Največje športne pridobitve

Največje pridobitve

Zelena prestolnica je res mesto športa, kar dokazuje tudi rastoče število telesno aktivnih ljudi v vseh starostnih skupinah. Da bi se ta trend nadaljeval, skrbno načrtujemo infrastrukturne pridobitve in posodobitve na področju športa v Ljubljani. Rekreacijske in zelene površine so se v zadnjih desetih letih povečale za več kot 1 kvadratni meter na prebivalca, kar pomeni kar 329.500 m2 novih zunanjih površin, namenjenih športu in rekreaciji. V skladu s strategijo športa v Mestni občini Ljubljana je do leta 2028 v načrtu povečanje površin za šport v naravi in v urbanem okolju na 2 m2 na prebivalca.

Center Stožice z nogometnim stadionom in večnamensko dvorano

Na nekoč zapuščenem in degradiranem območju smo v javno-zasebnem partnerstvu zgradili nogometni stadion za 16.038 gledalcev in športno dvorano za 12.480 gledalcev. Ljubljana se danes lahko pohvali z nogometnim stadionom, ki je po oceni UEFA med tremi najlepšimi stadioni v Evropi v svoji kategoriji, gradnja športnega kompleksa na nekoč degradiranem območju je zasnovana okolju prijazno, saj se med drugim ponaša z največjim sistemom daljinskega hlajenja v Sloveniji.

Mestna občina Ljubljana je za izvedena in potrjena dela v javnem delu projekta plačala 114 milijonov evrov (brez DDV), izključno zaradi projekta Stožice pa smo v proračun prejeli 111 milijonov evrov (brez DDV), in sicer:

  • z uspešnim mednarodnim javnim razpisom smo od zasebnega partnerja GREP dobili 81 milijonov evrov za 51-odstotno udeležbo v projektu (pravico graditi trgovski center);
  • skladno s pogodbo o opremljanju komunalne infrastrukture in plačilom komunalnega prispevka je zasebni partner izvedel in plačal 19 milijonov evrov;
  • prejeli smo 9 milijonov evrov evropskih sredstev in sredstev pristojnega ministrstva; 
  • 2 milijona evrov znašajo namenska sredstva Darsa za izgradnjo vpadnice.

To pomeni, da smo za projekt iz proračuna plačali 3 milijone evrov (brez DDV).

15 6

Hram športnih junakov v Stožicah

Hram športnih junakov v Stožicah je Društvo športnih novinarjev Slovenije odprlo leta 2012 ob pomoči Mestne občine Ljubljana, Javnega zavoda Šport Ljubljana, Muzeja športa in Fundacije za šport. Prva, ki sta bila sprejeta v Hram športnih junakov, sta bila Leon Štukelj in Miro Cerar. Konec leta 2012 je bilo sprejetih še 20 športnikov, danes pa je v Hramu športnih junakov kar 56 športnikov in ekip, ki so s svojimi uspehi vidno zaznamovali zgodovino slovenskega športa.

Nekoč degradirano in nelegalno odlagališče odpadkov ob Savi smo popolnoma prenovili

Rekreacijske in izobraževalne površine ob reki Savi potekajo od Tomačevega do Sneberij in obsegajo 144.618 m2. Center, ki je prilagojen tudi osebam z oviranostmi, omogoča rekreacijo in sprostitev v naravi, poudarek pa je na jahalnih športih, vzgoji mladih v tem športu in odgovornem odnosu do narave in okolja. Rekreacijski in izobraževalni center je le streljaj od mesta, kjer so bili pred ureditvijo prostora barakarsko naselje ter črna odlagališča odpadkov. Naravno okolje ob reki Savi ponuja obiskovalcem idiličen prostor za sprostitev, rekreacijo, izobraževanje in aktivni oddih. Vrednost projekta je bila 1,2 milijona evrov. Del projekta je bil sofinanciran s sredstvi EU, zaključen pa je bil v letu 2012. 

Nova plezalna stena v parku Vič

Ljubitelji plezanja so v letu 2013 dobili novo balvansko steno v parku Vič, ki je odprtega tipa in je namenjena vsem, ki se radi ukvarjajo s plezanjem. Stena je opremljena s preko 1000 oprimkov. Vrednost investicije je bila 180.000 evrov.

