Kulturno umetniško društvo Transformator

KUD Transformator je bil ustanovljen 2012 iz potrebe po širjenju tehnik gledališča zatiranih.

Glavne aktivnosti društva so izvajanje gledaliških izobraževanj, družbeno angažirane predstave in predstave po metodi gledališča zatiranih, organiziranje mednarodnih projektov, strokovnih izobraževanj (Konferenca GZ, Ne-festival gledališča zatiranih, TAGZ), katerih namen je opolnomočenje posameznic_kov, družbena kritičnost in aktiviranje posameznic_kov k družbenim spremembam preko gledališča.

  • Gledališče za družbene spremembe

    Gledališče za družbene spremembe je osrednji program društva, katerega namen je uresničevati cilje, na katerih temelji delovanje društva – spreminjanje posameznic_kov in družbe ter razvijanje družebno odogovrnih posameznic_kov z uporabo raznolikih oblik družbeno angažiranega gledališča in umetnosti.

    Glavni 4 stebri delovanja društva, ki podpirajo program za mlade in z mladimi so: izobraževanje, produkcije, založništvo ter mednarodna sodelovanja in projekti (Ne-festival GZ, Konferenca GZ) ter sekcija Magdalene Krivopete.

    V programu za leto 2023 načrtujejo izvedbo naslednjih aktivnosti, ki jih mladi sooblikujejo, izvajajo ali se jih udeležujejo:

    • Transformatorjeva redna srečanja, ki potekajo z namenom rednega ustvarjanja vsebin, aktivnosti in dogodkov. Na srečanjih se aktivno vključuje mlade v vse faze aktivnosti – od priprav, načrtovanja, izvedbe, evalvacije.
    • Organizacija in izvedba strokovnih delavnic z mentorji iz Slovenije in tujine z namenom spoznavanja novih praks v skupnostnem gledališču in širše (delavnice za šole, fakultete, mladinske organizacije, festivale).
    • Gostovanje z raznolikimi gledališkimi produkcijami, kjer neposredno sodelujejo tudi mladi, na festivalih in drugih dogodkih v Ljubljani, po Sloveniji ter v tujini. Namen gostovanj je širjenje platforme skupin, organizacij, udeležencev in izvajalcev v družbeno angažiranem gledališču.
    • Povezovanje mladih s skupinami, organizacijami in posameznicami_ki, ki delujejo po metodi družbeno angažiranega gledališča doma in v tujini z organizacijo mednarodnega Ne-festivala. V letu 2023 bo Ne-festival potekal 11. leto.
    • Delovno motivacijski vikend članov in članic društva poteka v Gornjem Gradu. Namen vikenda je teambuilding, priprava aktualnih aktivnosti, kuhanje, druženje in izmenjava veščin.
    • Izvajanje mednarodnih projektov, ki vključujejo mlade (treningi, mladinske izmenjave, laboratoriji, konzorciji).
    • Izvajanje projektov z aktualnimi tematikami , kot so enakopravnost spolov in preprečevanje spolnega nasilja med mladimi, okoljevarstvo in podnevna (ne)pravičnost ter povezovanje teh v mednarodne platforme.
    • Razvoj založniškega stebra (priročniki in rezultati mednarodnih projektov - zborniki, priročniki ...) ter vključevanje v knjižne sejme ter podobne dogodke.
    • Ciljna skupina: 14 - 29
    • Trajanje projekta: 1. 1. 2023 - 31. 12. 2023
    • Spletna stran projekta: https://kudtransformator.com/
    • Trajanje aktivnosti: Kadarkoli, Celoletno
    • Lokacija izvajanja projekta: različne lokacije v Ljubljani
    • Četrtna skupnost: BežigradVseŠiškaCenterSplet
    • Strošek: Brezplačno
  • Laboratorij TAGZ

    Na izobraževanju se udeleženke_ci spoznajo z metodologijo Gledališča zatiranih in s posameznimi tehnikami: slikovnim gledališčem, časopisnim gledališčem ter mavrico želja, poudarek pa je na forumskemu gledališču in osnovah jokeringa. Usposabljanje vključuje zaključno produkcijo ter snovanje forumskih predstav za nadaljnjo uporabo metodologije Gledališča zatiranih.

