Prenovljena Vodnikova domačija odpira svoja vrata
Vodnikova domačija v Šiški je po celoviti obnovi danes, 6. decembra 2024, znova odprla svoja vrata. Domačijo od leta 2015 programsko upravlja zavod Divja misel, ki ob odprtju pripravlja tradicionalni Decembrski sejem ilustracije ter dneve odprtih vrat, ki bodo potekali do 8. decembra 2024.
Celovita obnova
Obnova Vodnikove domačije, ki je potekala od januarja 2023, je bila potrebna tako z gradbenega kot s funkcionalnega vidika. Izbrana arhitekta iz biroja Genius Loci sta pri prenovi sledila predvsem ključnima nalogama - ureditvi statične in požarne varnosti domačije ter zagotavljanju univerzalne dostopnosti.
Prenova je obsegala vse tri objekte, ki sestavljajo Vodnikovo domačijo: glavni objekt je Domačija, za njo je Kotlovnica, na dvoriščnem delu pa je Hiša pri kamniti mizi.
Stavbo Domačije smo statično obnovili, izvedli hidroizolacijo objekta ter toplotno izolacijo ostrešja. Zamenjali smo fasadni omet in strešno kritino ter izboljšali požarno varnost. Za zagotovitev požarne varnosti in boljše funkcionalnosti smo zgradili novo stopnišče med nadstropjem in mansardo ter zunanji gank (na historični poziciji) s stopnicami do pritličja ob zahodni fasadi.
Hišo pri kamniti mizi smo v celoti porušili in jo nato rekonstruirali v enakih gabaritih in izgledu.
V Kotlovnici pa smo uredili notranjost, obnovili smo instalacije in zamenjali strešno kritino.
V okviru del smo izvedli tudi celovito zunanjo ureditev.
Pogodbena vrednost gradbenih del je znašala 1,9 milijona evrov brez DDV, izvajalec del je Lesnina MG oprema.
Župan Zoran Janković je ob odprtju prenovljene Vodnikove domačije izpostavil: »Kultura ni strošek ampak investicija. Kultura spreminja filozofijo življenja, letno pa zanjo namenjamo 12% proračuna MOL (brez investicij).« Župan je še dodal, da je knjiga je najmočnejše orožje v borbi za svoje ideale!
V središču programa ostaja knjiga
V prenovljeni Vodnikovi domačiji bodo tri dni potekali dnevi odprtih vrat. Program bo namenjen tako otrokom kot odraslim.
Hiša pri kamniti mizi po prenovi postaja novo univerzalno dostopno prizorišče z zunanje-notranjim odrom, ki se enostavno odpira navzven in navznoter. V njem bo ta mesec potekal tradicionalni Decembrski sejem ilustracije. Spomladi bo ta del Vodnikove domačije zaživel kor oder, knjigarna in bar. Na odru bodo potekale predvsem literarne prireditve za odrasle in starejše, pripovedovalski večeri, koncerti, ki slonijo na dobrih besedilih, skupaj s Kinodvorom bodo v Šiško pripeljali tudi poletne filmske večere, pripravljajo pa še dva nova festivala. Prvi bo potekal pred poletnimi počitnicami, ko se bodo za teden dni z raznolikimi dogodki posvetili Jadranu, novembra pa na spored Vodnikove domačije prihaja še prvi festival kriminalk, literarnega žanra, ki je tudi pri nas v vzponu. Spomnimo, da v Vodnikovi domačiji vsako leto potekata še dva festivala: mladi skupaj z mentorji pripravljajo festival angažiranega pisanja Itn., ob koncu šolskega leta pa vsako leto skupaj z založniki pripravijo tudi Otroški knjižni festival.
V Vodnikovi domačiji bo še naprej živel oder na podstrehi, kjer se bodo odvijale številne delavnice. Med drugim organizirajo mojstrske tečaje za ilustratorje, lepopis za otroke, bralne klube in izobraževalne delavnice. Na odru pod streho vsako nedeljo poteka tudi redni otroški program Nedelce, ki k branju knjig vabi otroke in družine.
V Vodnikovi domačiji bodo ustvarjalke in ustvarjalce s področja literature in ilustracije podpirali z brezplačnim prostorom za pisanje in ilustriranje (t.i. soba za pisanje, kjer so na voljo 4 delovni prostori), ki bo podprt tudi s simbolično štipendijo.
Skupaj s strokovnimi partnerji (MGML, ZRC SAZU in NUK) bodo še naprej skrbeli tudi za promocijo zanimive in pomembne dediščine Valentina Vodnika. Še naprej bo na ogled stalna razstava, v programu ostajajo tudi kolesarska vodstva po Vodnikovi Ljubljani, ki jih vodi dr. Luka Vidmar, največji strokovnjak za Vodnika pri nas. V Vodnikovi domačiji bodo še vedno dobrodošle tudi šolske skupine.