Prenovljeno strelišče na Rudniku 

S prenovo je strelišče v letu 2014 postalo atraktiven športni objekt z najsodobnejšo strelsko opremo. Na strelišču je 40 mest za strelce z zračnim orožjem, 48 mest za strelce z malokalibrskim orožjem, 14 mest za strelce z revolverjem in 3 mesta za strelce s puško na 100 metrov, uporabnikom so na voljo tudi pomične, akcijske in elektronske tarče. Vrednost projekta je bila 1,1 milijona evrov.

Mladinski golf center Stanežiče

V Ljubljani smo leta 2014 z odprtjem mladinskega golf centra mlajšim igralcem omogočili vadbo vedno bolj popularne igre. Mladinski golf center, na katerem sta dve vadbeni zelenici in 9 kratkih lukenj, je namenjen mladim igralcem golfa in šoli golfa za ljubljanske klube in društva. V zimskem času se s tehničnim snegom v centru uredi proga za tek na smučeh. Ureditev centra smo financirali Mestna občina Ljubljana in Fundacija za šport RS, vrednost investicije pa je znašala skoraj 588 tisoč evrov.

Kopališče Kolezija

Mestno kopališče Kolezija je zgrajeno na mestu nekdanjega kopališča, ki sega v 19. stoletje. Kot najstarejše ljubljansko kopališče ima Kolezija za sabo dolgo in zanimivo preteklost. Marsikateri Ljubljančan se je prav tam naučil plavati. Po 14 letih smo leta 2015 ponovno odprli nekoč priljubljeno kopališče Kolezija, ki smo ga temeljito obnovili. Kompleks zunanjih bazenov vključuje olimpijski in otroški bazen, čofotalnik, masažni bazen in ob bazensko ploščad z lesenimi ležalnimi tribunami. Kopališki kompleks dopolnjuje ponudba športnorekreacijskih površin, kot so mize za namizni tenis, košarkarsko igrišče ter igrišče za odbojko na mivki. V sklopu kopališča smo uredili tudi notranja in zunanja parkirna mesta ter parkirna mesta za motorje in kolesa. Ob prenovi kopališča smo preuredili tudi Gunduličevo ulico. Kopališče je dostopno tudi gibalno oviranim. Vrednost projekta je bila 9,9 milijona evrov.

Bazen na Koleziji je ogrevan, zato lahko v njem plavamo od maja do novembra. Po koncu sezone se lahko meščani ali obiskovalci pogrejejo v savni, ki je na voljo skozi vso leto. 

20 PREJ
PREJ

20 2
DANES

Gimnastični center Ljubljana

Desetletje po zlatu Mitje Petkovška in Aljaža Pegana na svetovnem prvenstvu v Melbournu so slovenski telovadci dočakali dolga leta obljubljeni gimnastični center. Sodobni olimpijski in nacionalni Gimnastični center Ljubljana omogoča razvoj gimnastičnih športnih panog in zagotavlja vrhunske pogoje za treninge in možnost organiziranja tekmovanj na najvišji mednarodni in nacionalni ravni. V štirih etažah so na voljo velika gimnastična dvorana, telovadnica za vodene vadbe, športni dvorani, opremljeni v moderen fitnes, prostor za vodene vadbe, tribune, gostinski lokal in garderobe. Športnikom omogočamo tudi nastanitev med njihovimi pripravami na tekmovanja. Obiskovalcem nastanitvenega dela so na voljo še manjša kuhinja z jedilnico, večnamenska sejna soba ter finska savna. Vrednost projekta, ki smo ga končali leta 2015, je bila 9,5 milijona evrov. Projekt je sofinanciran s sredstvi EU in Fundacije za šport.

21 1

Bike Park Ljubljana

V Mestni občini Ljubljana smo za ureditev degradiranega območja zapuščenega kamnoloma v Podutiku zagotovili zemljišča in dva lesena paviljona, ki sta bila v času projekta Zelena prestolnica Evrope 2016 informacijski točki za meščane in obiskovalce. Bike Park Ljubljana je namenjen vsem ljubiteljem gorskega kolesarjenja, začetnikom in izkušenim kolesarjem. Izvajalec projekta Bike Parka Ljubljana v Podutiku je Kolesarsko društvo RAJD, projekt pa je nastal leta 2016.

