Društvo katoliških pedagogov Slovenije

(1) Čustva nas učijo
Izvajalec: mag. Silvo Šinkovec

Čustva nas učijo je 12-urni preventivni program za mladostnike. Ključni cilj programa je mladostnike opremiti z znanjem o čustvih, ozavestiti pomen stika s svojimi čustvi in z informacijami, ki jih posamezno čustvo sporoča ter jih učiti, kako ravnati v primeru nevrotičnega ponavljanja istih situacij, ki so vzrok stalne frustracije in ustvarjalci tesnobe. V delavnicah, ki so prepletena s predavanji, v vseh treh sklopih obravnavamo osem osnovnih čustev: jeza, strah, žalost, sram, ponos, krivda, upanje in ljubezen.

 

(2) Moteči, nevidni in travmatizirani učenci
Izvajalka: Julija Pelc

Program je namenjen pedagoškim delavcem. Prepoznavanje učencev, ki so moteči, nevidni in travmatizirani in ponavadi izhajajo iz družinskih okolij, kjer prevladuje nasilje in različne oblike zasvojenosti, je odgovornost odrasle osebe (učitelja), s tem pa tudi iskanje ustreznih načinov, da bo ta oseba lahko vzpostavila nenasilne odnose z ostalimi učenci in učitelji ter se izognila različnim oblikam zasvojenosti.
V okviru programa bodo udeleženci spoznavali:
- Otrok v stiski
- Oblikovanje kakovostnega stika
- Prekinitve kontakta, prisebnost, prisotnost
- Med vzrokom in posledico nemirnih otrok
- Travmatizirani in senčni otroci
- Podpora strokovnim delavcem
- Viri notranje moči

 

(3) Razvijanje veščin in strategij za delo s travmatiziranimi učenci
Izvajalka: Julija Pelc

S programom, ki je namenjen pedagoškim delavcem, želimo preprečiti retravmatizacijo, ki pri strokovnem delavcu da občutek nemoči in izgubo volje za soočanje z zahtevnejšimi problemi v šolski situaciji. Preprečiti želimo izgorelosti in prelaganje odgovornosti na druge. Pedagoške delavce želimo opolnomočiti za bolj učinkovito delo v odnosu s starši in učenci ter med seboj. Spodbuditi želimo reflektivno razmišljanje ter sistematični in sistemski pristop. S takim preventivnim načinom dela pedagoških delavcev želimo zmanjšati možnosti za različne oblike zasvojenosti pri učencih.