Društvo za preventivno delo
Društvo za preventivno delo je nevladno, neprofitno in strokovno združenje fizičnih oseb, ki so se združile z namenom medsebojnega informiranja, izmenjave izkušenj, izpopolnjevanja znanj ter delovanja na področju zaščite in krepitve duševnega zdravja oz. psihološke in socialne prevencije v okviru socialnega varstva, zdravstvenega varstva ter vzgoje in izobraževanja.
Društvo opravlja javno koristno dejavnost na področju psihološke in socialne prevencije. Ima status društva, ki deluje v javnem interesu na področju vzgoje in izobraževanja ter socialnega in zdravstvenega varstva. Ustanovljeni so in neprekinjeno delujejo že od leta 1995.
-
»Hengaj z nami – kako biti skupaj in biti svoj«
Projekt je namenjen učencem 8. in 9. razredov OŠ iz Ljubljane, starih od 13 do 15 let. Osnovni namen projekta je konstruktivno preživljanje prostega časa v času poletnih počitnic ter pridobivanje znanja in izkušenj ter ustreznih socialnih in življenjskih veščin, ki bodo mladostnikom v obdobju zgodnje adolescence na pomoč, da se uspešno soočajo z razvojnimi izzivi ter izognejo pastem in tveganjem, ki se v tem razvojnem obdobju odpirajo pred njimi. Projekt ima vzgojno preventivni in rekreativni namen.
- Ciljna skupina: 13 - 15
- Trajanje projekta: 7. - 11. 7. 2025; 21. - 25. 7. 2025 in 4. - 8. 8. 2025
- Spletna stran projekta: https://www.drustvo-dpd.si/mladinske-delavnice/
- Trajanje aktivnosti: Enkratno, Vikend
- Lokacija izvajanja projekta: Ljubljana
- Četrtna skupnost: Moste-Polje
- Strošek: Brezplačno
-
Mladinske delavnice
Skupnostno preventivno socialnovarstveni program z namenom spodbujanja pozitivnega psihosocialnega razvoja ter opolnomočenje najstnikov s težavami pri odraščanju in njihovih sovrstnikov za uspešno reševanje razvojnih nalog, socialnih stisk in težav ter preprečevanje socialne izključenosti in razvoja odvisnosti od PAS (psihoaktivnih substanc), med vrstniškega nasilja, neodgovornega spolnega vedenja.
Vsebinski del programa je vezan na razvojno psihosocialno problematiko, s katero se adolescenti srečujejo v okviru tega razvojnega obdobja (zgodnja adolescenca; razvojne naloge na različnih življenjskih področjih). Poleg tega so vsebine vezane tudi na tveganja, katerim so najstniki v tem razvojnem obdobju izpostavljeni. Tako so teme, ki jih obdelujejo s skupinami uporabnikov (do 15 uporabnikov), delno opredeljene deduktivno iz naslednjih področij življenja, v okviru katerih se pojavljajo razvojne naloge, s katerimi se soočajo adolescenti: koncept o sebi (samopodoba); odnosi v družini in s starši; odnosi v vrstniški skupini; šola, učenje in perspektiva prihodnosti; spolna identiteta (spolna orientacija; spolna vloga). Teme so tudi delno opredeljene iz palete karakterističnih tveganj, katerim so najstniki izpostavljeni v tem razvojnem obdobju: konzumiranje PAS tako legalnih kot ilegalnih, med vrstniško nasilje, neodgovorno spolno vedenje.
Projekt neposredno v prostorih OŠ izvajajo za to usposobljeni prostovoljci ob pomoči strokovnih mentorjev, ki delajo na njihovem društvu. Prostovoljci so večinoma študentje sicer mladi do 33 let starosti. V času šolskega leta se prostovoljcev srečuje z skupino uporabnikov ( 8 ali 9 razred OŠ ) s katero izvaja v naprej pripravljene delavnice. Vsaka posamezna delavnica je vnaprej pripravljen scenarij dela z majhno skupino uporabnikov. Ta vsebuje različne zvrsti socialnih iger vodenih fantazij nedokončanih zgodb ipd., ki imajo vnaprej določen vrstni red izvajanja, so prežete z pol dirigiranimi diskusijami, ki so vodene na specifičen način in sicer tki. sokratska metoda vodenja diskusije. Program se izvaja za vse učence 8ih razredov šole na kateri program izvajajo, običajno v okviru razrednih ur. Delavnica traja 45 min in prostovoljec samostojno, brez navzočnosti učiteljev izvede v času šolskega leta cca. 13 tematskih/izkustvenih delavnic z eno skupino uporabnikov. Pri izvedbi programa le ta izvaja v najmanj 2 skupinah uporabnikov skozi celo šolsko leto. Usposabljanje je za prostovoljce brezplačno, društvo pa zagotavlja vso potrebno gradivo in material potrebne za izvajanje programa na terenu, ob enem pa prostovoljci dobijo povračilo stroškov prostovoljskega dela na podlagi dogovora o prostovoljskem delu, zakon o prostovoljskem delu in obsega prostovoljskega dela (cca 50 -70 eur na mesec, če izvedejo vse predvidene obveznosti). Razen kontinuiranega programa (tedensko skozi celo šolsko leto) program izvajajo tudi občasno na nekaterih šolah (4-6 delavnic tekom šolskega leta). Zaradi finančnih in kadrovskih omejitev niso zmožni ponuditi večjemu številu OŠ njihov program v obliki kontinuirane izvedbe, čeprav zato obstaja ogromen interes. Vendar je za šole in učence staršev njihov program BREZPLAČEN, zato ga lahko izvajajo v omejenem številu OŠ. Menijo, da je program posebej zanimiv za študente psihologije, pedagogike, socialno delo, socialne pedagogike, bodoče učitelje in vzgojitelje, kot tudi za študente psihoterapije, teološke fakultete, ki skozi v okviru njihovega programa lahko pridobijo tako znanja, kot spretnosti s področja preventive, ki žal ni v zadostni meri prisotno pri njihovi akademski izobrazbi, jim bo pa prav prišlo pri njihovem profesionalnem delu v okviru izobraževalnega sistema in socialnega varstva, kot tudi samostojnega dela s skupino uporabnikov.
- Ciljna skupina: 13 - 15
- Trajanje projekta: Celo šolsko leto
- Spletna stran projekta: https://www.drustvo-dpd.si/mladinske-delavnice/
- Trajanje aktivnosti: Celoletno, Med tednom
- Lokacija izvajanja projekta: Ljubljana z okolico
- Četrtna skupnost: Vse
- Strošek: Brezplačno