Kulturno-umetniško društvo Ljud

Skupina Ljud se je v zadnjih petnajstih letih uveljavila kot ena vidnejših skupin uprizoritvene umetnosti v javnem prostoru v Sloveniji in v evropskem merilu.

Na področju mladinskega dela in vsebinsko sodelujejo z različnimi osnovnimi šolami in javnimi zavodi (Mladi zmaji, MG + MSUM); med drugim so izvajali program za osnovnošolske otroke. “Ulica=Galerija”. Zaradi zelo dobrega odziva otrok, so sorodno izobraževanje (ob podpori MOL) v letu 2018 ponudili tudi mladim srednješolcem (15 do 18 let) v okviru projekta Ljudova vadnica.

Med leti 2016 - 2022 je bila skupina Ljud partner pri mednarodnem projektu RIOTE, RIOTE 2 in RIOTE 3 (Rural Inclusive Outdor Theater Education), ki je bil financiran s strani EU in kjer so z mednarodnimi partnerji sodelovali pri izmenjavi gledaliških metod dela.

Ljud je uspešen izvajalec programa gledališkega usposabljanja za mlade v Zasavju v okviru programa Evropske solidarnostne enote. Projekt PLACMA(R)Š (2021 - 2022) je bil s strani NA Movit izbran za primer dobre prakse, trenutno izvajajo gledališki solidarnostni projekt RDEČA RAKETA (2023 -2024).

V letu 2022 so prijavili, organizirali in uspešno izvedli mednarodno gledališko usposabljanje za 20 mladinskih in gledaliških delavcev iz sedmih držav (16. 10. - 22. 10. Ajdovščina). Projekt je bil izbran s strani NA Movit kot primer dobre prakse.

V letu 2023 so prijavili mednarodno usposabljanje za mladinske delavce ACT, rezultate še čakajo. Mentorica Ljudovega laboratorija in članica Ljuda Nina Vombergar je kot raziskovalka in soavtorica sodelovala pri raziskavi Mladina 2020.

Izvajajo program Ljudov laboratorij in kulturna svetovalnica, v okviru katerega že štirinajsto leto izvajajo delavnice fizičnega interaktivnega gledališča ter izvajajo kulturno svetovanje za mladinske delavce, mlade prostovoljce in ostale mlade na področju MOL.

Ljud izvaja gledališke delavnice in širi dobre prakse dela tudi v tujino: Madžarska, Nemčija (8. 2. - 15. 2. 2020, festival Winterwerft, Frankfurt); Romunija (1. 9. - 6. 9. 2020, Mera); Italija (20. 9. - 23. 9. 2021, Ferrara); Španija (27. 8. - 29. 8. 2023, Cervera).

V letu 2023 so z domačimi in tujimi mentorji izvedli sklope delavnic v okviru projekta Gledališče za aktivno državljanstvo. V sodelovanju s sorodnimi organizacijami: Združenje Cirkokrog, Društvo za razvoj mladinske kulture, Die Fabrikanten (Linz, Avstrija) organizirajo in izvajajo neformalna gledališka izobraževanja za mlade samozaposlene v kulturi ter gledališke entuziaste.

  • Ljudov laboratorij in kulturna svetovalnica

    V letu 2024 predvidevajo 100 ur posredovanja vsebin v okviru Ljudovega laboratorija in 120 ur svetovanja v okviru Kulturne svetovalnice. Skupaj 220 ur neformalno posredovanih vsebin.

    LJUDOV LABORATORIJ

    Mentorji modulov v okviru Ljudovega laboratorija: - Violeta Natsi/"Fizična improvizacija" - Alberto Jose Lucena Rodriguez/"Telo in gib v javnem prostoru" - Thierno Diallo/"Glasovno in glasbeno izražanje v javnem prostoru" - Vida Cerkvenik Bren/"Režija v javnem prostoru"" - Nina Vombergar in Grega Močivnik/"Interaktivno - fizično gledališče".

    Delavnice se bodo izvajale od januarja do konca novembra, redno, vsak mesec, v tedenskih oz. intenzivnih vikend modulih. Ob zaključku delavnic bodo (z udeleženci) zasnovali in izvedli 12 umetniško - družbenih akcij v javnem prostoru.

    KULTURNA SVETOVALNICA

    Pogostejše in še rednejše aktivnosti v okviru kulturne svetovalnice, od januarja do decembra, 2x in 3x na teden po 1 uro svetovanja in obveščanja za mlade na sedežu društva, na terenu in preko spleta.

