četrtek, 24. 1. 2013

Družinski center Mala ulica

Vabimo vas v Družinski center Mala ulica, prvi tovrstni center v Sloveniji, namenjen družinam s predšolskimi otroki.

Družinski center Mala ulica je javna dnevna soba, namenjena družinam s predšolskimi otroki, v kateri boste našli kup igrač in zanimivih igral, labirint in »mestni park«, knjižni kotiček, kotiček za dojenčke, kavarnico za mamice, kocke za očke in še in še ...
Center je ob delavnikih odprt od 9. do 19. ure, ob sobotah, nedeljah in praznikih pa od 10. do 18. ure. Vstopnina je 2 evra na otroka, do 10. februarja 2013 pa lahko izkoristite 20% popust na letne in družinske vstopnice.

Prostori, oprema in detajli Centra so zasnovani tako, da otroke popeljejo v različne domišljijske svetove in spodbudijo njihovo željo po odkrivanju in spoznavanju novega.

Programska zasnova Družinskega centra temelji na treh izhodiščih:
1. oblikovanje je v največji meri namenjeno predšolskim otrokom, kolikor le dopušča funkcionalnost uporabe notranjosti in zunanjosti s poudarkom na varnosti
2. interier je zasnovan z željo po edukativnosti, z inovativno opremo, igrali in igrami
3. igrišče otrokom pomaga spoznavati mesto Ljubljana skozi igre in igrala, ki se nanašajo na značilne urbane točke (stavbe, parki, spomeniki, živali in rastline).

V Centru se boste srečali z mestnimi vrati (vhodni prostor, recepcija), mestno ulico (osrednjim prostorom za igro), mestnim trgom (prostorom za delavnice, predavanja, srečanja staršev, rojstnodnevne zabave, delavnice …), mestnim parkom, ribnikom, mestno kavarno, kockarnico (igralnico v stolpu), knjižnico pod oblaki (razgledna knjižnica v stolpu) in nenazadnje, z mestno ljudsko kopeljo (kletnim vodnim ambientom in sanitarijami).

MESTNA VRATA (vhodni prostor, recepcija)
Prostor že ob prvem stiku daje vtis sveta za majhne ljudi. Oprema, kot so obešalniki za obleke, stoli, mize, klopi, tabla piši/briši ... so oblikovani po meri otrok. Prav tako obiskovalci že ob vstopu spoznajo, da so prišli na igrišče, kjer bodo odkrivali mesto in njegove posebnosti ter se ob tem še nadvse zabavali.

MESTNA ULICA (osrednji prostor za igro)
Osrednji prostor je deljen na posamezne sklope, ki so namenjeni različnim starostim otrok in različnim vrstam igre. Med seboj so povezani tako, da otrokom obenem nudijo zabavo in možnost raziskovanja (luknje, rovi, skrivnostni vhodi, prehodi, transparentne stene, tobogan čez cesto ...).Kot že ime pove, je prostor urejen kot ulični niz s pomanjšanimi fasadami pomembnih ljubljanskih hiš (ilustracije: Damijan Stepančič), označena je cesta, na voljo so avtomobilčki, čez cesto se spusti tobogan, pozdravlja nas zmaj, psi, mačke, ptiči … Tri velika okrogla nova okna so optična povezava z vrtom, dostop na vrt pa je urejen preko klančine.

Večnamensko igralo je sestavljeno iz več med seboj povezanih elementov, ki skupaj tvorijo unikatni in prostoru prilagojen poligon. Hiše imajo vrata in okna, za njimi se skriva pomanjšano stanovanje za igro otrok:predprostor, dnevna soba, spalnica, kuhinja in kopalnica. Zgornja nadstropja hiš razkrivajo notranji balkon, ki poleg igre omogoča tudi pogled na Malo ulico (zunaj) in pogled na mestno ulico (znotraj). Stena nasproti uličnega niza fasad je obložena s tablami, ki omogočajo risanje in brisanje.

