
Zlezava nedotika cvet in plod SimonaStrgulcKrajsek

Zlezava nedotika cvet SimonaStrgulcKrajsek3

Zlezava nedotika cvet SimonaStrgulcKrajsek2

Zlezava nedotika cvet SimonaStrgulcKrajsek

Zlezava nedotika SimonaStrgulcKrajsek

Zlezava nedotika SimonaStrgulcKrajsek2

Zlezava nedotika kalice FotoSimonaStrgulcKrajsek

Zlezava nedotika SimonaStrgulcKrajsek3

Zlezava nedotika SimonaStrgulcKrajsek1

Zlezava nedotika sestoj SimonaStrgulcKrajsek

Zlezava nedotika zleze na listih FotoSimonaStrgulcKrajsek

Zlezava nedotika SimonaStrgulcKrajsek 3
Impatiens glandulifera
Plodovi želzave nedotike eksplodirajo – in tako raztrosijo semena po okolici.
Domovina: Himalaja.
Opis: Žlezava nedotika je do 2 m visoka enoletnica z močnim, golim, do 4 cm širokim, prosojnim in kolenčasto odebeljenim steblom, ki je votlo in sočno. Jajčastosuličasti ostro nazobčani listi so razvrščeni nasprotno, v zgornjem delu vretenasto, po tri v vretencu. Dolgi so 5–18 cm in 3–7 cm široki. Po pecljih so pokriti z žleznimi laski. Škrlatni ali rožnati cvetovi so združeni v latasta socvetja. Dolgi so 2–4 cm, dva stranska venčna lista sta zrasla v čeladasto tvorbo, trije pa so prosti. Cvetovi oddajajo močan vonj, ki poleg medičine v ostrogi privablja čebele. Plod je 3–5 cm dolga glavica, ki se ob zrelosti eksplozivno odpre in izvrže številna semena.
Rastišča: Žlezava nedotika raste predvsem na obrežjih rek, v obcestnih jarkih, na zasenčenih mestih ob robu travnikov, v močvirnih gozdovih in na poplavnih območjih.
Čas cvetenja: Julij–oktober.
Zrelost semen: Julij–november.
Razmnoževanje in razširjanje: Rastlina je enoletnica, ki se razmnožuje spolno s semeni. Ta se razširjajo s sunkovito izstrelitvijo iz plodov, naprej pa jih raznaša vodni tok, veter, morda tudi živali. Semena ostanejo kaljiva poldrugo leto.
Odstranjevanje
Cele rastline izpulimo še pred cvetenjem. V tem času ni nevarnosti, da bi nehote razsejali semena. Večje sestoje lahko pred cvetenjem tudi pokosimo, a je treba košnjo zaradi obraščanja rastlin večkrat ponoviti. Cvetočih in plodečih rastlin ne odstranjujmo, saj na ta način zaradi številnih semen pospešujemo njeno razširjanje.
Kam z odstranjenimi rastlinami
Žlezavo nedotiko lahko oddate v zbirnem centru Povšetova v ustrezen zabojnik:
- Zabojnik ZELENI ODREZ:
- podzemne dele žlezave nedotike,
- mlade rastline žlezave nedotike.
Na domač kompost lahko odložite:
- necvetoče izruvane rastline lahko kompostiramo v domačem kompostniku.
Opozorilo: Žlezava nedotika je vključena na seznam invazivnih tujerodnih vrst Uredbe (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst. To pomeni, da je ravnanje z njo strogo regulirano in mora biti v skladu s Protokolom ravnanja pri odstranjevanju žlezave nedotike v okviru projekta Applause.
Možnosti uporabe odstranjenih rastlin:
- barvila (cvetovi)
- zdravilstvo