torek, 21. 12. 2021

Sanacija zadrževalnikov na Rakovniku

Začeli smo pripravljalna dela za sanacijo vodnega in suhega zadrževalnika na Rakovniku, s katero bomo bistveno prispevali k zmanjšanju poplavne ogroženosti.

Ukrepi predstavljajo tudi smiselno nadaljevanje projekta URBforDAN in bodo z renaturacijo bajerja okrepili potencial mestnih gozdov kot naravne dediščine.

V bajerju domujejo večinoma invazivne tujerodne vrste živali, ki jih je potrebno odstraniti. Bajer zaradi mulja in poškodovanega nasipa ne zagotavlja več ustreznih pogojev za življenje v njem, zadrževalnik je plitek (približno pol metra globine), zato so navedeni ukrepi nujni za zagotavljanje poplavne varnosti na območju in ponovno vzpostavitev prvotnih naravnih značilnosti območja.

Te dni izvajamo praznjenje bajerja in poglabljanje odtoka, sledi odstranitev okrog tisoč kubičnih metrov mulja, januarja in februarja 2022 pa še sanacija nasipa in iztoka.

Izboljšali bomo ekološko stanje območja

bager ob zadrževalniku Rakovnik

Zemljišče, kjer izvajamo omenjeni poseg, v naravi predstavlja vodni zadrževalnik, kjer je bajer, ki je močno zamuljen, in suhi zadrževalnik, kjer je močvirna gozdna površina, poraščena z drevjem črne jelše. Okolica je priljubljeno sprehajališče številnih obiskovalcev Golovca.

Vodno telo protipoplavnega zadrževalnika ima le še petino potrebne prostornine, kar negativno učinkuje na ekološko stanje in pomeni izrazito prevlado procesov evtrofikacije. V poletnih mesecih ima voda zaradi alg barvo goste kave in je po vsej verjetnosti skoraj brez kisika.

Spodbujamo razvoj dvoživk

Izpraznjen bazen vodnega zadrževalnika je treba izpostaviti zmrzali, da bomo lahko zagotovili primerne pogoje za renaturacijo vodnega telesa in obvodnega prostora, kjer želimo vzpostaviti učni objekt za avtohtone vrste s poudarkom na dvoživkah. Z namenom učinkovitejše obnove okolja bomo na severni strani vodnega telesa pustili krajši pomol z obstoječo obvodno vegetacijo. To bo vzorčen primer vodnega okolja, kjer v okviru naravovarstvenih ukrepov spodbujamo razvoj dvoživk.

Dela bodo potekala na zemljišču v last Republike Slovenije (parcela 83/11 k.o. 1695) in jih bomo izvedli v sodelovanju z Direkcijo RS za vode (DRSV) ter državnim koncesionarjem Hidrotehnik d.o.o. DRSV bo financirala obnovo nasipa oz. jezu, ki se je posedel že za približno en meter, in iztočnega objekta, medtem ko bo MOL financirala praznjenje ribnika in ukrepe za renaturacijo oz. obnovo naravnega okolja.

Vzpostavljamo spoštljiv odnos do gozdnega prostora

Doslej so na območju potekali divji ribolov, pikniki in druženja, kar je imelo za posledico uzurpacijo prostora, smetenje okolice in nespoštovanje gozdnega bontona. Za spremembo takšnega odnosa do gozda smo si prizadevali že v projektu URBforDAN – upravljanje in raba urbanih gozdov kot naravne dediščine v podonavskih mestih, v okviru katerega smo med drugim namestili tudi novo urbano opremo. Ozaveščali smo o gozdnem bontonu, ki ga izpostavljamo tudi ob tej priložnosti.

bonton v mestnem gozdu2

Previdno na območju del

Zaradi delovnih strojev in tovornih vozil bo predvidoma naslednja dva meseca na območju potrebna posebna previdnost, možen bo povečan hrup, dostop bo oviran, nekatere sprehajalne poti bodo zaprte, na kar bodo opozarjale tudi označbe na terenu. Prometna ureditev in signalizacija na Rakovniku bosta nekoliko prilagojeni okoliščinam, potrebnim za izvedbo del, ki bosta dopuščali dostop tovornim vozilom ter delovnim strojem tako, da bodo ti čim manj moteči za okoliške stanovalce.

Prebivalce in obiskovalce tega območja prosimo za razumevanje. Svetujemo, naj v času del izberejo katero od drugih poti oziroma naj se zaradi lastne varnosti izognejo delovišču.

Če se bodo kljub temu odpravili na to območje, naj upoštevajo opozorila ter navodila izvajalcev del. Priporočamo, da ne nosijo slušalk, ki bi preprečile zaznavo dogajanja na delovišču. Psi naj bodo na povodcu, kakor to velja tudi sicer.

Preberite tudi: