Društvo študentov medicine Slovenije

DŠMS študente medicine povezuje v številnih projektih, namenjenih širši javnosti in drugim študentom. Društvo pokriva področja dela od spolne vzgoje, srčno-žilnega zdravja, zagovorništva cepljenja, prve pomoči, kliničnih delavnic za študente medicine do zborovske in dramaturgične dejavnosti. Najbolj ponosni so na njihove javno-zdravstvene projekte, ki so po obsegu primerljivi z nacionalnimi preventivnimi programi.

Poleg tega je društvo član dveh mednarodnih organizacij študentov medicine: IFMSA (International Federation of Medical Students' Associations ) in EMSA (European Medical Students' Association). To mu omogoča, da vsako poletje članom omogoči strokovno izpopolnjevanje, širjenje obzorij in mobilnost s številnimi izmenjavami in srečanji po vsem svetu.

  • Projekt Misli na srce

    Projekt Misli na srce spodbuja zdrav življenjski slog in ozavešča širšo javnost o problematiki srčno-žilnih obolenj in dejavnikih tveganja za le-te ter tako prispeva k zmanjšanju pojavnosti bolezni srca in ožilja v Sloveniji.

    Tradicionalna aktivnost projekta je Krog zdravja, enodnevni dogodek, ki v sredini aprila poteka na Prešernovem trgu v Ljubljani. Takrat za mimoidoče izvajajo brezplačne meritve krvnega sladkorja, pritiska in holesterola, merijo gleženjski indeks, celostno sestavo telesa, saturacijo krvi s kisikom, vsebnost ogljikovega dioksida v izdihanem zraku in določajo krvne skupine.

    Enkrat letno organizirajo tudi kongres, na katerem strokovnjaki kardiologije, kardiovaskularne kirurgije, endokrinologije, nutricionistike, športa in drugih področij predstavijo različne teme in poglede na srčno-žilni sistem. Izvajajo tudi delavnice za dijake srednjih šol in gimnazij, izobraževanja za odrasle in starejše v četrtnih skupnostih Mestne občine Ljubljana.

  • Projekt Virus

    Leta 1992 je Svetovna zdravstvena organizacija na 17. maj odstranila homoseksualnost s seznama psihiatričnih bolezni. Zakaj torej projekt Virus, ki se ukvarja s problematiko varne in zdrave spolnosti govori o LGBTQ? Zaradi prepričanja, da je LGBTQ populacija bolj promiskuitivna in je v njej več spolno prenosljivih okužb. V projektu Virus smo proti stigmatizaciji in za spodbujanje varne in zdrave spolnosti - pri vseh ljudeh, zato sodelujemo pri svetovnem dnevu boja proti homofobiji.

    • Ciljna skupina: 13 - 26
    • Spletna stran projekta: http://www.virus.dsms.net
    • Trajanje aktivnosti: Dopoldan, Popoldan, Celoletno
    • Lokacija izvajanja projekta: Ljubljana z okolico, Celje, Koper
    • Četrtna skupnost: BežigradMoste-PoljeVseŠiška
  • Projekt V odsevu

    Projekt V odsevu se ukvarja s širjenjem zavedanja o pomembnosti duševnega zdravja ter z osveščanjem o duševnih motnjah in njihovo destigmatizacijo.

    Primarna aktivnost projekta so delavnice na temo duševnega zdravja, ki jih izvajajo na srednjih šolah po Sloveniji. Potekajo po principu koncepta SVVS (spreminjanje in vzdrževanje vedenj in stališč), za njihovo evalvacijo je bila v letu 2015/2016 izvedena raziskovalna naloga za Prešernovo nagrado, ki je pokazala, da pride po delavnici do statistično pomembne spremembe v smer manj stigmatizirajočega odnosa do ljudi z duševnimi motnjami. Ob svetovnih dneh, povezanih z duševnim zdravjem, prirejajo razne dogodke in aktivnosti.

    Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja organizirajo kongres Duševne motnje skozi primere, ob svetovnem dnevu osveščanja o samopoškodovanju literarni natečaj, ob mednarodnem tednu osveščanja o motnjah hranjenja Živo knjižnico na temo duševnih motenj, ob svetovnem dnevu boja proti depresiji pa likovni natečaj.

  • Projekt Za življenje

    Projekt Za življenje! Ljubljana ozavešča laike o pomenu nudenja takojšnje prve pomoči, pravilnega ukrepanja ob srčnem zastoju, možganski kapi in drugih nezgodah ter tako zmanjšuje strah in pomisleke pred neznanjem.

    Delovanje projekta temelji na izvajanju delavnic prve pomoči, ki so namenjene zaposlenim v podjetjih, stanovalcem četrtnih skupnostih Mestne občine Ljubljana, osnovnim in srednjim šolam ter študentom. Prav tako delavnice organizirajo za posameznike in napovedane skupine. Izvajajo pa tudi pediatrične delavnice prve pomoči.

    Delavnice so sestavljene iz teoretičnega in praktičnega dela ter prilagojene ciljni skupini. Tečajniki najprej poslušajo predavanje, kjer ponovijo osnove pristopa k poškodovancu, algoritme temeljnih postopkov oživljanja. V praktičnem delu jih naučijo uporabe avtomatskega eksternega defibrilatorja in ravnanja z nezavestno osebo. Predstavijo jim še, kako ukrepati ob dušečem se otroku ali odraslem, kako ravnati ob epileptičnem napadu, večjih krvavitvah, anafilaktičnem šoku ipd. Po predavanju vsi tečajniki pod nadzorom naših inštruktorjev na lutkah preizkusijo novo pridobljene spretnosti in znanja.