Kulturno-umetniško društvo Ljud

Skupino Ljud podpirajo mednarodne mreže in nacionalne institucije, že štirinajsto leto izvaja redni izobraževalni program Ljudov laboratorij in kulturna svetovalnica, redno jo vabijo na konference v tujini, o Ljudu poročajo domači in tuji mediji (v letih 2018-2022 beležimo več kot 80 medijskih odzivov).

Na področju gledališko-izobraževalnih projektov za mlade je Ljud prisoten že štirinajsto leto s programom "Ljudov laboratorij in kulturna svetovalnica" (namenjenim mladim med 15 in 29 letom), kar kaže na kakovost in smiselnost izobraževalnega programa. V zadnjih osmih letih je v sodelovanju z različnimi osnovnimi šolami in javnimi zavodi izvajal tudi program za osnovnošolske otroke "Ulica=Galerija". Zaradi zelo dobrega odziva otrok, so sorodno izobraževanje (ob podpori MOL) v letu 2018 ponudili tudi mladim srednješolcem (15 do 18 let) v okviru projekta Ljudova vadnica. V lanskem letu je skupina Ljud izvajal programa gledališkega usposabljanja za mlade v Zasavju v okviru programa Evropske solidarnoste enote. Projekt PLACMA(R)Š je z mladinskimi delavci in mladimi "gostoval" tudi v Ljubljani ter se je zaključil septembra 2022.

Vodja programa in mentor gledaliških delavnic Grega Močivnik je bil v letu 2020 izbran (med več kot 150 prijavami) za udeležbo na mednarodnem 12 mesečnem neformalnem programu YinCS (Youth in Contemporary Society), ki se ga je udeležilo 25 mladinskih delavcev, trenerjev in mentorjev iz Hrvaške, Severne Makedonije, Litve in Slovenije in je potekalo v partnerstvu Fakultete za društvena "istraživanja" Univerze v Rijeki, IDIZ (Inštitut za društvena istraživanja, Zagreb) in Univerze v Ljubljani.

Mentorica Ljudovega laboratorija in članica Ljuda Nina Vombergar je kot raziskovalka in soavtorica sodelovala pri raziskavi Mladina 2020. Oba sta v zadnjih dveh letih v okviru programa Ljudov laboratorij in kulturna svetovalnica izvajala delavnice fizičnega interaktivnega gledališča za mladinske delavce, mlade prostovoljce in ostale mlade v Ljubljani; izvajala sta zgoraj omenjeni gledališki solidarnostni projekt (s petimi mladimi in z mladinskima delavkama) PLACMA(R)Š v Zasavju, organizirala in mentorirala Erasmu+ šestdnevno mednarodno usposabljanje za mladinske delavce in delavke iz osmih držav, ki je potekalo od 16.10. do 22.10. 2022 v Ajdovščini.

V tujini Ljudova mentorja izvajata gledališke delavnice za mlade gledališčnike in gledališke kolege v Nemčiji (med 8. in 15, februarjem 2022 v Frankfurtu) in v Romuniji (med 1. do 6.septembrom 2022 v vasi Mera). Doma izvajata gledališke delavnice na temo aktivnega državljanstva ter sta mentorja v okviru programa ŠUGLA (v organizaciji Gledlaišča Ane Monro).

Ljud ob tem z novimi in starimi predstavami (Invazije, Mestne metamorfoze, Pocestnica, Gusarsko gledališče kapitana Dade, Kako je nastal svet) nadaljuje številna uspešna gostovanja po referenčnih prizoriščih v Sloveniji in tujini. Pozitivni odzivi publike so dovoljprepričljivi, da domači in tuji festivali/prizorišča projekte Ljud-a vedno znova vabijo k sodelovanju.

  • Ljudov laboratorij in kulturna svetovalnica

    V letu 2023 bodo povečali število brezplačnih in neformalno posredovanih vsebin iz področja interaktivnega fizičnega gledališča iz 76 ur (v letu 2022) na 90 ur vsebin v okviru Ljudovega laboratorija in 100 ur svetovanja (90 ur v letu 2022) v okviru kulturne svetovalnice. Skupaj 190 ur posredovanih vsebin.

    Še več možnosti bodo ponudili mladim z manj priložnosti in pripadnikom manjšin; gostovanje Ljudovega laboratorija na periferijah MOL(Fužine, Rakova jelša, Zalog, Črnuče). V okviru omenjenih aktivnostih se bodo smiselno povezovali z Uličnimi Zmaji in Zavodom Bob.

    Program se bo nadaljeval z mentorji iz 2022 (Nina Vombergar, Grega Močivnik, Thierno Diallo, Vida Cerkvenik Bren), v program Ljudov laboratorij bodo vključili tudi zunanje mentorje (Mathhias Gimigliano iz Berlina in Alberto Jose Lucena iz Seville).

    V letu 2023 nadaljujejo in nadgrajujejo aktivnosti v okviru kulturne svetovalnice (100 ur svetovanja na leto v živo v pisarni, na terenu in preko spleta), kjer mladim svetujejo glede možnosti udeležbe na neformalnih kulturnih (gledaliških) usposabljanjih v Sloveniji in v tujini, možnostih izmenjav v okvirih evropskih razpisov; svetujejo mladim kako pridobiti denarna sredstva v okviru različnih domačih in tujih razpisov. Njihova pisarna na Trgu prekomorskih brigad se je uveljavila kot info točka, kjer svetujejo mladim redno (vsak torek in četrtek) preko celega leta.