ponedeljek, 28. 10. 2019

Maratonci in navijači preplavili ljubljanske ulice

Največje vsakoletne mednarodne športne prireditve v Ljubljani se je v letošnjem letu udeležilo več kot 20.000 tekačev in tekačic.

Udeleženci so se lahko na start brezplačno pripeljali z mestnimi avtobusi ali brezplačno parkirali na vseh P+R parkiriščih.

Za Ljubljanski maraton v Mestni občini Ljubljana namenjamo 200.000 evrov letno.

Mali tekači in veliki športni koraki

Na 200 metrov dolgi Lumpi preizkušnji so 24. Ljubljanski maraton otvorili najmlajši tekači, ki so tako tekaško progo odprli še učencem in dijakom slovenskih šol. V soboto je bilo na tekih osnovnih in srednjih šol 6422 prijav, lumpi tekov najmlajših pa so se udeležili 1703 otroci.

191026 lumpi tek nrovan 012
Najmlajši udeleženec Lumpi teka je bil 9-mesečni fantek, ki je progo "pretekel" v otroškem vozičku.

Rekordi, rekordi in nova podoba medalj

Organizatorji 24. Ljubljanskega maratona smo si želeli nov ženski rekord, kar se je tudi uresničilo. Osrednjo preizkušnjo dneva v maratonu je z drugim najboljšim rezultatom v zgodovini tekmovanja dobil Etiopijec Kelkile Gezahegn Woldaregay, med pripadnicami nežnejšega spola pa se je Kenijka Bornes Chepkirui Kitur vpisala v zgodovino z novim rekordom ljubljanskega spektakla. Državna prvaka sta Primož Kobe in Saša Pisk. V polmaratonu sta zmagala Mitja Krevs in Neja Kršinar, na 10 kilometrov pa Jan Kokalj in Klara Lukan, po novem tudi rekorderja proge.

Pri dekletih, tudi pri teh so o najboljših rezultatih odločale predstavnice Afrike, je bila neulovljiva Chepkirui Kitur Bornes. Izkušena Kenijka je maratonsko progo premagala s časom 2;21.25 in postavila nov mejnik v zgodovini ljubljanskega tekaškega spektakla. To je namreč nov rekord v ženski konkurenci. Kraljevska razdalja je štela tudi za državno prvenstvo. Najboljši Slovenec, prijavljen pod okriljem Atletske zveze Slovenije (AZS), je bil 38-letni Primož Kobe (2;29:53 - skupno na devetem mestu), najhitrejša Slovenka pa 34-letna Saša Pisk (2;56:50 - skupno 12.). Lani je osvojila tretje mesto, tokrat pa je prehitela vse rojakinje.

191027 podelitev nagrad Volkswagen 24 Ljubljanskega maratona nrovan 029
Toliko kot ste veliki vi, ki tečete, so se povečale tudi medalje za zmagovalce in spominske medalje. Pobarvali smo jih z zeleno barvo, tako kot je zelena Ljubljana, ko se spomladi začne prebujati narava. Ljubljanski grad, ki na griču nad mestom stoji že okrog 900 let, tako mogočno kraljuje tudi na medaljah.

Tradicionalne petke

Župan Zoran Janković na cilju, zdaj že tradicionalno, pričaka tekačice in tekače ter jim podari »petko«.

191027 podelitev nagrad Volkswagen 24 Ljubljanskega maratona nrovan 017

191027 podelitev nagrad Volkswagen 24 Ljubljanskega maratona nrovan 016

191027 podelitev nagrad Volkswagen 24 Ljubljanskega maratona nrovan 015

191027 podelitev nagrad Volkswagen 24 Ljubljanskega maratona nrovan 014

191027 Volkswagen 24 Ljubljanski maraton nrovan 005

191027 Volkswagen 24 Ljubljanski maraton nrovan 13

Tudi letošnji maraton kot dogodek brez odpadkov (Zero Waste)

Ljubljana, zelena prestolnice Evrope 2016, je prva evropska prestolnica na poti do družbe brez odpadkov, ki se je s sprejetjem Zero Waste načrta zavezala, da bo spodbujala organizacijo dogodkov brez odpadkov. Ljubljanski maraton je primer dobre prakse, saj se je Organizacijski odbor Volkswagen 24. Ljubljanskega maratona, tudi letos, s podpisom Zero Waste zaveze zavzel, da bo na dogodku spodbujal preprečevanje nastajanja odpadkovponovno uporabo stvari in ločevanje odpadkov.

Na maratonu ste udeleženci svoje odpadke zbirali ločeno. Ob tekaški trasi in pri okrepčevalnicah so stali zabojniki za embalažo in biološke odpadke, na startu in cilju pa tudi zabojniki z modrim pokrovom za odpadni papirja in kartonsko embalažo. Na startu maratona in polmaratona je bil na voljo tudi zabojnik za odrabljena oblačila.

Prenos ste spremljali na Planet TV

Na Planetu je že šesto leto zapored potekal neposredni prenos ljubljanskega maratona. Prenos Volkswagen 24. Ljubljanskega maratona je potekal tudi na 14 zunanjih digitalnih zaslonih po Ljubljani in na spletnem mestu Siol.net, kjer so bile na voljo vse ključne informacije o največjem tekaškem dogodku v Sloveniji, pa tudi nasveti, zanimive zgodbe in intervjuji.