Varna baza

Krepitev (spodbujanje) zgodnjega socialno emocionalnega razvoja otroka

Program je sestavljen iz dveh sklopov izobraževanj:

KREPITEV POVEZANOSTI V PARTNERSKEM ODNOSU – KLJUČEN DEJAVNIK ZDRAVEGA OTROKOVEGA RAZVOJA

in

ČUSTVENI COACHING – KONSTRUKTIVNO STARŠEVSKO RAVNANJE S PREDŠOLSKIM OTROKOM, KI DOŽIVLJA INTENZIVNA ČUSTVA (npr. jezo, trmo, strah, ljubosumje idr.)

- Prvi sklop je usmerjen na krepitev partnerskega odnosa in na informiranje staršev o tem, kako kvaliteta partnerskega odnosa vpliva na socialno-emocionalni razvoj predšolskega otroka.
- Drugi sklop je usmerjen na informiranje in podajanje veščin kako pomagati otroku, ko le ta doživlja intenzivna čustva. V tem sklopu bomo skupaj s starši podrobneje obdelali metodo čustvenega "coachinga", ki - kot dokazujejo raziskave - preventivno vpliva na otrokov socialno-emocionalni razvoj.

Vsak od obeh sklopov izobraževanj je sestavljen iz štirih izkustvenih delavnic (za cca 12 ljudi), na katerih se bodo partnerji in/ali starši izkustveno učili učinkovitega razreševanja partnerskih konfliktov, aktivnega očetovstva, poglabljanja prijateljstva med partnerjema, oblikovanja skupne partnerske in družinske vizije in ter učinkovite čustvene regulacije otroka (uglaševanja, dovoljevanja vseh otrokovih čustev, empatične validacije otrokovega doživljanja, poimenovanja otrokovih čustev - in šele nato postavljanja meja).

V sklopu delavnic KREPITEV POVEZANOSTI V PARTNERSKEM ODNOSU – KLJUČEN DEJAVNIK ZDRAVEGA OTROKOVEGA RAZVOJA bodo predstavljene naslednje vsebine: vpliv kroničnega partnerskega konflikta na otrokov razvoj; vpliv partnerskega konflikta na nezmožnost uglaševanja z otrokom (in posledice tega); konstruktivno reševanje partnerskega konflikta (vaja zavestnega dialoga); varna vs. ne-varna navezanost v partnerskem odnosu; kako naj par stopi na pot varne medsebojne povezanosti (delo s čustvi: primarna in sekundarna čustva); poglabljanje prijateljstva in intimnosti v partnerskem odnosu; koraki za ustvarjanje in ohranjanje zdravega partnerstva in zdrave družine; pomen prisotnih, čustveno toplih očetov; ustvarjanje skupne partnerske vizije. V tem sklopu bodo partnerji praktično preizkušali nova znanja (vaje v paru, domače naloge itd.).

Namen programa je staršem ponuditi konkretne veščine, ki jim bodo pomagale stabilizirati partnerski odnos po prihodu otroka v družino, jim dvigniti raven zadovoljstva v odnosu ter jim ponuditi veščine učinkovitega reševanja konfliktov.

Srečanja bodo potekala vsako sredo v oktobru 2016 s pričetkom ob 19.00 uri v Družinskem centru Mala ulica (5.10., 12.10., 19.10. in 26.10.). Trajanje srečanj bo 3 šolske ure. Skupina, ki se bo formirala, bo za štiri oktobrska srečanja zaprtega tipa (ob vstopu v ta program je nujna zavezanost rednemu udeleževanju). Obvezne so predhodne prijave na info@varnabaza.si.

V sklopu delavnic ČUSTVENI COACHING – KONSTRUKTIVNO STARŠEVSKO RAVNANJE S PREDŠOLSKIM OTROKOM, KI DOŽIVLJA INTENZIVNA ČUSTVA bodo starši dobili konkretne odgovore na vprašanja: Kako se uglaševati na otrokova primarna čustva? Kdaj je primeren način za postavljanje meje otroku in na kakšen način to storiti? Kako ravnati s trmo pri otroku? Kako ravnati z otrokom, ki je ljubosumen, ker je dobil bratca ali sestrico? Ipd. V okviru štirih izkustveni delavnic se bodo starši poglobljeno seznanili z metodo čustvenega coachinga. Ta metoda je znanstveno dokazano učinkovita metoda, ki staršem pomaga na ljubeč in umirjen način zregulirati in umiriti otrokova intenzivna čustva – in to na tak način, da bo otrok - kljub postavljeni meji - še vedno ostal povezan s staršem (in posledično s sabo). Starši, ki uporabljajo to metodo, svoje otroke namreč učijo, da so vsa čustva v redu in sprejemljiva (tako otrokova, kot čustva drugih ljudi).

Longitudinalna raziskava o vplivu emocionalnega starševskega coachinga na razvoj otrok (in poznejših odraslih), je pokazala, da so se mladi odrasli, ki so bili kot otroci deležni čustvenega coachinga (v primerjavi z odraslimi, ki ga kot otroci niso bili deležni), razvili višjo stopnjo zmožnosti samoregulacije svojih čustvenih stanj, bolj so se znali samo-pomiriti, ko so bili razburjeni, svoj srčni utrip so znali znižati hitreje. Poleg tega so bili ti mladi ljudje manj podvrženi infekcijskim obolenjem, bolj so imeli osredotočeno pozornost, boljši učni uspeh. Imeli so tudi višjo stopnjo samozavesti, vzpostavljali pa so bolj zdrave in kvalitetne odnose, saj so znali uspešneje brati neverbalne znake pri komunikaciji (večja čustvena inteligenca).

Srečanja bodo potekala vsako sredo (razen prve) v novembru 2016 s pričetkom ob 19.00 uri v Družinskem centru Mala ulica (9.11., 16.11., 23.11. in 30.11.). Trajanje srečanj bo 3 šolske ure. Skupina, ki se bo formirala, bo za vsa štiri novembrska srečanja zaprtega tipa (ob vstopu v ta program je nujna zavezanost rednemu udeleževanju). Obvezne so predhodne prijave na info@varnabaza.si.