RIBNIK je del prostora namenjen dojenčkom in manjšim otrokom, kjer je urejeno udobno oblazinjeno počivališče za mirnejšo igro ali le za spremljanje dogajanja znotraj in preko okroglega okna na igrišču zunaj. Servirni pult je namenjen naročanju pijače, prigrizkov, sladoleda ... vabljiva vitrina je oblikovana primerno za otroško mestno kavarno, ki jo zaznamujejo nostalgično oblikovani stolčki in stoli, mizice in mize, …

MESTNI TRG (prostor za delavnice, predavanja, srečanja staršev, rojstnodnevne zabave, delavnice …)
Prostor je zasnovan tako, da omogoča večfunkcijsko uporabo glede na različne vsebine. Je akustično opremljen, ima projektor in projekcijsko platno,drsne stene (z možnostjo zaodrja ali skladišča), shranjevalne površine ter umivalnik. Ta mestni trg lahko kot pravi trg gosti različne dogodke in deluje neodvisno od osrednjega igrišča - mestne ulice. Oba sklopa se navezujeta na vhodni prostor – mestna vrata in sanitarije, ki so urejene v kletni etaži.

MESTNI PARK
V središču zavitega stopnišča, ki se kot polž vije od kleti v stolp, je urejen mestni park. Oblazinjen prostor je dekoriran s stiliziranimi debli in listjem ter opremljen tako, da se otroci učijo vrste posameznih dreves in s pomočjo legende. V parku posebno atmosfero ustvarja tudi glasbena kulisa, otroci lahko preko okenca kukajo v tudi labirint.

LABIRINT
Labirint je le z dvema okroglima vhodoma povezan z igriščem. Je skrivnostni prostor ali drugače – je prostor za skrivanje. V njem sta urejeni dve klopci in dve okni kot povezava s parkom in polžastim stopniščem.

MESTNA LJUDSKA KOPEL (kletni vodni ambient in sanitarije)
V kleti so urejene sanitarije in previjalna miza. Prostor je oblikovan s spominom na nekdanjo ljudsko kopališče – urejena je mini galerija s predstavitvijo starih slik kopališča in umetniška fontana (kiparki Mojca Smerdu in Alenka Vidergar), ki omogoča brezskrbno igro z vodo.

MESTNA KOCKARNICA (igralnica v stolpu)
Majhna igralnica v prvem nadstropju stolpa ima okroglo oblazinjeno počivališče, kjer se otroci lahko nemoteno igrajo s kockami.

KNJIŽNICA POD OBLAKI (razgledna knjižnica v stolpu)
Čitalnica z majhno knjižnico v drugem nadstropju je urejena z udobnimi sedišči in blazinami in je predvidena za obisk otrok s starši ter za dojenje. Iz stolpa se odpirajo lepi pogledi s ptičje perspektive, cel prostor je zasnovan kot počivališče med oblaki.

ZUNANJE IGRIŠČE
Oblikovanje zunanjega igrišča se skuša z inovativno zasnovo in opremo ter več funkcionalnostjo navezovati na notranje pokrito igrišče. Prostor je (glede na potek intervencijske poti) deljen na 3 sklope, ki omogočajo različne vrste igre. Izbrana igrala so v čim večji meri iz naravnih materialov – les, vrv, prani beton.
Igrišče se deli na 3 sklope:
- igrišče za mlajše otroke, kjer je talna površina obdelana z mehko gumo, omogoča raziskovanje terena (dolina, hrib) in vode (čofotalnik) ter igro v peskovniku (ki se pokriva v času zaprtja igrišča);
- utrjeni del intervencijske poti, kjer asfaltiranatla omogočajo igro z žogo, kolebnico, kotalkanje, rolkanje, vožnjo s kolesi…
- igrišče za starejše otroke ima peščeno površino, ki je primerna za posamezna igrala na vzmet, plezalo, gugalnico in tobogan.
Celotno igrišče je senčeno z naravno senco dreves, ki so ohranjena ali nova. Zeleno kuliso zagotavljajo plezalke na stenah in ograji. Na igrišču so tudi počivališča – sestavljive klopi so oblikovane posebej za to igrišče in premišljeno nameščene po prostoru. Poleg umivalnika je na igrišču tudi lesena shramba v obliki stolpiča za dodatna igrala in opremo.

Dogajanje v Družinskem centru Mala ulica lahko spremljate na spletni strani www.malaulica.si.