petek, 24. 3. 2023

Podelili smo nagrade za požrtvovalnost in nesebično pomoč

Na Ljubljanskem gradu smo v četrtek, 23. marca 2023, podelili priznanja Mestne občine Ljubljana na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Plakete in zahvalne listine s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v Mestni občini Ljubljana podeljujemo že od leta 2002, z njimi pa želimo izraziti hvaležnost do posameznikov oziroma organizacij, ki s svojim delom, požrtvovalnostjo, znanjem in nesebičnostjo pomagajo meščankam in meščanom Ljubljane ob nesrečah. 

Plaketo je prejel Bojan Šušteršič 

Bojan Šušteršič. Foto: N. Rovan

Bojan Šušteršič se je z 12. leti vključil v Prostovoljno gasilsko društvo Medno. Je med tistimi člani društva, ki prevzemajo naloge in odgovornosti za delovanje in razvoj PGD Medno, tudi za oblikovanje in vzdrževanje dobrih odnosov med člani društva. Daje pobude in prevzema naloge, ki so potrebne za dosego zastavljenih ciljev. Aktivno sodeluje prav pri vseh aktivnostih, pomaga pri ustvarjanju pogojev za dobro delo z mladino, tekmovalnih enot in operativne enote v celoti. PGD Medno je v GZ Ljubljana med prizadevnejšimi in uspešnejšimi društvi, tudi zaradi aktivne vloge Bojana Šušteršiča.
Po strokovnosti je kuhar, svoje veščine je vpletel v delo operativnih enot, skrbi za prehrano na usposabljanjih in daljših intervencijah. Je član Enote za logistiko GZ Ljubljana, vodi Oddelek za oskrbo enot s hrano in je član Enote za hitre intervencije Mestne občine Ljubljana. Pomembno vlogo je odigral pri preskrbi operativnih gasilcev in evakuiranih prebivalcev ob poplavah v Ljubljani leta 2010, poplavah in žledu leta 2014, izpustu plina na Tržaški cesti, ob posredovanju enot Gasilske zveze Ljubljana na Krasu, ob posredovanju enot ob neurju konec julija 2013 v Ljubljani in ostalih intervencijah večjega obsega (Debni vrh 2022, požar Cesta dveh cesarjev itd.).
Kot član operativne enote se je udeležil tudi nudenja pomoči v neurju prizadetim prebivalcem Črnomlja leta 2018. Leta 2017 je z Enoto za hitre intervencije MOL sodeloval na veliki mednarodni vaji USAR enot v Istri, kjer je skrbel za oskrbo s hrano za MUSAR enoto Slovenije in ljubljansko Enoto za hitre intervencije.
Prav tako vsako leto vodi oskrbo s hrano udeležencev Mednarodne vaje vodnikov reševalnih psov. Ta vaja je 3 dnevna, zahtevna, potrebno je načrtovanje in odgovorna izvedba.
S svojim znanjem in prizadevnostjo omogoča drugim članom operativnih enot lažjo in boljšo izvedbo nalog.

Plaketo je prejelo javno podjetje Žale

JP Žale. Foto: N. Rovan

Soočanje s smrtjo bližnjega je za svojce stresno obdobje. V življenju so to izjemno težki trenutki žalosti in obupa.
Strokovna ekipa Žal zna in vedno prisluhne, svetuje in pomaga svojcem pri zadnjem slovesu pokojnika.
V času pandemije Covid 19 so sodelavci Žal aktivno pristopili k načrtovanju aktivnosti sil zaščite, reševanja in pomoči, pripravi načrtov in izvajali aktivnosti v času negotovosti in strahu, ko je javno življenje zastalo. Navkljub tesnobi, ki je legla na celotno družbo, so poskrbeli za pokojne s pieteto in delovali v okolju bolnic, zaprtih oddelkov in intenzivnih enot, kjer so v najtežjih časih poskrbeli za zadnjo pot umrlih za Covid 19 boleznijo. Delo ni bilo lahko in je zahtevalo obilico poguma za premagovanje strahu.
Sodelovanje med javnim podjetjem Žale in celotnim sistemom varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami Mestne občine Ljubljana ni omejeno zgolj na delovanje v času naravnih in drugih nesreč, temveč aktivno sodelujejo tudi pri pripravi različnih načrtov zaščite in reševanj, ki so ključni dokumenti delovanja celotnega sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in sil zaščite, reševanja in pomoči.

Zahvalno listino je prejela Julija Pelc

Zahvalno listino je v njenem imenu prevzel njen sodelavec. Foto: N. Rovan
Zahvalno listino je v njenem imenu prevzel njen sodelavec.

    

Julija Pelc, pionirka programa Skupine za nudenje psihosocialne pomoči na Rdečem križu Slovenije Območnem združenju Ljubljana, je pomembno prispevala k oblikovanju vsebin programa in redno izvaja usposabljanja tudi drugih prostovoljcev prostovoljskih skupin na RKS-OZLJ, ki se ob večjih nesrečah vključujejo v reševanje in pomoč prebivalcem Mestne občine Ljubljana.

Zahvalno listino je prejela ekipa mentorjev za prvo in nujno medicinsko pomoč pri Gasilski zvezi Ljubljana 

Ekipa mentorjev za prvo in nujno medicinsko pomoč pri Gasilski zvezi.Foto:nrovan

Ekipa mentorjev za prvo in nujno medicinsko pomoč pri Gasilski zvezi Ljubljana, je skupina prostovoljcev, ki so opravili 72 urni tečaj iz prve in nujne medicinske pomoči po programu za certificirane prve posredovalce in vsa ostala usposabljanja, ki se s tega področja izvajajo pri nas. Skupaj z Reševalno postajo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, Gasilsko zvezo Ljubljana in Oddelkom za zaščito in reševanje je bil vzpostavljen mentorski sistem po modelu, ki ga v tujini imenujejo »training of trainers«. Po navedenem modelu, morajo vsi, ki želijo postati mentorji, izkazati interes delovanja v ekipi, delovati na področju prve pomoči, spremljati novosti in se stalno izobraževati, imeti morajo veselje in sposobnost podajanja znanja drugim - svojim sotovarišem v svojem in ostalih gasilskih društvih.

Trenutno v ekipi aktivno deluje 10 mentorjev, prostovoljcev. Pod vodstvom Suzane Anžur, pomočnice poveljnika GZL za PNMP pripravljajo in izvajajo delavnice na različne teme, štirikrat letno. Vsebino/teme delavnic lahko predlagajo udeleženci sami ali pa mentorji. Vsebina se nanaša na potrebno znanje, ki udeležencem manjka pri posredovanju ob intervencijah. V zadnjih petih leti je te delavnice obiskalo okoli 400 ljubljanskih prostovoljnih gasilcev. Po dogovoru sta dva mentorja na voljo za člane PGD/sektor za posredovanje znanja in pomoč pri pripravi vaj članom posameznega društva (tutorska vloga). Člani ekipe mentorjev sodelujejo pri pripravi vsakoletnih mestnih vajah PP in NMP in pri pripravi delovišč in sojenje na mednarodnih vajah vodnikov reševalnih psov.

Preberite tudi: