Društvo romski informacijski in znanstveno raziskovalni center Slovenije - Anglunipe
Društvo romski informacijski in znanstveno-raziskovalni center Slovenije Anglunipe (RIC ANGLUNIPE) je bilo ustanovljeno 3. oktobra 2005 kot Romsko društvo Anglunipe Ljubljana. Romsko društvo Anglunipe Ljubljana je kot eno izmed pomembnejših društev in soustanovitelj Zveze romske skupnosti Slovenije Umbrella – Dežnik (Zveza Umbrella), ki je bila uradno registrirana 3. maja 2010 in aktualno šteje 12 romskih društev iz različnih območij Slovenije.
Društvo Anglunipe – RIC ima od leta 2010 status društva v javnem interesu na področju kulture. V okviru splošne strategije, poslanstva in aktivnosti sodeluje z različnimi vladnimi ustanovami (ministrstvi, njihovimi službami in agencijam ter samostojnimi uradi Vlade R Slovenije) in ustanovami z javnimi pooblastili bodisi na državni in lokalni ravni ter na ravni lokalnih samoupravnih skupnosti (Mestno občino Ljubljana, Mestno občino Maribor, občinami Lendava, Puconci in Ribnica ter po potrebi z drugimi občinami, oz. njihovimi četrtnimi oz. krajevnimi skupnostmi), kjer pripadniki romske skupnosti bivajo in živijo.
Društvo sodeluje tudi z nevladnimi romskimi in neromskimi organizacijami v Sloveniji in v tujini (države članice EU oz. Evrope), razvija in izvaja številne programe oziroma projektne aktivnosti, skladno z uresničevanjem določili predmetne zakonodajo za celoto romske tematike, ter medkulturni dialog, ki izvira iz dejanskih potreb pripadnikov romske skupnosti.
Poleg tega Društvo aktivno deluje oziroma izvaja aktivnosti na političnem, ekonomskem, socialnem in izobraževalnem področju, ki prispevajo k doseganje socialnih pogojev za Rome in krepijo zavest o človekovih pravicah in dostojanstev vseh ljudi ne glede na to, kdo pripada katerikoli narodnosti ali kakšne so njihove osebne in kolektivne korenine.
RIC poleg osnovne dejavnosti deluje na štirih, izredno pomembnih področjih, ki ne vključuje samo romske populacije, pač pa je kulturno, etnično in nadnacionalno odprt center v središču Slovenije, katerega cilj je – prevzemati vse večjo vlogo mediatorja, pospeševalca, zagovornika človekovih pravic, ki vključujejo ne samo človekove osebne pravice, pač pa tudi okoljske: pravica do čistega okolja, pravica do čiste vode, pravice do urejenega bivalnega okolja, pravice do urejenih romskih naselij tako v središču Slovenije, kot tudi na urbanih predelih Slovenije, kjer Društvo RIC deluje in ima svoje članstvo. Društvo deluje tudi na sledečih področjih: Vzgoja in izobraževanje, Socialno delo, Kultura in mediji ter Šport in rekreacija.
-
Izobraževalni tabor za mlade v Moravskih toplicah
RIC Anglunipe in Zveza Umbrella-Dežnik sta organizirala že 12. izobraževalni tabor mladih, ki je potekal od 18. do 21. julija 2024 v Moravskih Toplicah. Tabor se je izkazal za izjemno pomembno priložnost za 12 mladih, pripadnikov romske skupnosti, večinskega prebivalstva in drugih etničnih manjšin. Izobraževalni program tabora je bil zasnovan tako, da mladim nudi širok spekter delavnic in aktivnosti, ki so se osredotočale na ključne teme, relevantne za romsko skupnost ter druga etnična in socialna okolja. Med glavnimi vsebinami so bile v l. 2024 sledeče delavnice: "Pomen romskega aktivizma oz. zagovorništva pravic družbenih manjšin in komunikacija z različnimi institucijami", ki je mladim omogočila razumevanje, kako aktivno sodelovati v družbi in se boriti za pravice svojih skupnosti. Ta delavnica ni bila le teoretična; udeleženci so se učili o konkretnih primerih, kako so romski aktivisti uspeli doseči pozitivne spremembe v svojem okolju. Delavnica "Prepoznavanje diskriminacije in neenake obravnave" je bila še ena ključna aktivnost, ki je spodbudila mlade, da prepoznajo in analizirajo diskriminacijo, s katero se srečujejo v vsakdanjem življenju. Razprava o osebnih izkušnjah in izzivih je pomagala udeležencem razumeti, kako jih lahko te izkušnje usmerijo v aktivno ukrepanje proti neenakostim. Ta samorefleksija je bila še posebej dragocena, saj je mladim omogočila razvoj samozavesti in poguma, ki sta potrebna za obravnavo takšnih izzivov. Poleg delavnic o diskriminaciji in aktivizmu je tabor obsegal tudi praktične informacije o "Delu slovenske policije v romski skupnosti". Ta delavnica je prinesla pomembno razumevanje vlog, ki jih ima policija v družbi in kako se lahko romska skupnost s policijskimi organi bolje povezuje. S tem so mladi dobili vpogled v način, kako lahko sodelujejo s policijskimi uradniki in postanejo aktivni državljani v svojih skupnostih. Pomembno mesto v programu je imela tudi delavnica o "Položaju, pravicah, obveznostih in razvojnih možnostih romske skupnosti v RS". Mladim je bila predstavljena kompleksna realnost, s katero se romska skupnost sooča, ter možnosti za napredek in izobraževanje. Udeleženci so spoznali tudi posebne pravice, ki se nanašajo na romsko populacijo, kar jim je pomagalo razumeti, kako lahko te pravice izkoristijo v svojem prizadevanju za boljšo prihodnost.