    Ob 15-letnici delovanja Ljudovega laboratorija bodo uredili in v digitalni obliki izdali skripto vaj ter zmontirali in izdali digitalni "online" učbenik – orodji bosta brezplačno na voljo na njihovi internetni strani vsem mladim, pedagogom in mladinskim delavcem (spletni učbenik bofunkcioniral kot uvod v njihovo metodo dela, vključeval bo zabavne vaje in nagovore mentorjev Ljudovega laboratorija – čeprav gre za spletno orodje bo slušatelje usmerjal v raziskovanje fizične realnosti, ki jih obdaja, v družabne vaje in negoval stanje prisotnosti in čuječnosti). Obe orodji bodo promovirali na spletu, preko ustaljenih kanalov (mailing list, spletnih strani sorodnih organizacij, radia, tiskanih medijev – specializirane oddaje; ob izidu bodo organizirali tudi tiskovno konferenco na čast 15-letnici njihovega delovanja) in v živo.

    • Ciljna skupina: 15 - 29
    • Trajanje projekta: Januar - december 2024
    • Spletna stran projekta: www.ljud.si, https://www.facebook.com/groups/268626109886096
    • Trajanje aktivnosti: Dopoldan, Popoldan, Med tednom, Vikend
    • Lokacija izvajanja projekta: Trg prekomorskih brigad 1, ČS Center, ČS Posavnje, ČS Vič
    • Četrtna skupnost: BežigradVič - RudnikCenter
    • Strošek: Brezplačno
  • TOK-TOK (GLEDALIŠČE ODVRAT DO VRAT)

    S projektom TOK - TOK (GLEDALIŠČE OD VRAT DO VRAT) naslavljajo manko dostopa do kvalitetnih brezplačnih neformalnih izobraževanj iz različnih oblik gledališča za mlade in predvsem za mlade z manj priložnostmi: študente, dijake ter ostale mlade, ki živijo oz. se zadržujejo na področju ter živijo v t.i. "sivih conah" mesta. S tem želijo dvigniti nivo skrbi za mlade z manj priložnostmi na področju MOL.

    Z razpršenostjo aktivnosti v več četrtnih skupnostih, s kvaliteto (referenčnost mentorjev) in kontinuiteto aktivnosti (od začetka februarja do konca novembra) bodo dajali možnost mladim, ki nimajo dostopa do kulturnih dobrin, da pridejo v stik z njimi, se neformalno pogovarjajo z mentorji in se postopoma vključijo v gledališke igre; v "ad hoc" improvizirane prizore (delavnica "Impro komedija"); v igrivo zavzemanje javnega prostora (delavnica "Mestne metamorfoze" in delavnica "Samost v javnem prostoru"), odkrivajo možnosti uporabe glasu, se fizično urijo (delavnica "Uporaba glasu in telesa").

    Z izvajanjem raznolikih gledaliških delavnic z referenčnimi domačimi mentorji in mentorico iz Francije, "trkanjem" in vstopanjem v raznolika okolja dvigujejo kvaliteto brezplačnih neformalnih gledaliških vsebin, ki so na voljo mladim in mladim z manj priložnosti na področju MOL. Ob pomoči mentorjev bodo mladi artikulirali in udejanili lastne zamisli - korak od sledenja in učenja v lastno ustvarjalnost bo pripomogel k dvigu njihove samozavesti, mlade bodo usmerjali pri apliciranju naučenih znanj v življenje, jih učili prevzemanja odgovornosti ter jih motivirali, da postanejo aktivni člani širše skupnosti. Mladi bodo spodbujani k aktivnemu, zdravemu načinu preživljanja prostega časa, kar bo pripomoglo k njihovemu boljšemu duševnemu razpoloženju in zdravju.

    Z združevanjem aktivnosti bo program na voljo mlajši in širši populaciji mladih z manj priložnostmi na področju MOL.

    • Ciljna skupina: 15 - 29
    • Trajanje projekta: April - december 2024
    • Spletna stran projekta: www.ljud.si
    • Trajanje aktivnosti: Dopoldan, Popoldan, Med tednom, Vikend
    • Lokacija izvajanja projekta: Četrtni center Mladi Zmaji in okolica, Naselje španski borci, Kašelj, skupnostni center Borc, Soseska BS 7
    • Četrtna skupnost: BežigradMoste-PoljeŠiška
    • Strošek: Brezplačno