Dvorana za športe na mivki v Športnem parku Ludus

Odbojka na mivki v zadnjih letih pridobiva na priljubljenosti, a jo je bilo mogoče do postavitve prve dvorane v Sloveniji z ogrevano mivko igrati le v poletnih mesecih. Danes so obiskovalcem, rekreativcem in profesionalnim športnikom na voljo prenovljena zunanja igrišča za odbojko na mivki, igrišče za mali nogomet, igrišče za tenis in piknik prostor. Urejena so tudi parkirišča, park z igrali za otroke in pešpot, ki poteka skozi park. Projekt smo izvedli v javno-zasebnem partnerstvu z družbo Ludus. Vrednost projekta je bila 1,4 milijona evrov in je bil zaključen leta 2017.

Dvorana za športe na mivki. Foto: arhiv MOL

Park za rolkarje pod Fabianijevim mostom

Pod Fabianijevim mostom ob Cukrarni smo na pobudo rolkarjev uredili nov skate park, s katerim smo oživili celoten spodnji del Fabianijevega mostu.  Opremili smo ga s polkrožno minirampo, umeščeno med 4 stebre mostu, ter dvema manjšima betonskima elementoma. Vstop vanj je skozi dvokrilna nihajna vrata, poskrbeli smo tudi za osvetlitev, da ga bodo rolkarji lahko uporabljali tudi v večernih urah. Z izgradnjo parkov za rolkanje (skate parkov) vsem mladim in mladim po srcu omogočamo aktivno preživljanje prostega časa. Gradnja je bila zaključena leta 2018, vrednost pa je bila dobrih 300.000 evrov.

Športni center Baza

V športnem centru v Štepanjskem naselju smo zagotovili prostor za rekreacijo, sprostitev in zabavo. V njem lahko v sožitju trenirajo rekreativci, mladi športni upi in profesionalni športniki. V sodobni športni dvorani je klubom, skupinam in podjetjem na voljo vsa potrebna infrastruktura za nogomet, odbojko, košarko, aerobiko, ples in skupinske vadbe. Projekt smo izvedli v javnem-zasebnem partnerstvu z družbo Trigemini. Vrednost projekta je bil 1,6 milijona evrov, zaključen pa je bil leta 2018.

Dvorana Maks Pečar

foto

Dvorana Maks Pečar stoji poleg osnovne šole narodnega heroja Maksa Pečarja. Dvorana je bila v sklopu energetske sanacije popolnoma prenovljena v letu 2018.
Gre za večnamenski objekt, ki obsega veliko večnamensko dvorano, manjšo plesno dvorano in borilnico. V večnamenski dvorani, ki meri preko 1500 m2 so zarisana igrišča za košarko, odbojko in rokomet. Dvorana ima možnost pregraditve po tretjinah na dve stranski košarkarski igrišči in eno sredinsko odbojkarsko, ali na tri odbojkarska igrišča. Poleg športa je dvorana primerna tudi za prirejanje kulturnih prireditev.
Tekme v dvorani si lahko obiskovalci ogledajo s tribun, za prireditve pa se lahko dodajo tudi dodatna sedišča na parterju. 
Plesna dvorana meri 180 m2 in je delno obdana z ogledali. V njej je na voljo tudi manjša plezalna stena. Borilnica s površino 105 m2 pa je prilagojena borilnim športom, ima mehko podlago ter boksarske vreče.

Dvorano v dopoldanskem času uporablja šola za pouk športne vzgoje, v popoldanskem času dvorano uporabljajo odbojkarski in košarkarski klubi.
V objektu se lahko naenkrat nahaja do 1700 oseb. Vhodi in dostopi so primerni tudi za gibalno ovirane osebe. Vrednost investicije je bila 5.2 milijona evrov.

Teniška igrišča v parku Vič

Tri nova zunanja peščena igrišča so urejena ob obstoječem teniškem igrišču. Ograjena so z mrežasto ograjo, imajo nočno osvetlitev in avtomatski namakalni sistem. Zaključena so bila v letu 2018, investicija pa je bila v višini 300.000 evrov.

Zgradili smo park za rolkarje v Tivoliju

Za Kopališčem Tivoli v parku Tivoli, kjer je bilo prej kotalkališče, je leta 2019 nastal nov skate park v velikosti 800 m2 z napravami v skupni površini 150 m2. Park je zasnovan skladno z olimpijskimi normami, ki veljajo za tovrstna igrišča. Pri idejni zasnovi parka je sodeloval Timotej Lampe Ignjič, najboljši slovenski rolkar. Vrednost investicije je bila ocenjena na približno 185.000 evrov.

