Kulturno - umetniško društvo Ljud

Skupina Ljud od leta leta 2009 neprekinjeno izvaja program Ljudov laboratorij in kulturna svetovalnica, v okviru katerega že petnajst let izvajajo brezplačne redne in občasne intenzivne delavnice interaktivnega fizičnega gledališča z domačimi in tujimi mentorji ter izvajajo kulturno svetovanje za mladinske delavce, mlade prostovoljce in ostale mlade na področju MOL.

Ljud je uspešen izvajalec programa gledališkega usposabljanja za mlade v okviru programa Evropske solidarnostne enote. ProjektPLACMA(R)Š (2021 - 2022) je bil s strani NA Movit izbran za primer dobre prakse, v letih 2023 in 2024 so izvajali gledališki solidarnostni projekt RDEČA RAKETA, kjer so z mladimi iz Zasavja izvajali gledališke delavnice ter recitale v domovih za starejše občane v Zasavju, Ljubljani in v Gornjem Gradu.

V sodelovanju z organizacijami, ki se ukvarjajo s kulturno vzgojo in mladinskim delom - Združenje Cirkokrog, Društvo za razvoj mladinske kulture, Javni zavod Mladi zmaji, Die Fabrikanten (Linz, Avstrija), KUD ZIZ, Društvo za razvoj mladinske kulture organizirajo in izvajajo neformalna gledališka izobraževanja za mlade, samozaposlene v kulturi, mladinske delavce ter gledališke entuziaste. Ljud izvaja gledališke delavnice in širi dobre prakse dela tudi v tujino: Madžarska (maj 2020); Nemčija (februar 2022; november 2024);Romunija (september 2020); Italija (september 2021) Španija (avgust 2023, Cervera).

  • Ljudov laboratorij in kulturna svetovalnica

    Vseh 120 neformalno posredovanih gledaliških vsebin v okviru petih modulov (s šestimi mentorji) bo brezplačnih. Mlade udeleženke in udeleženci bodo skozi celoten proces izvajanja gledaliških delavnic in umetniško - družbenih akcij v javnem prostoru spodbujani, da delijo in širijo svoje ideje ter da aktivno sodelujejo v vseh fazah izvajanja projekta. Mladi bodo na tak način osvajali veščine kulturnega in umetniškega ustvarjanja v vseh fazah, od zasnove do izvedbe dogodka.

    V okviru kulturne svetovalnice bodo imeli možnost individualnega svetovanja ter pridobivanja informacij in nasvetov o možnosti brezplačnega neformalnega kulturnega izobraževanja tako v Sloveniji kot tudi v tujini. Vse aktivnosti v okviru Ljudovega laboratorija in kulturne svetovalnice bodo tako odprte in brezplačne, dostopne in namenjene vsem mladim na področju MOL, ne glede na spol, družbeno ali ekonomsko ozadje, izobrazbo ali druge osebne okoliščine. Za udeležbo ne bo potrebno gledališko predznanje, aktivnosti bodo potekale v več četrtnih skupnosti na področju MOL in bodo tako dostopne tudi mladim, ki živijo ali se zadržujejo izven centra Ljubljane (Šiška, Bežigrad, Vodmat, četrtna skupnost Posavje, idr).

    • Ciljna skupina: 15 - 29
    • Trajanje projekta: Januar - december 2025
    • Spletna stran projekta: www.ljud.si, https://www.facebook.com/groups/268626109886096
    • Trajanje aktivnosti: Celoletno, Med tednom, Vikend
    • Lokacija izvajanja projekta: ČS Šiška (Trg prekomorskih brigad 1, park pred Kinom Šiška, ČMC Šiška Mladi zmaji), ČS Center (MSUM, ploščad pred MSUM, Ajdovščina, Poljane, Nove Poljane, Vodmat), ČS Posavje (BS 7, BS3, Mucherjev park)
    • Četrtna skupnost: ŠiškaCenter
    • Strošek: Brezplačno
  • TOK-TOK (GLEDALIŠČE OD VRAT DO VRAT)

    Projekt TOK - TOK (GLEDALIŠČE OD VRAT DO VRAT) bodo v letu 2025 izvajali štirje gledališki mentorji Nina Vombergar, Danijela Zajc, Jaka Andrej Vojevec in Grega Močivnik in bo obsegal prikaz ter prenos neformalnih znanj iz raznolikih področij gledališča:

    • "Improvizacijsko gledališče"/ 30 ur: mentorica Nina Vombergar, somentorja Jaka Andrej Vojevec in Grega Močivnik
    • "Uporaba glasu in telesa" / 30 ur: mentor Jaka Andrej Vojevec, somentorici Nina Vombergar in Danijela Zajc
    • "Mestne metamorfoze"/ 30 ur: mentorja Nina Vombergar in Grega Močivnik, somentorja Jaka Andrej Vojevec in Danijela Zajc

    Ob tem bo v projektu TOK - TOK (GLEDALIŠČE OD VRAT DO VRAT) gostovala domača vsestranska umetnica in oblikovalka Maja Pegan iz Maribora, ki bo izvedla 20 ur (šest terminov) delavnic "Umetnost v javnem prostoru" (v ČMC Golovec, pred OŠ Sostro ter v Rakovi Jelši).

    Skupaj bodo omenjeni mentorji v okviru projekta v letu 2025 na neformalen način izvedli 110 ur prenosa znanj iz raznolikih področij gledališča. Projekt se bo povečini dogajal (v sodelovanju z javnim zavodom Mladi zmaji) v t.i. "sivih conah” mesta Ljubljane (Štepanjsko naselje -ČMC Golovec, avtobus ‘Ljuba in Drago’ Mladih zmajev pred OŠ Sostro ter v Rakovi Jelši, MC Vič, četrtna skupnost Posavje ipd.), kjer bodo nagovarjali mlade z manj priložnostmi preko interaktivnih ad hoc vzpostavljenih improviziranih gledaliških situacij ter preko participativnih gledaliških akcij in iger.

    Neformalni prenos gledaliških metod bo temeljil na participativni praksi vključevanja mladih v procese delovanja – sodelovanje, soustvarjanje, sooblikovanje in soodločanje ter na principu "učenja z delovanjem" (learning by doing). Na neformalen način bodo od januarja do konca novembra predali 110 ur raznolikih gledaliških vsebin, ki se bodo s prostovoljnim vključevanjem mladih dogajale v in pred četrtnimi mladinskimi centri - ČMC Golovec in MC Vič, sledili bodo mobilnemu mladinskemu centru ‘Ljuba in Drago’ - Sostro in Rakova Jelša ter preko neformalnih gledaliških iger odpirali prostor za ustvarjalno druženje in pogovore v četrtnih skupnostih (Posavje, Šiška) izven centra mesta. Vzporedno ter po izvedenih gledaliških aktivnostih bo potekalo tudi obveščanje mladih o možnostih, ki jih imajo glede brezplačne udeležbena brezplačnih neformalnih gledaliških/kulturnih izobraževanjih doma in tujini.

    • Ciljna skupina: 15 - 29
    • Trajanje projekta: januar - december 2025
    • Spletna stran projekta: https://www.facebook.com/kudljud/
    • Trajanje aktivnosti: Celoletno, Med tednom, Vikend
    • Lokacija izvajanja projekta: ČS Golovec (ČMC Golovec); ČS Sostro (avtobus Ljuba in Drago; pred OŠ Sostro); ČS Vič (MC Vič, Jamova cesta)
    • Četrtna skupnost: Moste-PoljeVič - Rudnik
    • Strošek: Brezplačno