    Oblikovali so 70-urno izobraževanje o uporabi gledališča zatiranih kot orodja za doseganje družbenih sprememb. Njegova osnova je univerzalni jezik gledališča pri delu v skupnostih za humanizacijo človeštva, proučevanje družbe, spodbujanje kritičnega mišljenja in aktivno udejstvovanje. V letošnjem letu bo poudarek zlasti na časopisnem gledališču in estetiki gledališča zatiranih.

    Izobraževanje bo potekalo v dveh sklopih:

    1. IZOBRAŽEVALNI DEL

    • teoretske osnove: pedagogika zatiranih, razumevanje mehanizmov moči in zatiranj v družbi, vloga jokerja, pomen vprašanj in aktivnega poslušanja, vzpostavljanje dialoga
    • poznavanje osnov gledališča zatiranih: izkustveno preizkušanje vaj in tehnik za gradnjo skupnosti, za javno nastopanje in desenzitivizacijo telesa, pristopi za prikazovanje družbenih in sistemskih problematik, razvijanje lastnega glasu v skupini in kot posameznik_ca, uporaba telesa kot orodja za izražanje v gledališkem prostoru in v vsakdanjem življenju, izhodišča za nadaljnje delo z metodo
    • poznavanje tehnik gledališče zatiranih: igre za igralce in neigralce, časopisno gledališče, estetika gledališča zatiranih, osnove jokeringa.

    2. PRODUKCIJSKI DEL IN ZAKLJUČNA PRODUKCIJA

    • priprava in izvedba lastnih predstav ali drugih oblik produkcije udeležencev ob mentorski podpori
    • producentsko izobraževanje (organizacija in izvedba kulturne produkcije, pridobivanje dovoljenj ter materialnih in finančnih sredstev)
    • analiza priprave in izvedbe predstave/produkcije (ustreznost lokacije in oblike izvedbe, vključevanje prisotnih/mimoidočih, odzivi).

    Po izobraževanju TAGZ 2023 bodo udeleženke_ci:

    • v skupini razvijali gledališke umetniške forme za izražanje družbenih problematik v javnosti ter jih javno delili z občinstvom;
    • uprizarjali družbene problematike in teme z gledališkim jezikom, primernim za uprizoritev.
  • Mavrica želja - barvamo življenja v časih malodušnosti

    Tudi ti potrebuješ zaupen čas in prostor, kjer bi lahko na nekonvencionalen način, brez top down terapije, naslavljal_a stiske, ki neposredno izhajajo iz tvojih osebnih stisk, posredno pa iz naših družbenih situacij? Bi želel_a raziskovati svoje notranje konflikte in ponotranjena zatiranja ter jih kolektivno naslavljati ter razreševati? Želiš doprinesti k destigmatizaciji in detabuizaciji duševnih stisk?

    Vabijo te na prvo mesečno Mavrico želja, skupinsko gledališko-terapevtsko tehniko, ki se od bolj poznanih tehnik psihodrame in sociodrame razlikuje po tem, da jih je Augusto Boal oblikoval na podlagi potreb ljudi, ki živimo na Zahodu, saj je v skupinah, s katerimi je delal v Evropi in ZDA, prepoznal osamljenost, strah pred praznino in nezmožnost komuniciranja, njegove tehnike pa naslavljajo ravno tovrstne težave.

    Ustvariti želijo skupino za 6-mesečna redna srečanja, odprto za vse med 18-30 let starosti, ne glede na spol, spolno usmerjenost, etnično ali materialno ozadje, politična in verska prepričanja ali katero koli drugo osebno okoliščino. Želijo si, da bi se oblikovala redna podporna skupina, dobrodošle_i pa ste ne glede na pogostost udeležbe. Njihova srečanja so za vse brezplačna.