Dvorana Vižmarje Brod

foto
Nova športna dvorana Vižmarje Brod se nahaja ob Osnovni šoli Vižmarje Brod.
K dvorani sodi še športno igrišče, ploščad in parkirišče s 120 parkirnimi mesti za osebna vozila (od tega jih je 6 za invalide), 3 mesti za avtobuse ter električno polnilnico.
Velika dvorana s spremljajočimi prostori je umeščena v kletno etažo in obsega 1.400 m2 (47,5m x 29,5m). V pritličju so tribune in kabineti, v medetaži pa večnamenska dvorana z obsegom 300 m2 (28m x 11m) s spremljajočimi prostori. V spodnji etaži je na voljo 6 garderob s tuši, v pritličju je na voljo 1 garderoba, v medetaži pa 2 garderobi s tuši. Na voljo je sodobno ozvočenje, osvetlitev dvorane je z LED sijalkami svetilnosti do 1.000 lux. Na tribunah je prostora za do 600 gledalcev.

Vrednost projekta je bila 6.3 milijone evrov, zaključen pa je bil v letu 2019.

foto
Nova telovadnica bo zadostila potrebam šole in širše lokalne skupnosti ter bo namenjena tudi za organizacijo tekmovanj in prireditev.

Zgradili smo dve nogometni igrišči za vadbo

V Centru Stožice smo zgradili dve nogometni igrišči z zelenicami in utrjenimi pohodnimi površinami v vrednosti 1.987.000 evrov. Večje igrišče je pokrito z naravno travo in namakalnim sistemom, manjše pa je pokrito z umetno travo. Projekt je bil zaključen leta 2020.

Koloparki

Z ureditvijo KoloParka v Šiški smo nekoč degradirano območje ob Celovški cesti spremenili v rekreacijsko površino. V sklopu parka smo uredili samopopravljalnico koles, na kateri je mogoče napolniti zračnice, s priloženimi ključi zamenjati pnevmatiko in s preostalimi kosi orodja opraviti manjši servis na svojem kolesu in s tem povečati tako mobilnost kot tudi varnost v prometu. Vrednost projekta je bila 72.808 evrov.

Ob križišču Linhartove in Topniške ceste smo v okviru evropskega tedna mobilnosti 2017 uredili nov kolesarski poligon KoloPark Bežigrad. Tako kot KoloPark Šiška je tudi ta namenjen brezplačni igri in urjenju spretnostnih veščin z vsemi vrstami voznih pripomočkov, od koles, skirojev, rolk, rolerjev in kotalk do poganjalčkov. Vrednost projekta je bila 45.387 evrov.

Poleg teh dveh, smo leta 2018 zgradili in uredili tudi kolesarski poligon v Fužinah. V letu 2022 sta bila zaključena kolopark ob Cesti v Gorice in kolopark Štepanjsko naselje, v letu 2023 pa kolopark Podutik v skupni vrednosti 500.000 evrov. Ker so peščene podlage na nekaterih koloparkih po več letih uporabe nekoliko dotrajale, so bile v 2023 utrjene površine in odpravljene poškodbe na stezah v Novih Fužinah in za Bežigradom. Ob koloparku v Štepanjskem naselju smo po željah in pobudah meščanov, namestili dve klopi in koš za odpadke.

Otoki športa

Zelo dobro obiskani so otoki športa v četrtnih skupnostih, kjer so uporabnikom na voljo vadbene naprave. Zasnovali smo tudi takšnega s trdo podlago, ki je še posebej namenjen invalidom (Ulična vadba v Tivoliju). Z vzpostavitvijo otokov športa, kjer izvajamo tudi brezplačno organizirano vadbo, smo vsem generacijam, od otrok do starejših, obogatili možnosti aktivnega preživljanja prostega časa v naravi. Na različnih lokacijah smo od leta 2007 do konca leta 2022 vzpostavili 141 otokov športa, ki jih prej v Ljubljani ni bilo.

Skate park v Stožicah

Na delu garaž Športnega parka Stožice, pod vzhodnimi tribunami stadiona, urejamo skatepark Stožice, ki bo obsegal poligon za vožnjo na skirojih, rolkah in BMX kolesih in se bo razprostiral na približno 1300 m².
Vsebinsko bo razdeljen na severni park, v katerem bodo krivine, primerne za BMX kolesa, ter južni park, v katerem bodo klančine in naprave, primerne za vožnjo na skirojih in rolkah.
Povezan bo z novo medetažo, kjer je predvidena ureditev skupnih prostorov s sprejemnim pultom in prostorom za počitek. Pod medetažo je predvidena ureditev manjših skupnih prostorov (garderoba in sanitarije), ob medetaži pa 2 veliki dvorani. Park bo zaključen v začetku leta 2024.