V okviru tabora so se mladim ponudile tudi praktične veščine, katere so ključne za njihov osebni in profesionalni razvoj. Delavnica "Idejno oblikovanje karierne poti in iskanje prve zaposlitve" je nudila mladim orodja za načrtovanje njihove prihodnosti. Udeleženci so se učili o tem, kako definirati svoje želje, identificirati svoje sposobnosti in se pripraviti na izzive, ki jih prinaša iskanje zaposlitve. Prav tako je bila izjemno pomembna delavnica o "Predstavitvi različnih poklicev", ki je mlade spodbudila k razmišljanju o njihovih poklicnih možnostih in pomenu nadaljnjega izobraževanja. Udeleženci so spoznali različne poklice ter priložnosti, ki jih ponuja trg dela, kar jim lahko pomaga pri usmerjanju kariere. V kontekstu spodbujanja izobraževanja in usposabljanja je bila delavnica "Usmerjanje mladih v dokončanje osnovne in srednje šole" ključna za pomoč mladim pri razumevanju pomena izobraževalnih programov in pridobivanja Nacionalnih poklicnih kvalifikacij. Poleg izobraževalnih vsebin je bil tabor tudi čas za kulturno izmenjavo in krepitev identitete. Delavnica "Predstavitev romskih praznikov, tradicije, zgodovine in kulture s področja Balkana" je mladim omogočila, da se povežejo s svojo kulinarsko in kulturno dediščino, kar je pomembno za ohranjanje tradicionalnih vrednot v sodobnem svetu. Udeleženci so bili povabljeni, da delijo svoje izkušnje in zgodbe, kar je dodatno obogatilo izkušnjo vseh prisotnih. Za zaključek, delavnica o "Krepitev družbeno-socialnih in sporazumevalnih veščin romske mladine za boljšo socialno vključitev" je raziskovala tehnike in pristope, ki lahko mlade opremijo za lažje vključevanje v širšo družbo. Otroci so se naučili, kako razviti in izboljšati svoje komunikacijske veščine, ki so ključne za njihovo družbeno in profesionalno življenje. Na taboru sodelujejo tako domači kot tuji usposobljeni mentorji.
Namen tovrstnih izobraževalnih taborov je krepitev permanentnega vrstniškega, medgeneracijskega in medkulturnega stičišča in nadaljnji razvoj podpornih oz. dopolnilnih neformalnih vzgojno-izobraževalnih in drugih družbenih podpornih aktivnosti s poudarkom na vseživljenjskem učenju ter opolnomočenju udeležencev.
- Ciljna skupina: 18 - 29
- Trajanje projekta: projekt izvajajo v mesecu juliju v obdobju 4 dni
- Trajanje aktivnosti: Enkratno
- Lokacija izvajanja projekta: priprava - na sedežu društva, izvedba v Terme 3000, Moravske Toplice
- Četrtna skupnost: Šiška
- Strošek: Brezplačno
-
»NAŠA BESEDA-AMARO LAFI« - delavnice romskega jezika in predavanja o romski identiteti, kulturi in zgodovini
Namen projekta je vzpostaviti pogoje za medkulturni dialog, predvsem ob delu z romsko in ne-romsko populacijo mladih, ki bodo vključeni na delavnicah in predavanjih.
- 1. Ohranjanje in promocija romske kulture: Delavnice omogočajo Romom in drugim udeležencem, da spoznajo bogato romsko kulturo, vključno z jezikom, tradicijami, običaji, in umetnostjo. S tem se ohranja in promovira romska kulturna dediščina.
- 2. Spodbujanje medkulturnega razumevanja: Delavnice omogočajo ne-romskim posameznikom in ostalim zainteresiranim deležnikom, da bolje razumejo romsko kulturo, življenjski slog, vrednote in izzive. To spodbuja medkulturno strpnost, spoštovanje in razumevanje ter prispeva k preseganju stereotipov in predsodkov.
- 3. Krepitev identitete in pripadnosti: Za romsko skupnost je učenje lastnega jezika, kulture in zgodovine ključno za krepitev identitete in občutka pripadnosti, saj si s tem povečamo samozavest in ponos Romov na svojo kulturno dediščino.
- 4. Izboljšanje jezikovnih veščin: Učenje romskega jezika lahko koristi tako Romom kot tudi ne-romskim udeležencem pri razvoju jezikovnih veščin. To lahko olajša medkulturno komunikacijo in povezovanje med različnimi skupnostmi.
