradnje kariernih kompetenc mladih (praktična in teoretična znanja, izkušnje). Delavnice bodo potekale skupinsko, vsebine pa se bodo tudi konkretno nanašale na razvoj socialnih veščin. V drugi fazi projekta bodo mladi prevzeli aktivno vlogo pri sami organizaciji, promociji in izvajanju delavnic, kje bodo imeli še dodatne priložnosti okrepiti in preizkusiti svoje socialne veščine, veščine organiziranja, moderiranja, prevzemanja odgovornosti, veščine vodenja it. Ne le, da projekt krepi kompetence, ki bodo mladim olajšale nastop na trg dela in povečale njihovo zaposljivost, s projektom dejansko vključijo tudi podjetja in tako ustvarijo most - na pot mladih že postavijo potencialne zaposlovalce.

    Program zasleduje tudi področji skrb za mlade z manj priložnostmi v družbi ter zdrav in aktiven način življenja mladih s poudarkom na duševnem zdravju mladih. V programu bodo mladim ponudili znanja, ki jih bodo predali visoko usposobljeni posamezniki, na način, ki bo mladim praktično koristen. Čeprav se njihov program v osrednjem delu osredotoča na karierne veščine in znanja, se bo v določenem obsegu neizogibno dotaknil tudi delavnic s področja fizične pripravljenosti. Ta je v programu MEPI nujna (področje športa), pomembno pa je, da jo še dodatno vključijo v program zaradi vseh zunanjih udeležencev, ki niso Mepijevci. Športne vsebine Kariernega inkubatorja bodo napredne, s poudarkom na pomembnosti splošne fizične pripravljenosti (vztrajnost, razvijanje discipline) in zdravega telesa za premagovanje kariernih ovir. Duševno zdravje in stabilnost, ki sta se v obdobju pandemije bistveno omajala med mladimi, bo posebej naslovljeno kot neizogibna komponenta pri gradnji kariere in raziskovanju lastnih interesov mladih. Rezilientnost in odpornost na stres ter reševanje kompleksnih problemov so tiste kompetence, ki so izjemno zaželene in jih šport zelo učinkovito gradi in utrjuje. Predstavili jim bodo celoten paket kariernega razvoja, ne da bi pozabili, kako pomembne so za to osnove - zdrav duh v zdravem telesu.

    • Ciljna skupina: 14 - 29
    • Trajanje projekta: Od januarja 2023 do decembra 2024
    • Spletna stran projekta: https://www.facebook.com/programmepi
    • Trajanje aktivnosti: Kadarkoli
    • Lokacija izvajanja projekta: Bravničarjeva ulica 13, 1000 Ljubljana
    • Četrtna skupnost: VseSplet
    • Strošek: Brezplačno
  • Mala šola praktične psihologije

    S pomočjo projekta "Mala šola praktične psihologije" želijo mladim, med 14 in 29. let približati psihološke vsebine na izkustven, zabaven in letom primeren način.

    S projektom želijo doseči več ciljev:

    1. Usposobiti primerne mlade (starejše od 18 let; primarno študente psihologije, svetovalnega dela ipd.) za izvajanje delavnic Male šole psihologije v šolskem letu 2022/2023. Za uspešno izvedbo delavnic bi potrebovali ekipo 10 mladih izvajalcev delavnic. Mladi bi delavnice izvajali v parih in nudena bi jim bila mesečna supervizija s strani psihologinje zaposlene na Zavodu MEPI.

    2. V začetku šolskega leta 2022 (oktober/november) pilotno izvesti sklop delavnic (na vsaj dveh šolah; ena osnovna in ena srednja šola).

    3. Z letom 2023 začnejo delavnice izvajati usposobljeni mladi. Cilj je, da nato v letih 2023 in 2024 izvedejo celoten sklop delavnic na desetih šolah (OŠ ali SŠ) in 20 posameznih sklopov.

    Njihov cilj je, da mladi prepoznajo širino psihologije, pomembnost duševnega zdravja, kaj vse lahko sami storijo, da ohranjajo svoje psihično blagostanje in kako prepoznati lastno stisko ali stisko druge osebe.

    • Ciljna skupina: 14 - 29
    • Trajanje projekta: 1. 1. 2022 do 31. 12. 2024
    • Trajanje aktivnosti: Kadarkoli
    • Lokacija izvajanja projekta: sedež Litostrojska 52, 1000 Ljubljanja (aktivnosti izvedene po celotni MOL)
    • Četrtna skupnost: VseSplet
    • Strošek: Brezplačno
  • Popotovanje ljubljanskih zmajev

    S projektom v večini nagovarjajo področje zdravega in aktivnega življenja mladih s poudarkom na duševnem zdravju mladih, saj želijo mladim predstaviti, kako lahko sami skrbijo za svoje duševno in fizično zdravje in splošno blagostanje. Zavedanje o skrbi za telesno zdravje (zdrava prehrana in redna rekreacija) je dan danes med mladimi in v izobraževalnih institucijah že v večini prisotno. Na žalost pa se o duševnem zdravju govori precej manj. Z aktivnostmi programa želijo mladimi pokazati, kako ne-vede že skrbijo za svoje duševno zdravje (saj je koncept programa tako zastavljen) in, da se "izplača" vztrajati v aktivnostih zaradi njihove dobrobiti. Skozi timske aktivnosti mlade učijo, kako poslušati in slišati človeka ter kako komunicirati svoje poglede, misli in čustva z ostalimi, na asertiven način.

    Na koncu vsakega šolskega leta bodo z mladimi proslavili njihove dosežke. Na ta način želijo mladim pokazati, da je pomembno tudi prepoznati svoje dosežke in se za njih nagraditi. Tudi s to aktivnostjo prispevajo k blagostanju mladih.

    Znotraj programa so predvidene tudi naslednje praktične delavnice:

    • promocijske delavnice (mladi promotorji bodo mlajšim predstavljali program MEPI in druge aktivnosti in s tem pilili kompetence javnega nastopanja)
    • delavnica Cilji in načrtovanje (samospoznavanje in učenje, kako načrtovati svoje aktivnosti, kako si postaviti prave cilje ter kako jih doseči)
    • delavnice s področja pustolovski odprav - "Gremo mi po svoje" (prva pomoč, timsko delo in komunikacija, kuhanje in prenočevanje v naravi, orientacija in topografija, razumevanje lokalne okolja in načrtovanje odprave)
    • treningi za odprave (kondicijski, orientacijski ipd.)

    Na podlagi tega, se njihov projekt nanaša tudi na področje usposabljanja ter večanja kompetenc mladih ter krepitve njihovih socialnih veščin.

    • Ciljna skupina: 14 - 25
    • Trajanje projekta: Od januarja 2023 do decembra 2025
    • Spletna stran projekta: https://www.facebook.com/programmepi
    • Trajanje aktivnosti: Kadarkoli
    • Lokacija izvajanja projekta: Bravničarjeva 13, 1000 Ljubljana
    • Četrtna skupnost: VseSplet
    • Strošek: Brezplačno