Del programa Vodnikove domačije tudi po prenovi ostajata Center ilustracije, ki predstavlja in povezuje ustvarjalce s področja ilustracije, ter pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature, ki povezuje literaturo v mestu, pripravlja aktivnosti, ki večajo pomen branja knjig ter skrbi za promocijo domače ustvarjalnosti s področja knjige doma in v tujini.
Obenem napovedujemo, da bomo septembra 2025 v Ljubljani gostili vsakoletno srečanje Unescovih mest literature, ki se ga bo udeležilo približno 70 udeležencev. Osrednje prizorišče srečanja bo prav Vodnikova domačija.
Ustvarili smo priljubljene kotičke, dostopne vsem
V publikaciji Skupaj, v kateri smo predstavili številne nevladne organizacije, ki delujejo v Ljubljani in vsaka na svojem področju pomembno prispevajo h kakovosti življenja, smo predstavili tudi inštitut za neprofitno komunikacijo Divja misel, ki že od leta 2015 programsko upravlja Vodnikovo domačijo. Takole so predstavili svoje delo: "Tukaj ni dovolj prostora za predstavitev vsega, kar počnemo na zavodu Divja misel. Razvijalo in zgodilo se je organsko, tudi zato, ker vas je toliko, ki nas redno ali občasno obiskujete. Bolj kot po imenu zavoda smo prepoznavni po programih in prostorih, ki smo jih ustvarili in jih ne bi bilo brez podpore Mestne občine Ljubljana.
Kmalu bomo praznovali 20. obletnico prve Knjižnice pod krošnjami, ki smo jo postavili v Ljubljani. Bilo je spontano, prostor za branje pod drevesi pa se je z leti razrasel ter postal del ljubljanske poletne parkovne opreme. Zagotovo ta enostavna ideja ne bi postala tako priljubljen javni prostor branja, če je v Mestni občini Ljubljana ne bi prepoznali, spodbudili njenega razvoja in leta vlagali v nakup opreme ter sredstev za plačilo vseh, ki knjižnice vsako poletje postavljajo in skrbijo za njihovo delovanje. In če nam založbe ne bi vsa leta donirale številnih knjig in če ne bi bilo čete drugih financerjev, partnerjev in prostovoljcev. Knjižnica pod krošnjami je danes eden večjih in zanimivejših nacionalnih programov s področja bralne kulture.
»Za najbolj preprostimi rečmi stoji kompleksno nevidno ozadje, saj nekaj, kar lahko vznikne iz čistega veselja, na dolgi rok obstane in raste le s potrditvijo okolja, številnimi sodelovanji in finančno podporo. In tako je praktično z vsemi rečmi, ki jih na zavodu počnemo.«
Leta 2015 smo bili prek razpisa Mestne občine Ljubljana izbrani za upravljanje Vodnikove domačije. Izkušenj z upravljanjem javnega prostora nismo imeli, hitro pa smo oblikovali seznam aktivnosti in prostorov, ki jih v Ljubljani še ni bilo in bi se jim bilo vredno posvetiti. Od rednega otroškega programa in Pravljičnega studia, do literarnega programa za mlade in odrasle, sobe za pisanje in galerije, posvečene ilustraciji. Knjižnica pod krošnjami nas je naučila, da je tudi oblikovanje prostora bistveno pri širjenju veselja do branja knjig.
Z Vodnikovo domačijo je Ljubljana dobila zanimiv prostor, ki knjigo povezuje s številnimi drugimi področji. Pokazali smo, da rojstne hiše literatov lahko postanejo živahni javni prostori, javno-zasebno partnerstvo pa dober model upravljanja javnih prostorov in programov. Ker je Vodnikova domačija postala tudi vozlišče ustvarjalcev in ustvarjalk, založnikov in založnic in drugih s področja knjige, smo v okviru naziva Ljubljana, Unescovo mesto literature, prevzeli tudi povezovanje literarne skupnosti v Ljubljani in upravljanje s stalnim nazivom Ljubljana, mesto literature.
Pomemben del programa domačije je tudi njena galerija in vsakoletni Decembrski sejem ilustracije, ki bo kmalu praznoval 10. obletnico. Tudi zato, ker je ilustracija krasno darilo, smo vzpostavili prostor, kjer številna dela naših izjemnih ustvarjalcev in ustvarjalk končno lahko kupimo. Z dobrim in skrbnim delom smo pridobili zaupanje strokovne javnosti, tako smo v letu 2022 oblikovali Center ilustracije, ki skrbi za predstavljanje, povezovanje in promocijo domačih avtoric in avtorjev vseh generacij ter za izobraževanje o ilustraciji. V času gostovanja Slovenije kot častne gostje na knjižnem sejmu v Frankfurtu smo pripravili tudi predstavitev slovenske ilustracije."
Tina Popovič
Divja misel, inštitut za neprofitno komunikacijo
-
Pubilkacija Skupaj.pdf (pdf, 18 MB)