ponedeljek, 2. 8. 2021

Ste vedeli, da ima Ljubljana strategijo razvoja mestnih gozdov?

S strategijo bomo odgovorno, kvalitetno in učinkovito upravljali z mestnimi gozdovi ter ustvarjali kakovosten življenjski prostor za prebivalke in prebivalce Ljubljane.

V okviru evropskega projekta URBforDAN – upravljanje in raba urbanih gozdov kot naravne dediščine v podonavskih mestih smo v Mestni občini Ljubljana (vodilnem partnerju projekta) v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije pripravili Strategijo razvoja mestnih gozdov za obdobje od leta 2020 do 2045

Z izvajanjem strategije do kakovostnega prostora

Strategija opredeljuje vizijo in dolgoročne prioritete celovitega razvoja mestnih gozdov ter upošteva cilje, povezane z razvojem gozdov in zelenih površin, ki so opredeljeni v drugih prostorskih in sektorskih načrtih ter smernicah MOL. Obenem je podlaga za upravljanje mestnih gozdov, ki bo zagotavljalo kakovosten življenjski prostor za prebivalce.

Glavni cilj strategije je odgovorno in učinkovito upravljanje z mestnimi gozdovi, kar z vključevanjem vseh potrebnih ciljnih skupin pomeni kvalitativno in vsebinsko nadgradnjo usmerjanja gospodarjenja z gozdom. Dokument izraža oz. upošteva interes lokalne skupnosti do gozdov v mestu in njegovi neposredni okolici in prispeva k odgovornemu načrtovanju gospodarjenja z gozdovi.

Obmocje mestnih gozdov Ljubljane
Območje mestnih gozdov Ljubljane, vir: Strategija razvoja mestnih gozdov, str. 13

Spodbujamo vključevanje deležnikov in javnosti

Namen Strategije razvoja mestnih gozdov je spodbuditi različne institucije, nevladne organizacije in posameznike k aktivnejšemu vključevanju v soodločanje o razvoju mestnih gozdov Ljubljane, krepiti zavest o pomenu teh gozdov ter izboljšati podlage za gospodarjenje z gozdovi, ki krepi socialne in ekološke funkcije v mestnih gozdovih Ljubljane.

Pri pripravi predloga strategije so sodelovali številni strokovnjaki iz upravljavskih in raziskovalnih institucij ter svetovalnih podjetij. Omogočili smo vključevanje vseh relevantnih ciljnih skupin deležnikov, pa tudi lastnikov gozdov in zainteresirane javnosti, ki so sodelovali na delavnicah, organiziranih v okviru projekta URBforDAN. V juniju 2020 smo izvedli tudi javno obravnavo osnutka dokumenta, ki se je zaključila s predstavitvijo in odgovori na vprašanja, Mestni svet MOL pa je aprila letos na 22. seji sprejel predlog Strategije razvoja mestnih gozdov za obdobje od leta 2020 do 2045.

Koncept prostorskega razvoja mestnih gozdov Ljubljane
Koncept prostorskega razvoja mestnih gozdov Ljubljane, vir: Strategija razvoja mestnih gozdov, str. 23

Sedem prioritet

Strategija postavlja sedem prioritet za upravljanje urbanih gozdov v Ljubljani, in sicer:

  • zagotavljanje zdravega življenjskega okolja,
  • zagotavljanje možnosti za prostočasne aktivnosti in rekreacijo ter promocija trajnostnega turizma,
  • zagotavljanje možnosti za vzgojo in vseživljenjsko izobraževanje,
  • ohranjanje narave in kulturne dediščine,
  • ustvarjanje spodbudnega okolja za lastnike gozdov,
  • spodbujanje krožnega gospodarstva in
  • razvoj celovitega upravljanja.

Sledi priprava operativnih načrtov

Poglavitni razlog za pripravo predloga strategije izhaja iz posledic, ki so jih gozdovom v zadnjih letih povzročile različne naravne nesreče. Poleg tega je ključna še strukturna omejitev – lastniška razdrobljenost gozdne posesti in vedno večja obremenitev mestnih gozdov zaradi veliko obiskovalcev.

Med drugim strategija naslavlja izzive in predvideva ukrepe, ki pomembno prispevajo k izvajanju Evropskega zelenega dogovora, zato je pomembna tudi z vidika kandidiranja za sofinanciranje ukrepov z evropskimi sredstvi.

Strategijo smo izdelali za območje mestnih gozdov Ljubljane, torej vseh tistih, ki so po občinskem prostorskem načrtu opredeljeni kot gozdovi z izjemno poudarjenimi socialnimi funkcijami. Na podlagi strategije je v načrtu tudi priprava operativnih načrtov še za zaokrožena območja mestnih gozdov Ljubljane, ki podrobneje opredelijo izvajanje aktivnosti.

Te so povezane z rabo mestnih gozdov za oddih in rekreacijo, za razvoj infrastrukture in režim upravljanja za obiskovalce, za postavljanje in urejanje urbane infrastrukture in opreme, za komunikacijo z lastniki gozdov in obiskovalci ter ozaveščanje, izobraževanje in sodelovanje z deležniki.

Preberite tudi: