Mit ali resnica

Misija 100

Mit ali Resnica: Podnebne spremembe so zgolj del naravnega cikla segrevanja in ohlajanja planeta.

Polresnica!
Podnebne spremembe sicer so naraven pojav spreminjanja podnebja na Zemlji, vendar je hitrost segrevanja in obsežnost sprememb v zadnjem stoletju večja zaradi vpliva človeka.

Mit ali Resnica: Povečanje povprečne temperature zraka planeta za le nekaj stopinj ni nevarno.

Mit!
Globalno segrevanje je pretežno posledica povečane vsebnosti ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov, ki se v ozračje sproščajo pri človekovih dejavnostih, kar pa spreminja vzorce padavin, zaradi česar so poplave, požari in vročinski valovi pogostejši. Povprečna temperatura Zemljinega površja se je od konca 19. stoletja povišala za 1 °C, zadnjih deset let pa je bilo najtoplejših deset let v zgodovini meritev.

Mit ali Resnica: Ljubljana ima zaradi velikega števila zelenih urbanih površin dobro protiutež za izpuste ogljikovega dioksida v ozračje.

Polresnica!
Območje Mestne občine Ljubljana je dobro pokrito z zelenjem, bodisi s parki, gozdovi in drevoredi, vendar pa je za uravnavanje izpustov ogljikovega dioksida v ozračje pomembno tudi stanje zelenih površin. Z leti drevesa skladiščijo ogljikov dioksid in ustvarjajo ogljične izravnave, vendar pa se stara drevesa tudi zasičijo z ogljikom in nimajo več toliko učinka. Poleg tega ne smemo pozabiti, da s sajenjem novih dreves na odmrla območja nikoli ne bomo obnovili ekosistemov, ki so bili izgubljeni, in vrnili izumrlih vrst.

Mit ali Resnica: Razogljičenje pomeni popolna odstranitev ogljika iz zraka.

Mit!
Razogljičenje je popolno izničenje pospešenega sproščanja ogljika v ozračje, ki ustvarja in pospešuje učinek tople grede ter posledično vodi v hitro segrevanje zemeljskega površja.

Mit ali Resnica: Na poti k podnebni nevtralnosti so samo veliko koraki, ki pomenijo popolno spremembo življenjskega sloga.

Mit!
Za podnebno nevtralnost je res potrebna vključenost vseh ljudi, vendar pa že majhne spremembe k bolj trajnostnemu načinu življenja posameznika, veliko doprinesejo k končnemu cilju.

Mit ali Resnica: Podnebne spremembe so naravni pojav in niso povezane s človeško dejavnostjo.

Mit!
Znanstveni konsenz jasno kaže, da je človeška dejavnost, zlasti izpusti toplogrednih plinov, glavni vzrok za podnebne spremembe, ki jih opažamo danes. Človekovi vplivi, kot so izgorevanje fosilnih goriv, spremembe rabe tal in uničevanje gozdov, povzročajo povečanje koncentracije toplogrednih plinov v ozračju, kar vodi v segrevanje planeta.

Mit ali Resnica: Nekaj stopinj segrevanja ne bo imelo velikega vpliva na naše življenje?

Mit!
Tudi majhne spremembe v globalnih temperaturah lahko povzročijo velike spremembe v okolju, vključno z izgubo habitatov, spremembami v padavinah in pogostejšimi ekstremnimi vremenskimi dogodki.

Če želite vedeti več o Misiji 100 pametnih in podnebno nevtralnih mest, obiščite spletno stran projekta Up-Scale.

Izpusti CO2

180210 trznica nrovan 003

Mit ali Resnica: Ogljičnega odtisa posameznika ni mogoče izračunati.

Mit!
Neposredni (prevoz in poraba energentov) in posredni (hrana, pijača in rekreacija) izpust toplogrednih plinov v ozračje tvorita vsoto iz katere je možno izračunati ogljični odtis posameznika.

Mit ali Resnica: Ogljikov dioksid je edini toplogredni plin, ki pripomore k podnebnem segrevanju.

Mit!
Ozračje je zaradi uporabe fosilnih goriv in spremembe uporabe tal obremenjeno z dodatnimi toplogrednimi plini, od katerih količinsko prednjači ogljikov dioksid.

Mit ali Resnica: Povečan ogljikov dioksid v ozračju je glavni krivec za segrevanje površja zemlje.

Resnica!
Kroženje ogljika je naraven proces v katerega je človek posegel z intenzivnim kurjenjem fosilnih goriv in tako pospešil proces sproščanja v ozračje in topljenje le-tega v oceanih. Zaradi povečanega ogljikovega dioksida v ozračju, je nastal učinek tople grede, kar vodi v segrevanje zemlje in zakisovanje oceanov.

Mit ali Resnica: Spreminjanje gozdov v kmetijske površine ne vpliva na vsebnost ogljikovega dioksida v ozračju.

Mit!
Kmetijske površine dodatno povečujejo količino izpustov ogljikovega dioksida v ozračje, medtem ko ga gozdovi do zasičenja spreminjajo v kisik.

Mit ali Resnica: Ogljikov dioksid se v ozračju ohrani med 50 – 200 let.

Resnica!
Kroženje ogljika je naraven proces, v katerem s fotosintezo vezan ogljik na fosilna goriva nastaja počasi na milijone let, s pospešenim izpustom le-tega v ozračje pa smo ljudje ta proces pohitrili in predrugačili.

Mit ali Resnica: Z večanjem količine CO2 v ozračju se temperature enakomerno dvigajo povsod po svetu.

Mit!
Temperature na Arktiki naraščajo dvakrat hitreje kot drugje na svetu in npr. Evropa se ogreva bolj kot preostali kontinenti.

Če želite vedeti več, obiščite spletno stran projekta PSLifestyle.

Pozna košnja

IMG 0228 FotoBrankaTrcak3

Mit ali Resnica: Pozna košnja v mestu povečuje biodiverziteto?

Resnica!
Pozna košnja omogoča, da divje cvetlice zacvetijo, kar privablja opraševalce, kot so čebele in metulji, ter povečuje biodiverziteto mestnih zelenic. Pozna košnja omogoča, da rastline semenijo in se razraščajo.

Mit ali Resnica: Pozna košnja pomaga zmanjšati emisije CO2?

Resnica!
Manj pogosto košenje pomeni redkejšo uporabo kosilnic na bencin, kar zmanjšuje emisije CO2 in prispeva k čistejšemu zraku.

Mit ali Resnica: Pozna košnja škoduje lokalnim ekosistemom?

Mit!
Pozna košnja podpira ohranjanje in bogatenje lokalnih ekosistemov, saj omogoča rast in razmnoževanje lokalnih rastlin in življenjski prostor za številne živalske vrste, kar ohranja naravno ravnovesje v mestih.

Več o pozni košnji najdete na povezavi Pokosili bomo, ko se bodo čebele najedle.

Varovanje okolja

DJI 0590

Mit ali Resnica: Varovanje okolja lahko izboljša naše življenje!

Resnica!
Sprejemanje trajnostnih praks lahko prinese številne koristi, vključno z boljšim zdravjem, čistejšim okoljem, manjšim stroškom življenja in večjo odpornostjo na podnebne spremembe. Poleg tega lahko trajnostne prakse spodbujajo inovacije in ustvarjajo nova delovna mesta, kar koristi tako ljudem kot okolju.

Več najdete tukaj.