»UP« Društvo za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem - Podpora mladostnikom po vzpostavljeni abstinenci Društvo študentov medicin

Šola življenjskih veščin v letu 2016

Kratka predstavitev društva "UP"

»UP« Društvo za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem je nevladna, neprofitna in nestrankarska humanitarna organizacija, s statusom društva, ki deluje v javnem interesu na področju socialnega varstva. Društvo na področju problematike zasvojenosti v slovenskem prostoru deluje že od leta 1993 in program, ki se je v preteklosti imenoval Šola za starše poteka že od samega začetka delovanja društva. Program je prepoznan kot stalnica v delovanju društva in predstavlja dodano vrednost ostalim programom.

Kaj je "šola življenjskih veščin" in komu je namenjena?

Program »Šola življenjskih veščin« zajema vrsto predavanj strokovnjakov, ki delujejo na različnih področjih od primarne preventive do urejanja odnosov v procesih zasvojenosti. Program je namenjen izobraževanju in osveščanju svojcev, prostovoljcev ter drugi zainteresirani javnosti (študentje, novinarji,…), saj so predavanja odprtega tipa.

Kraji, termini in teme predavanj v letu 2016

Zakaj obiskovati predavanja?

Naše dolgoletne izkušnje pri delu na področju zasvojenosti so pokazale, da je mogoče največ narediti na področju preventive zasvojenosti in drugih problematičnih vedenj ravno pri zgodnjem delu s starši, pri svetovanju glede vzgojnih strategij ter ozaveščanju glede tveganja, ki so mu izpostavljeni mladi. Glavni dejavniki tveganja v družinah so pomanjkljive socialne veščine, zavrta komunikacija, šibka povezanost, pomanjkanje čustvene inteligence, pomanjkljive informacije o nevarnosti različnih psihoaktivnih snovi, problematična toleranca v družini do alkohola in alkoholizma, konfliktna vedenja, nasilje.

V naše aktivnosti zato vključujemo pridobivanje relevantnih informacij o učinkovitih strategijah vzgoje, postavljanju meja, zasvojenosti in oblikah preventivnega delovanja v družini, da zasvojenost preprečijo ali ustavijo. Slušatelji se učijo izboljšanja socialnih veščin, učinkovitega in asertivnega reševanja konfliktov, spoznavanja nenasilnega vedenja, pomena izražanja čustev (čustvene inteligence) in razvijanja zaupanja ter povezanosti v družini.

Kraji, termini in teme predavanj v letu 2016