- 5. Sprejemanje in integracija: Delavnice lahko prispevajo k boljšemu sprejemanju in integraciji Romov v širšo družbo tako, da spodbujajo medkulturno sodelovanje, zmanjšujejo družbeno izključenost ter omogočajo izmenjavo znanja in izkušenj med različnimi skupnostmi.
- 6. Krepitev družbenega dialoga: Delavnice lahko služijo kot prostor za odprto in konstruktivno komunikacijo med Romi in ne-romskimi posamezniki. Delavnice romskega jezika, kulture in zgodovine prispevajo k izboljšanju medkulturnih odnosov, krepitvi družbene kohezije ter spodbujanju enakosti in vključenosti različnih etničnih in kulturnih skupnosti.
Cilji projekta so gradnja mostov med romsko in ne-romsko skupnostjo, izmenjava znanja, izkušenj in idej ter vzpostavljanje trajnih povezav za nadaljnje sodelovanje, predvsem pa ohranjanje romske identitete, kulture in jezika, ob čemer stremimo tudi k informiranju pripadnikov romske skupnosti, drugih etničnih skupin in večinskega prebivalstva o stanju, dogajanju in razvoju romske skupnosti, ob čemer se želimo posvečati tudi številnim povezovalnim elementom med vsemi skupnostmi živečimi v Sloveniji, ki so večkrat nepovezane zaradi diskriminacije in pomanjkanja naporov za medkulturno razumevanje in prepoznavanje romske skupnosti kot ene od gradnikov širšega in raznolikega spleta kulturnih identitet Slovenije kot več-etnične države. Raziskovanje zgodovine in prispevka romske skupnosti k družbi ter poudarjanje njenega pomembnega vpliva na kulturno in družbeno dediščino saj s tem spodbujamo sposobnosti za učinkovito delovanje v multikulturnem okolju ter razvijamo spoštovanja do različnih kulturnih. Jezik igra v družbi pomembno vlogo kot simbol identitete in ima vrednost kulturne vrednote, zato želimo v sklopu projekta vzpostaviti tudi pogoje za medkulturni dialog, predvsem ob delu z romsko in ne-romsko populacijo mladih, ki bodo vključeni na delavnicah. Delavnice so zasnovane tako, da udeležencem omogočajo interaktivno učenje, izmenjavo znanja in izkušenj ter spodbujajo poglobljeno razumevanje in spoštovanje romskega jezika ter njegove jezikovne raznolikosti.
Projekt je sestavljen iz 3 delov in sicer 6 začetnih delavnic romskega jezika, na katerih se udeleženci spoznajo z romskim jezikom in so namenjene tistim, ki se želijo naučiti osnovnih jezikovnih veščin. Drugi del je sestavljen iz 6 nadaljevalnih delavnic romskega jezika in je namenjen udeležencem, ki že imajo osnovno znanje romskeg jezika in želijo izboljšati svoje jezikovne veščine. Tretji del pa je namenjen predavanjem na temo romske identitete, zgodovine in kulture, ki so pomemben način za raziskovanje in razumevanje romskega ljudstva, njihovega izvora, življenja skozi zgodovino ter njihove kulture, tradicij in običajev.
- Ciljna skupina: 18 - 29
- Trajanje projekta: 28. 4. – 13. 11. 2025
- Trajanje aktivnosti: Popoldan, Enkratno, Med tednom
- Lokacija izvajanja projekta: Trg prekomorskih brigad 1, 1000 Ljubljana
- Četrtna skupnost: Šiška
- Strošek: Brezplačno
-
Romska oddaja Romano Anglunipe – Romska prihodnost
"Romano Anglunipe" je serija radijskih oddaj, ki so namenjene romski skupnosti ter njenemu širšemu okolju. Spletne radijske oddaje sledijo raznolikemu naboru tem, ki so relevantne za romsko skupnost in nudijo platformo za izražanje njenih članov. Oddaje so se tekom let neprestano razvijale, vsebinsko izpopolnjevale, predvsem pa postajale vedno bolj družbeno-kritične in politično angažirane, s krepitvijo novinarskega dela na terenu, števila izjav različnih gostov ter spremljanja in povpraševanja aktualnih dogodkov glede romske situacije v Sloveniji in širše. Skupni cilj spletnega radijskega programa je prispevati k boljšemu razumevanju, sprejemanju in vključevanju romske skupnosti v družbo ter k gradnji bolj strpne, enakopravne in raznolike družbe.
Tematska področja, ki jih v oddajah obravnavamo: Kulturna dediščina, Izobraževanje in poklicna pot, Zdravstvo, Medkulturni dialog in Aktualne teme. Oddaje se predvajajo v živo iz studia društva RIC Anglunipe, vsak četrtek s pričetkom ob 18.00.
- Ciljna skupina: 19 - 29
- Trajanje projekta: 2025
- Trajanje aktivnosti: Popoldan, Celoletno, Med tednom
- Lokacija izvajanja projekta: Trg prekomorskih brigad 1, 1000 Ljubljana
- Četrtna skupnost: ŠiškaSplet
- Strošek: Brezplačno