Sirska svilnica

Asclepias syriaca

Domovina: Severna Amerika.

Opis: Sirska svilnica je do 2 m visoka trajnica s podzemnimi pritlikami in številnimi pokončnimi stebli (slika 1). Listi so podolgastojajčasti, dolgi do 20 cm, široki 4–8 cm, kratkopecljati, spodaj belo-puhasto dlakavi. Dišeči cvetovi so nameščeni v mnogocvetnih kobulih (slika 2), venčni listi so rjavordeči, ob cvetenju zavihani nazaj, po zunanji strani dlakavi, s pokončnim svetlorožnatim privenčkom. Plodovi (slika 3) so široki do 3 cm in dolgi do 8 cm, belodlakavi, razbrazdani, bodičasti in rahlo upognjeni (t. i. »papagajčki«). Rastlina vsebuje mleček.

Čas cvetenja: junij–avgust.
Zrelost semen: od avgusta naprej. Razmnoževanje: S semeni in z razraščanjem podzemnih delov.

Rastišča: Gojena kot okrasna in medonosna rastlina in pogosto podivjana. Širi se po nabrežjih rek, med grmovjem, po obdelanih tleh in travnikih (slika 1), na gozdnih robovih.

Odstranjevanje: Sirsko svilnico odstranimo tako, da jo izkopljemo. To moramo storiti čim prej, vsekakor preden se razvijejo in razprejo plodovi. V plodovih se namreč razvijejo dobro kaljiva semena, ki vsebujejo dolge laske, tako da jih veter raznaša na daljše razdalje. Košenje oz. rezanje stebel (nadzemnih delov) odsvetujejo, ker to spodbuja rast iz podzemnih brstov in s tem vegetativno razmnoževanje.

Kam z odstranjenimi rastlinami: Nadzemne dele (razen plodov) lahko kompostiramo, podzemne pa oddamo v sežig, ker se iz njih lahko razvijejo nove rastline.

Opozorilo: Rastlina je strupena.