Projekti v teku

Športni center Ilirija

Športni center Ilirija bo obsegal olimpijski bazen, trenažni bazen, večjo dvorano za rekreacijo, odbojko in košarko, manjšo dvorano za gimnastiko, aerobiko in fitnes ter dvorano za borilne športe. Moderen večnamenski plavalno športni center v prestolnici bo služil mestu, regiji in državi in bo s svojimi prostorskimi možnostmi omogočal vrhunske pogoje za kvaliteten trening vsem nivojem reprezentanc Slovenije in klubom iz območja mesta ter izvajanje domačih in mednarodnih tekmovanj in prireditev s področja vodnih športov. Projekt predstavlja tudi enega prvih javnih objektov v Sloveniji, ki ustreza kriterijem skoraj samozadostnih stavb. Z geotermalno energijo, ki jo preko toplotnih črpalk in izmenjevalcev transformiramo v ogrevalno in hladilno energijo stavbo, tako ogrevamo kot tudi hladimo. Na ta način skoraj vso potrebno energijo za obratovanje centra Ilirija pridobimo iz reverzibilnih virov. Novozgrajena stavba bo tako med okoljsko najbolj sprejemljivimi ter emisijsko nevtralnimi večjimi zgradbami v Sloveniji. Predviden zaključek projekta je v prvi polovici leta 2024.

Kopališče Vevče

V Vevčah se bo uredilo odprto kopališče, večnamenski športni kompleks namenjen športu in rekreaciji. V večnamenski stavbi bomo uredili pokrit zimski bazen, telovadnico, velnes program s savnami in fitnesom, v sklopu zunanje ureditve bomo uredili olimpijski plavalni bazen, otroške bazene, tobogane, otroško igrišče ter športna igrišča. Zaključek obnove je predviden v letu 2024.

Center plezalnih športov Ljubljana

Na Viču ob gimnastičnem centru, naj bi leta 2024 zrasel novi, moderni Center plezalnih športov Ljubljana. Obsegal naj bi približno 3000m2 plezalnih površin, pretežno pa namenjen programom tekmovalnega športa in treningom plezalne reprezentance, pa tudi športni rekreaciji. Projekt bo zaključen v letu 2025.

Novi Atletski center v Šiški

Zgradili bomo nov Atletski center Ljubljana. Gradnja bo vključevala glavni atletski stadion z atletsko dvorano in skupnimi prostori, pomožni stadion s kletno etažo s parkirnimi površinami, dvorano za mete s shrambami, ureditev zelenih in utrjenih površin ter prometno in komunalno ureditev centra. Atletski center Ljubljana je zasnovan kot testirno-trenažni-tekmovalni center za atletiko in nogomet. Športniki in športnice bodo tako dobili nov sodoben atletski center, s čimer bodo vzpostavljeni kakovostni pogoji za treninge in doseganje vrhunskih rezultatov. Atletski center bo omogočal izvedbo tekmovanj na visoki ravni. Zaključek projekta je predviden v letu 2027.

Kolesarski center Ljubljana, Center Tomačevo

V Tomačevem ob reki Savi se bo uredil nov kolesarski center s stezo za cestno kolesarjenje, rolkanje in za tek na rolkah, cestno kolesarski poligon, ciklokros in gorsko-kolesarski poligon, učni poligon (Skills Park – vadbene postaje posameznih elementov), BMX Race proga in BMX Freestyle proga olimpijskih dimenzij ter kolopark. Zaključuje se priprava prostorsko programske preveritve za ustrezno umestitev programov v prostor.

Hipodrom Ljubljana

Trenutna ureditev hipodroma ne zadošča več potrebam za izvajanje jahalnega športa. Kasaška in notranja steza se bosta razširili, uredile se bodo protihrupne ograje. Znotraj kasaške steze se bo uredilo travnato jahališče. Uredil se bo glavni hipodromski objekt s tribunami ter pomožni servisni objekt. Peščena jahališča se bodo razširila, zgradila se bo nova pokrita jahalnica ter dodatni hlevi, za družine se bo uredilo ustrezne prostore za preživljanje prostega časa.

Teniški center

V načrtu je izgradnja teniške centra v sklopu javno-zasebnega partnerstva.